Hamilelikte aşırı stres

angie_

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2012
93
20
Merhaba arkadaşlar ben evlenir evlenmez ilk ay hamile kaldım plansız bir gebelikti daha evliliğe adapte olamadan evliliği yaşayamadan direk bu aşamaya geçmek karışık duygular yarattı bende bir sürü planım vardı hazır değildim ama eşim çok fazla istedi bebeğimizi ve günaha girmedik ama asıl sorun şu zaten bu duruma alışmak çok zorluyorken beni üst üste eşim yüzünden öle zor olaylar geçirdim ki hergün saatlerce ağlıyorum geceleri stresten uyuyamıyorum nefesim daralıyor olaylar karşısında ve hergün üzerimdeki baskı sinir stres ağlama krizleri o kadar ağır geçirdimki hergün bebeğe bir zararı olmustur diye cok korkuyorum netten araştırdığımda beyin işlevlerinde gerilik hatta şizofrene bile yol açabiliyormus siz ne diyorsunuz sevgili anneler uzun zaman strese maruz kalan bebeğime bir zarar vermişmiyimdir :KK43:

tecrübelerinize ve düşüncelerinize ihtiyacım varken hiç cvp gelmiyor :KK43:

hayırlı doğumlar dilerim öncelikle
7 yaşında bir oğlum var Allah bağışlarsa
iki de kızım. hatta üçüncü bebeğim daha yolda :)
oğluma hamileyken yaşadıklarım başıma gelenleri burada anlatsam sığdıramam herhalde
hatta burada bahsettim paylaştım başka bi rumuzla
ben lohusalık depresyonu değil hamilelik depresyonu geçirdim stres üzüntü ataklar nefes darlığı uyuyamama yiyememe ne istersen vardı oğluma hamileliğimde
her gün dua okudum sabahın 3 ünde 4 ünde fırlıyodum yerimden nefes darlığıyla hemen Kur'an'a sarılıyodum
hormonlarım bi tavan yapıyordu bi taban
gün içerisinde kaç kere atak geçirdiğimi hatırlamıyorum, geceler ise ayrı işkenceydi
ailemden uzakta olmak tecrübesizlik eşimin anlayışsızlığı kendi hayatına hiç bi şey yokmuş gibi devam edişi kabus gibiydi
ama noldu biliyo musun
doğumdan çıktım o sessiz sakin odama geldim ve oğlumu göğsümde hissettiğim an her şey bi anda yerine oturdu sanki iç organlarım birbiriyle kavga ediyormuş da kavgayı sonlandırmışlar gibi bi dinginlik bi sakinlik bi mutluluk ki tarifi imkansız
oğlumda Allah bağışlasın gayet sağlıklı akıllı sevimli tam bi afacan.
şu anda yaşadıkların hormonlarının sana bir oyunu ve tabii gündelik telaşelerde üstüne tuz biber oluyor
takma düşünme demeyeceğim çünkü aynı yoldan geçtim olmuyor düşünmeden edemiyor insan
mümkün olduğunca kendini oyala
çalışıyosan işine odaklan çalışmıyosan kendine meşgale yarat
bi süreç belli bi süre sonra sona erecek bunu düşün
sevindirici haberlerini almak dileğiyle sağlıcakla kal

BEBEĞİN SENİN DUYGULARINI ANLAMAYACAK KDAR KÜÇÜK FAKAT BUNDAN SNR DİKKAT ETMELİSİN DENİLEN BEBEĞİN DUYGULARI HİSSETTİĞİ ANNE HZIR OLMADIĞI İİN BEBEĞİN GELİŞİMİNDE GERİLEME OLABİLECEĞİ AMA DİKKAT ÇEKİYORUM OLABİLECEĞİ. SENİN BU TARZ DURUMLARDA AKLINA BEBEĞİNİN HAYATINI GETİRMEN GEREKİYOR BELLİKİ ÖZEL SIKICI KONULAR YAŞAMIŞSIN ALLAH YARDIM ETSİN KOCANA DA SANADA. BENİM ARKADAŞIM HAMİLELİĞİNİN 4. AYINDA İŞİ İŞTEN ÇIKARILDI KIZ KAFASINA TAKMAMAYA ÇALIŞTI SONUÇTA BEBEĞİNİN HAYATI VE GELİŞİMİ DAHA ÖNEMLİ. SANA ÖĞÜT VERİRKEN BENDE SON AYLARIMDA DURMADAN STRESE GİRİYORUM OLUR DİYORLAR AMA ZOR YA

oğluma hamileyken yaşadıklarım başıma gelenleri burada anlatsam sığdıramam herhalde
ben lohusalık depresyonu değil hamilelik depresyonu geçirdim stres üzüntü ataklar nefes darlığı uyuyamama yiyememe ne istersen vardı oğluma hamileliğimde
her gün dua okudum sabahın 3 ünde 4 ünde fırlıyodum yerimden nefes darlığıyla hemen Kur'an'a sarılıyodum
gün içerisinde kaç kere atak geçirdiğimi hatırlamıyorum, geceler ise ayrı işkenceydi
ailemden uzakta olmak tecrübesizlik eşimin anlayışsızlığı kendi hayatına hiç bi şey yokmuş gibi devam edişi kabus gibiydi
ama noldu biliyo musun
doğumdan çıktım o sessiz sakin odama geldim ve oğlumu göğsümde hissettiğim an her şey bi anda yerine oturdu sanki iç organlarım birbiriyle kavga ediyormuş da kavgayı sonlandırmışlar gibi bi dinginlik bi sakinlik bi mutluluk ki tarifi imkansız
şu anda yaşadıkların hormonlarının sana bir oyunu ve tabii gündelik telaşelerde üstüne tuz biber oluyor
takma düşünme demeyeceğim çünkü aynı yoldan geçtim olmuyor düşünmeden edemiyor insan
çok teşekkür ederim yazdıklarınız bana ilaç gibi geldi evet artık bende daha cok dualara yöneleceğim bugun ikili teste girdim sanırım erkek olacakmıs tekmelerini gördüm ve duygusal olarak bağlanabildim ona sonunda çok şükür Allahıma artık ne olursa olsun kafama takmamaya çalışıcam en azından çaba göstericem üzülsemde değişen birşey olmuyor çünkü sizinde bebişlerinizi Allah bağışlasın size ve yolda olan minnak prenseside sağlıkla kucagınıza almanızı nasip etsin inşallah

BEBEĞİN SENİN DUYGULARINI ANLAMAYACAK KDAR KÜÇÜK FAKAT BUNDAN SNR DİKKAT ETMELİSİN DENİLEN BEBEĞİN DUYGULARI HİSSETTİĞİ ANNE HZIR OLMADIĞI İİN BEBEĞİN GELİŞİMİNDE GERİLEME OLABİLECEĞİ AMA DİKKAT ÇEKİYORUM OLABİLECEĞİ. SENİN BU TARZ DURUMLARDA AKLINA BEBEĞİNİN HAYATINI GETİRMEN GEREKİYOR BELLİKİ ÖZEL SIKICI KONULAR YAŞAMIŞSIN ALLAH YARDIM ETSİN KOCANA DA SANADA. BENİM ARKADAŞIM HAMİLELİĞİNİN 4. AYINDA İŞİ İŞTEN ÇIKARILDI KIZ KAFASINA TAKMAMAYA ÇALIŞTI SONUÇTA BEBEĞİNİN HAYATI VE GELİŞİMİ DAHA ÖNEMLİ. SANA ÖĞÜT VERİRKEN BENDE SON AYLARIMDA DURMADAN STRESE GİRİYORUM OLUR DİYORLAR AMA ZOR YA
ne yazıkki ağır olaylar hamileliğime denk geldi ama anne olarak evet taşıdığımız canlar için güçlü kalmak zorundayız lafta daha kolay gerçi o an olayların içindeyken bu mottodan uzaklaşıyor insan sizin doğuma çok az kalmış acaba doğum stresimi ama bebeğinizi inşallah sağlıkla kucağınıza almanıza cok az kalmış onun kokusunu duyunca en mutlu kadın siz olacaksınız:)

DOĞUMUNA AZ KALMIŞ KADINLAR ENDİŞELİ OLUYORLAR SABIRSIZ OLUYORLAR BİDE HAMİLELİĞİN SON ZAMANLARI GERÇEKTEN EN AZINDAN BANA GÖRE ZORLAYICI BUNLARINDA ETKİN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM ALLAHIMA BİNLERCE ŞÜKÜR ANLAYIŞLI VE KOLLAYICI BİR EŞİM VAR

Stressiz hamilelik geciren war mi bilmiyorum bende ayni durumdayim ama kendimi dizginlemeye calisiyorum hormonlarimin bana oyun oynadigini durumun cokta kotu olmadigini falan dusunup kendimi ikna ediyorum. Arkadaslarinda dedigi gibi duadan geciyor hersey

evet sanırım kendi kendini telkin etmekten ve Allaha sığınıp ondan yardım istemekten geçiyor tek çare ben dün çok büyük bir trafik kazası geçirdim o arabadan zarar görmeden cıkmamın mucize oldugunu sölüyolar anladımki hayatta hiçbişeyin garantisi yok her an herşey olabiliyor o yüzden hani diyorlar ya anı yaşa diye elimizden geldiğince sahip olduğumuz güzel şeylere odaklanıp yaşamalıyız ben bunu anladım

ne yazıkki ağır olaylar hamileliğime denk geldi ama anne olarak evet taşıdığımız canlar için güçlü kalmak zorundayız lafta daha kolay gerçi o an olayların içindeyken bu mottodan uzaklaşıyor insan sizin doğuma çok az kalmış acaba doğum stresimi ama bebeğinizi inşallah sağlıkla kucağınıza almanıza cok az kalmış onun kokusunu duyunca en mutlu kadın siz olacaksınız:)

merhaba arkadaşlar konu yazılalı çok uzun süre geçmiş ama bende çok büyük iki stres yaşadım hamileliğimde 2 kere sinir krizi geçirdim 1i 6 haftalıkken hatta lekelenmelerim oldu odönem tam onu atlattım derken 18 haftalıkken iş yerinde çok ciddi bir sinir krizi yaşadım bir saat ağlamam geçmedi ve nefes alamadım doktorum rahmin kasılmış dedi ultrasonda bebek sıkışıp kalmış yazık öyle üzülüyorumki doktor suyumun gelmesinden korkup alttan muayenede etti ondan ötürü bir sıkıntı olur mu diyede çok korkuyorum eve geldiğimde bile bacaklarım karnım saatlerce ağrıdı kendimi nasıl kastıysam anlamadım şimdi çok korkuyorum hiç birşey için değmez ama anlayamıyorum kendiliğinden başıma geliyor neden böyle oluyor gebelikten önce hiç böyle biri değildim 😞

ama noldu biliyo musun
Ben de sizin gibi olmasını umuyorum hatta üzülüyorum lohusa depresyonu duyduk da gebelik depresyonu ne dşye ben düzelebilecek miiyim diye :KK43: İnşallah kucağımıza hayırlısı ile alırız ve sağlıkla büyüdüğünü görmek naip olur.

Merhaba üzerinden yıllar geçmiş ama ben de aynı yoklardan geçiyorum çok stresli ve hergün ağlamalarla dolu bir gebelik geçiriyorum ve ben de çok korkuyorum bebeğime birşeyler oluyor mu diye lütfen bana cevap verin bebeğiniz sağlıklı mı 😔

Merhaba üzerinden yıllar geçmiş ama ben de aynı yoklardan geçiyorum çok stresli ve hergün ağlamalarla dolu bir gebelik geçiriyorum ve ben de çok korkuyorum bebeğime birşeyler oluyor mu diye lütfen bana cevap verin bebeğiniz sağlıklı mı 😔
Bebeğinize bir şey oldu mu acaba ben de sinir krizleri geçiriyorum ağlıyorum

X