Hamilelikte Kramplar...

avebru

Guru
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2007
1.154
20
Günaydın arkadaşlar,

İki gecedir bacaklarıma geceleri kısa süreli ama şiddetli kramplar giriyor. Belki aynı şikayeti yaşayan arkadaşlar vardır diye aşağıda linkini de vereceğim yazıyı buldum.. Bu aylardan sonra doktorunuz mutlaka sizede kramp olup olmadığını soracaktır.

http://www.evybaby.com/03hamilelik/hamilelik_content.asp?id=66

Hamilelikte Kramplar

Hamilelikte anne karnındaki bebek büyüdükçe bir takım problemleri de beraberinde getirir. Anne adayını huzursuz eden bu problemlerin arasında kramplar ön sıralarda yer alır. Geceleri bile uykudan uyandıran bu ani ağrılar, kasların istemdışı hareketlerinden kaynaklanmaktadır.

Bir ya da birden fazla kas demetinde aniden görülebilen ve kişiye oldukça acı veren; kısa, bazı durumlarda 10 dakikaya varan kasılmalar kramp olarak adlandırılmaktadır. Kramplar hamilelik döneminin ikinci ve üçüncü üç aylık periyodunda özellikle de 6-7. aylarda görülmeye başlar. Kas kramplarında kalsiyum, sodyum, magnezyum ve potasyum gibi mineral eksiklikleri önemli yer teşkil eder.

Hamilelik sırasında meydana gelen kramplar, dolaşım problemlerinden ve kasların düzgün çalışması için oldukça gerekli olan minerallerin eksikliğinden dolayı ortaya çıkar. Mineraller, bebeğin anne karnındaki gelişiminde harcandığından, anne adayının metabolizmasında eksiklik meydana gelebilir. Bebeğin gelişimi için kullanılan minerallerin yerine getirilmesi ve dengenin sağlanması için de anne adayı yemeklerinde mineral içeren besin maddelerini düzenli olarak almalıdır.

En çok bacaklarda olmak üzere kalça, bel ve karın kaslarında da kramplar oluşabilir. Kramp giren uzuv oldukça gergin ve dokunmaya karşı bile aşırı duyarlı olur. Hamilelerde kramplar genellikle dinlenme pozisyonunda özellikle de yatakta ortaya çıkarlar. Hamileliğin sonlarına doğru anne adaylarının karınları oldukça büyüdüğünden, istedikleri gibi özgürce yatamazlar. Geceleri kan dolaşımı yavaşlar ve bu yüzden kaslara az oksijen ulaşır. Ayakların altına yastık koyarak yükseltmek, kan dolaşımına faydalı olur ve kaslara oksijen gitemesini kolaylaştırır.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğin hızlı gelişme göstermesiyle bacaklara binen yükün artması, büyüyen uterusun toplardamar sisteminde yarattığı baskı ve buna bağlı gelişen dolaşım problemleri (varisler), eskiye oranla fizik aktivitenin azalması ve kas yorgunluğunun kolaylaşması sonucu kramplar meydana gelebilir. Krampların ortaya çıkışı aynı zamanda iklim şartlarından da kaynaklanmaktadır. Özellikle kış aylarında, havaların çok soğumasıyla, kasların ani bir şekilde kasılmaları oldukça sık yaşanabilir. Çok sıcak yaz günlerinde ise, normalden daha hızlı sıvı kaybedilir. Bu dönemlerde daha fazla su tüketilmelidir. Ayrıca hamilelik döneminde progesteron hormonunun etkisiyle damarlar gevşer ve kan dolaşımı engellenir. Rahmin büyümesiyle de damarların baskı yapması sonucunda kanın kalbe doğru gitmesi engellenir. Bu nedenle, ayaklara ve baldırlara az oksijen gider, bu da istemdışı kasılmalara neden olur.

Krampları önlemek için;

Bol bol su için.
Hergün yürüyüş yapın.
Kalsiyumdan açısından zengin bir beslenme uygulayın. Günde en az 2 bardak süt, bir kase yoğurt ve bol peynir tüketin.
Egzersiz yaparak kan dolaşımı hızlandırın. Özellikle uyumadan önce 10 dakikalık küçük bacak egzersizleri yapın.
Bol meyve yiyin, özellikle muz ve kivi gibi potasyum açısından zengin meyveleri tüketin.
Yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller gibi magnezyum ve potasyum açısından zengin besinleri pişirin.
Balık, kırmızı ve beyaz et gibi mineralleri yüksek yiyecekleri alın.
Ayaklara ve baldırlara masaj yapın ya da yaptırın.
Uzun süre ayakta kalmayın ve çok uzun süre hareketsiz oturmayın.
Yüksek topuklu ayakkabı giyemeyin ve dar giysilerden kaçının.
Yatmadan önce duş alın.
Uyurken sol yanınıza yatın.
Alkol, kahve ve özellikle sigaradan uzak durun.

Bacak veya ayak bölgesinde kramp olduğunda kasları nazikçe gererek kramp giderilmelidir. Bacak yukarı kaldırılmalı ve ayak parmakları yukarı doğru gerilmelidir. Isıtılmış ılık bir bez veya ılık ıslak havlu ile ağrılı bölgeyi sarmak kasın dinlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kramplara şiddetli ağrılar ekleniyorsa ve gittikçe artıyorsa, damar sistemi ile ilgili bir problem olup olmadığını öğrenmek amacıyla doktora başvurmak gereklidir.

çok güzel bilgiler vemişsin teşekkürler.evet kramp girceni anladığınzda bacağınızı heme ngerin o zaman kramp girmio.girdiysede gerip masaj yapmalısınız tabi kendiniz yapamıyorsunuz o ağrıyla eşiniz artık yardımcı olcak

Benimde ilk hamileliğimde 8 aylıkken baslamıştı bacaklarıma.. özellikle sabahları sert kramp giriyordu,eşim hemen müdahale ediyordu dayanılır gibi deil cok kötü birsey.. bol bol sıvı (özellikle su) tüketmek gerektiğini biliyorum bu bilgilerde cok faydalı oldu arkadaşım tşkler :)

selam kızlar hepinize....
çok zor bir gece geçirdim cuma akşamı....
herşey gayet normaldi o gün hiç bir şikayetim yoktu.....
saat gece 12de yattık ama saat 3.5 da çok şiddetli bi ağrıyla ve hiç geçmeyen bi ağrıyla uyandım karnımın tam alt kısmında kasıklarıma uzanan bi kramp tarzında bi ağrıydı ve işin zor tarafı hiç dinmiyodu....
çığlık çığlığa kaldım ne bacaklarımı açabiliyordum nede ayağa kalkıp doğrulabiliyordum...
eğilmiş bi vaziyette ayaklarım kapalı öylece kalakaldım yürüyrmiyordum bile.....
eşim ve ben çok panik olduk....ve ben ağlamaya başladım bebeğimize bişeymi oluyo niye geçmiyo bu ağrı allahım ölüyorum diyordum napıcağımızı bilemedik ağrı beni deli ediyodu çünkü hiç geçmiyodu doğum sancısı değil diyordum eşime böle anlatılmıyodu hiç bebeğime bişey oluyo diyordum
arabaya kadar yürürmüsün dedi bi adım bile atınca ağrım dahada artıyodu kendimi dahada kasıyodum....
hani bacağa kramp girerye aynısı karnımın alt kısmına kasıklarıma girmişti....
eşim hemen ambulans çağırdı ve ambulans gelene kadar 5 dk içinde biraz rahatladım...
yani yürüyebiliyodum ama doğrulup bacaklarımı açamıyordum....
ambulansta giderken biraz daha rahatladım ve sedyeye yatacak duruma gelebiildim....
tansiyonum gayet normaldi ve biraz rahatladığımdan oğluşum tekmelemeye başlamıştı
acilden hemen kanımı aldılar damar yolumu açıp kadın doğuma sevk ettiler....
ömrümde hayatımda ilk defa sedyeyle hastaneye girdim ayağımda çorap bile yoktu....
pijamalarla öylece çıkıverdik evden ağrım dehşet dereceydi hiçbirşeyi gözüm görmüyordu o anda....
hastaneye varınca ağrım dahada hafifledi....
ama ben hafiflemiş değildim bebeğim nasıldı kendimi çok ama çok kasmıştım ağrı nedeniyle ...
ya ona bişey olduysa diyordum hemen nstye bağladılar ardından ultrasonla baktı doktor....
ve ardından vajinal ultrasonla bakıldı incelendi....
bebek gayet sağlıklı ve normal dedi.....
doğum sancısı değil bu dedi....
rahim yolu ve suyunuz da gayet yerinde ama bu sancı neydi dedim....
idrar testi istediler onuda verdik....ve serum bağladılar ve sabaha kadar burdasınız dediler....
öle bi çıktık ki ewden benim sağlık karnemi bile almamış eşim o bendende panik oldu endişelendi....
idrar sonucundan sonra doktor geldi ve idrar yollarında iltihaplanma olduğu için bu ağrıya neden olmuş.....
idrar yollarında enfeksiyon oluşmuş buda ağrıya sebeb olur dedi dr günde 2.5 litre su içmelisin dedi....
ve istirahat et bol bol dedi.....ve ilaç verdi

diyeceğim o ki kızlar kendinize nazar değirmeyin ben hep diyordum ama maşallah herşey normal süper gidiyo filan bebekte öle....
ama iş o değilmiş dr da dedi artık bişey için normal diyemeğiz dedi çünkü riskli döneme girdiniz dedi.....
ve siz siz olun çantalarınızı bir an önce hazırlayın derim ben.....
ben bugün itibariyle hazırlamaya başlıyorum artık her an herşey olabiliyomuş....
bunu okuyunca sakın es geçmeyin her an sizinde başınıza başka türlüde olsa gelebilir....(inşallah gelmez)
ben bu yaşadığmdan iyi bi ders aldım herşeyinizi hazırda tutun derim ben
ama inannınki çok korktum iki gün olucak hala topallıyorum kendimi öle bi kasmışımki bacağımdaki karmp hala geçmedi.....

çok geçmiş olsun kardelencim inş bidaha olmaz öyle ağrıların
su içmeyi ihmal etme artık lütfen

kardeelncim çok çok gemiş olsun bende idar yolu enf oldum ma bu kadar sancı olmamıştı canım dikkat et kendine dinlen ve bol ılık su iç.ne yazıkki benim hastane çantamda hazır değil içindekiler eksik

benim hamilelikten öncede belim bacağım ağrırdı zaten biraz yorulunca sırt üstü hiç yatamam yatsamda kıwrana kıwrana kalkıyorum. bu haftada bi iğne yapılıyomuş doktorum bana onu yazdı dayanılmaz ağrım yok ama şimdi siniri o kadar zedelemeye gerek yok dedi hem bebeğede faydası warmış bu iğnenin.yarın yaptırıcam inşallah iyi gelir sizde doktorunuza sorabilirsiniz. celesten galiba iğnenin adı.

bu arada bende hastane çantası filan hazırlayamıyorum daha çünkü hepsini kayınvalidem almış onlarda doğuma bikaç gün kala gelicekler Allah ım inşallah kızım sıkılıp artıkben geliyorum demez zamanında olur şimdilik 28 mayıs 3 haziran arası gözüküyo:nazar::nazar: inşallah zamanında olur...

Elifcim çok geçmiş olsun canım..

Bende bugün hastane çantasının çoğunu yerleştirdim..Ufak tefek şeyler kaldı kendimle ilgili..Çünkü bugün itibariyle 32. haftam doluyo ve tedbirli olmak lazım artık..Bol su içmenin yanında ayaklarını da sıcak tutmaya çalış canım.. Böyle durumlarda kramp giren yerlerine sıcak su torbaları koymanda faydalı olabilir tabi ama hamile olduğumuz için kramp sebeplerini kestirmekte çok zor tabi..

kardelencim çok geçmiş olsun dikkat et kendine umarım bir daha yaşamazsın benimde çantam tam değil ama hazırlamak lazım çünkü 32 hafta olduu

Çok geçmiş olsun kardelencim Allah bir daha yaşatmasın canım sağlıkla problemsiz bebeğini kucağına almayı nasip etsin yaradan...sağlıcakla kal sevgiler canım

Kardelenciğim çok geçmiş olsun..bir solukta okudum..Biaran önce ozamanı unutmaya düşünmemeye çalış canım...inşallah bir daha olmaz

Kardelencim çok geçmiş olsun cnm..İdrar yolu enfeksiyonu bende de vardı başlangıçta gebelik başından beri çok su içmesem aynı durumu bende yaşayabilirdim çünkü bendeki enfeksiyonda birhayli fazlaydı..Tamamiyle şuan için sıkıntı yaşamıyorsam bu sadece çok su içmemden kaynaklanıyor..

Cnm kendine dikkat et ve sakın suyu ihmal etme kesinlikle ve kesinlikle tek çözümü bol bol su içmek..

Geçmiş olsun Kızlar,

Aynı sorunlar bendede başladı, 5 aylık hamileyim ve 2. bebeğim. Özellikle geceleri vuruyor bu kramplar, dayanılır gibi değil.. bolca sıvı, su tüketmeye başladım... Eşim masaj yapmasa geçmiyor, tek başına başa çıkılmıyor, masaj istiyor..

adetime 5 gün var :uhm:gaz sancı ile beraber rahmime kramp giriyorr..Rahme nedne kramp girer kızlarr yaa sıkışıyormuş gibi oluyor

çok geçmiş olsun canım,gerçektende doğru diyorsun,nazara gelmiş olabilirsin,sağlıkla bebeğini kucağına alman dileğiyle

Benımde su 2 gungur sureklı kramplarım var ve 2 dusugum var sımdı korkuyorum ınsallah bu sefer bebegıme sag salım kavusurum...

X