Aile Planlaması Hamilelikle ilgili (Sadece merak)

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Aerynn

Guru
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2012
618
19
Biraz önce konuyu yanlış bir yere açmışım. En hızlı cevap alabileceğim ve kısmen random bir bölüm olduğu için burayı tercih ediyorum.

Soruma gelirsek:

Hamile kalabilmek için illa da ovülasyon döneminde mi ilişkiye girmek gerekiyor? Yoksa normal bir zamanda da hamile kalmak mümkün mü? Benim burada öğrenmek istediğim illa da ovülasyon döneminde ilişkiye girilmesi mi gerekiyor normal çiftler için? Yani normal bir zamanda da hamile kalmak olası mı? Dediğim gibi genç ve sağlıklı 2 insan düşünün, o şekilde yorum alırsam sevinirim. (Evli değilim, konu hakkında tecrübem yok, çocuk yapmayı yakın gelecekte düşünmüyorum fakat kafamda bir muamma olarak kalmasını istemediğim bir soru). Teşekkürler.

eğer bir kaç güne yada haftaya hasta olmazsam
demekki her daim kalınabiliyormuş diyebilirim
amma fena tırsıyorum :18:

eğer bir kaç güne yada haftaya hasta olmazsam
demekki her daim kalınabiliyormuş diyebilirim
amma fena tırsıyorum :18:

Valla ne diyeyim nasıl istiyorsan öyle olsun. Daha önce bahsettiğim şekilde mi çocuk sahibi oldun peki?

diger günlerde hamile kalamazsin gibi bir durum yok,
sadece ovulyasyon gunlerin en yuksek hamile kalabilme gunleri...

diger günlerde hamile kalamazsin gibi bir durum yok,
sadece ovulyasyon gunlerin en yuksek hamile kalabilme gunleri...

Teşekkür ederim. Ben de böyle biliyordum ama nedense net bir cevap alamamıştım konuyla ilgili. Şimdi netleşmiş oldu.

Yumurtlama (ovulasyon) vakti disindaki gunlerde hamile kalmak cok cok cok az olasilikli birsey

Bir kere dollenmeyi gerceklestiricek buyuklukte ve saglikli yumurta olmasi nerdeyse imkansiz gibi.

Kaldim diyen bi kac kisi duydum ama eminim ki o insanlarin atlamis oldugu biseyler vardir

Allah'in isi olabilir belki ama tibbi acidan o yumurtlama zamanindaki 4-7 gun arasi en cok hamile kalma olasiligi olan gunler

Ben doktorum her kadinin yumurtlamasinin farkli oldugunu soylemisti ve bu ov.testlerine cok guvenme demisti. . Iki gunde bir tek iliski ile gayet rahat dollenme olur demisti

eğer öyle olsaydı doğum kontrol hapları sadece o gunlerde kullanılırdı diğer gunler kullanılmasada olurdu zor bı ıhtımal ama olacaksa oluyor işte

Ben evli değilim ama erkek arkadaşım bir tüp bebek merkezinde çalıştığı için biliyorum.
Hamilelik spermle yumurtanın birleşmesiyle olduğu için yumurtlama olmadan hamilelik olmaz.Ancak spermler insan vücudunda 3 gün yaşayabiliyor, yumurta ise 2 gün sanırım. Yani yumurtlamadan 3 gün önce cinsel ilişkide bulunulursa spermin canlı kalarak yumurtayı dölleme olasılığı var. Ama yumurtlamadan 1 hafta önce cinsel ilişki olursa bunda hamile kalma olasılığı yok. Ya da yumurtladıktan 4 gün sonra yumurta atılacağı için onda da olasılık yok.

adet döngüsü her kadında farklı olduğu gibi yumurtlama günleri de farklı olabilir, yani yumurtlama gününü tahminen hesaplarsanız yanılabilirsiniz, birde bazı kadınlar ayda iki kez yumurtlayabilir ve çift yumurta ikizleri bu şekilde oluşur, yumurtlama günü tahmini hesaplansa da dediğim gibi her kadında farklılık gösterebilir, birde ilişkiden sonra spermler en fazla 5 gün yaşayabiliyorlar rahimde ve yumurta da sanırım 2 gün canlı kalabiliyor yani 7 günlük bir period var hamile kalabileceğiniz onun dışında olamaz, fakat bu 7 gün kadının yumurtlama gününe bağlıdır.
edit: yanlış bilgi vermişim düzelttim :)

Son düzenleme:
Konu içeriği nedeniyle ilgili başlığa taşınmıştır.

her ay sadece 1 yumurta olusacak diye bir durum söz konusu değil yani 2-3 yumurta atan kadınlar var.bunu ele alırsak ovulasyon günleri dısında bu gizli kalmıs yumurtalar döllenebilir.yani kısacası ovulasyon günlerinde hamilelik riski daha fazla olmakla beraber imkansız değil öyle olsaydı takvim yöntemi ile korunanlar hiç hamile kalmazlardı:)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…