Hamilelik öncesi check-up

himeros

Guru
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2008
483
8
39
merhaba kızlar
perşembe günü check-up için hastaneye gittim.amaç hamile kalmadan bir rahatsızlığım varmı yokmu öğrenmekti.2 yıldır evliyim ve eşimle hiç korunmadım,bebeğimiz olmadı.bende PKO luyum.hep 3 ayda bir adet oluyordum ve 6 aydır düzenli adet olmaya başladım. bu yüzden şansımın fazla olduğunu hissediyordum. taaki SAFRA KESEMDE TAŞ olduğunu öğrenene dek. doktor hemen ameliyat dedi. ondan sonra hamilelik dedi. ama ben çok korkuyorum.dün den beri ağlamaktan gözlerim şişti inanın.laparoskopiyle(karından 4 delik açılıp kamerayla) ameliyat yapılacakmış. henüz ameliyat günü almadım.eğer taşlarla hamile kalırsam bebek için riskleri olur dedi doktor. bunu yaşayanlar da varmış. iyiki bu şekilde hamile kalmamışın dedi. ama ben neye üzülüp neye sevineceğime şaşırdım. hiç bu kadar korkmamıştım.ne yapıcam ben:1shok::uhm: ameliyat sonrasından korkuyorum en çok. ağrı ve acıdan.. ben iğneden bile korkarım kan tutar beni. offf.yine gözlerim doldu. yardım edin ne olur.

canım korkma her işte bir hayır vardır.Bak iyiki hamile kalmamışsın belki daha çok üzülecektin,olumlu düşün daha ciddi bişey olmadığı için şükür et.moralinide bozma artık tıp çok ilerledi bak herşey daha güzel olacak güçlü olmalısın olacak bebeğin için...a.s

ilahi çok alemsin... öncelikle çok geçmişler olsun tabii... ama lütfen bu kadar karambol olma... bir kere laporoskopik bir müdahale olması çok iyi... bu kısa sürede iyileşeceğini gösterir... acı falan da olmaz o kadar... ben 25 yaşımda sol yumurtalık kisti aldırmıştım.. kocaman bir kistti... kistin lokasyonu ve boyutu yüzünden dikey kesi yapıldı ve 22 açık dikiş atılmıştı.. yani karnımda dikey olarak ameliyat üzerinden 13 sene geçmiş olmasına rağmen hala sayabildiğim 22 tane dikişim var... onda ağrılı oluyor tabii ameliyat sonrası haliyle... açık ameliyat ne de olsa.... ama ondan sonra bile Martta ameliyat oldum ve aralık ayında doktoorum hamile kalableceğimi söylemişti... düşün artık... seninkinin üzerine o kadar bile beklemezsin... 4 tane minik deliğin birkaç dikişi de kısa süre içinde alınır ve bişeyciğin klamaz... allahtan akıllılık etmişsin de gebelik öncesi check-up yaptırmaya kalkışmışsın... ya gebeyken ortaya çıksaydı... iyi tarafından bak birazda arkadaşım lütfen... hadi bakalım .... güzel güzel ol operasyonunu... iyileş biran önce sonra da bebişin olur inşallah en kısa zamanda a.s.

bu arada topik başlığı da çok faydalı bence.... ben aklıma gelen gebelik öncesi yaptırılması gereken tetkik ve tahlillri sıralayayım:

öncelikle bir genel muayene tabii ki.... ayrıca usg de.... ondan sonra rahim ağzı pap smear testi ve tabii bir de vajinal kültür... bunlardan bişi çıkmazsa ne ala... çıkarsa önce doktor kontrolünde halihazırdaki hastalık ya da her ne varsa tedavi edilecek bebekten önce.... hımmm.. sonra endokrinolojik bi grup test lazım... hormon testleri... FSH, CA, TSH, Progesteron, T3 T4 vb... açlık tokluk kan şekeri kontrolü.... tam kan tam idrar testleri.... elisa testleri... ... toksoplasma tabii ki.... biyokimya da var... kolesterol (HDL, LDL) trigliserid, ürik asit falan.... ha bi de EKG çektirirseniz iyi olur... son olarak bir not özellikle 30un üstündeyseniz gebelikten önce en az 3 ay önce folik asite başlayın derim... allah korusun potansiyel bi nöral tüp defektini önlemek için.... bi de tabii ki herhangi bi hastalığınızdan ötürü veya keyfiyen düzenli kullandığınız ilaç ya da destek ürünü varsa bunu mutlaka doktorunuzla paylaşın... içmeniz çok da gerekmeyen herhangi bi ürünü tüketmeyin.... aklıma gelenler bunlar şimdilik a.s gebelik öncesi check-up sağlıklı nesillerin olmazsa olmazlarından ...

geçmiş olsun canım... hiç merak etme ben bahsettiğin ameliyatı oldum.. hem de doğumdan sonra..ne hamilelik öncesi ne de hamileliğim sırasında hiçbi doktor anlayamadı ve ben yaklaşık 1 yıl safra kesemdeki taşlar yüzünden boşuna ağrı çekmişim... iyi bir cerrah bulman önemli sadece.. onun dışında ameliyat çok basit 1 gün yatılıyor hastanede.. 1 haftada da hiçbişey olmamış gibi hayatına devam ediyosun..ilk gün biraz kas ağrısı yaşıyorsun hepsi bu diyebiliyorum... ha bir de beslenmene dikkat ediyorsun ilk bi kaç gün.. genellikle sıvı gıdalar alıyorsun... şimdiden geçmiş olsun... o taşlar vücudunda kalırsa daha kötü sonuçlara yol açabiliyormuş...hemen aldır derim ben.. hiç korma...

eforlu ekg de çektirdim ayrıca meme usg sonuçlar iyi çıktı. smear testi de verdim p. tesi alıcam sonucunu. bencede bi check-up tan geçmek iyi oldu gebelik öncesi.bu ameliyat çıkmasaydı daha memnun olacaktım ama. korkunun ecele faydası yok. kendimi hazırlamaya çalışıyorum psikolojik olarak. öğrendiğimden beri karnım acıyor.sanki saatli bomba var karnımda banyoda bile çok korktum. acaba sıcak sudan bişey olacakmı diye. halbuki belki 1 yıldır bununla yaşıyorum. öğrenince farklı oluyo. bu durumdan kurtulmak da istiyorum. hayat boyu korkuyla yaşamak istemiyorum. ama korkuyorum yaaa.kendimi korkmak doğal tabiiki korkucam bu ilk deneyim diye avutuyorum.
teşekkür ederim yorumlar için. inanın okudukça daha çok rahatlıyorum.insan bilmediği şeyden daha çok korkuyor..

ameliyattan sonra wc ye gitmede bir sorun yaşadınmı? ben çoğunlukla kabızım o yüzden zorlamadan dişiklere bişey olacak diyede korkum var.birde özel hastanede check-up yaptırdım orda mı olsam yoksa üniversitede mi bilemiyorum.bugün üni.ye gittim komşum orda hemşire.doktora arkadaşım olduğunu söylerim dedi.prof.muş doktor. sen nasıl karar vermiştin doktor konusunda???

canim öncelikle gecmis olsun benim bi tanidigim safra kesesinde tas oldugunu bilmeden hamile kaldi..berbat bi hamileelik gecirdi agrilari hic dinmedi ve bebegini 7 aylik olunca sezaryenle dogurdu..iki gün sonrada safra kesesinden tas aldirdi.acik ameliyatmi oldu laparoskopi mi oldu tam bilmioyrum ama.
ben laparoskopi oldum ve hic korkma hicbisey anlamiosun.genel anestesi ile yapiliyo.karnindan minicik delikler acip aletlerle icerde calisiyolar.fazla agri sanci yapmio..korkma..ayrica bukadar korkuosan nasil hamile kalip o bebegi dünyaya getiriceksin ki igneden korkuosan dogumdan hayli hayli korkman gerek:sm_confused:

çok geçmiş olsun güzelim...ama bazen başa gelen çekilir derler ya...iyi bi dr olsun da bunlar da geçer merak etme...şimdiden acil şifalar...

merhaba kızlar
sonunda ameliyat oldum. bugün 5. gün. iyiyim çok şükür. birde öksürük olmasa...
öyle 2-3 saatte ayağa kalkmadım 2. gün akşamı kalkabildim ama olsun. şimdi geziniyorum evde. laparoskopi de olsa ameliyat ameliyattır.(mışşşş.) allah kimsesin başına vermesinnnn

emin ol insan her acıya katlanabiliyo.benim kadar canı tatlı bi insan yoktur ve beni de kan tutar. ve ben normal doğum yaptım hep dikişler nasıl atılacak orası nasıl kesiyecek onu düşünüyodum ama o anda hiçbişey hissetmedim ve sonra evet dikiş yerlerim ağrıdı üstüne oturamadım ama ağrı kesiciyle dindiriliyo bişey yok geçer sonra herşey geçiyo katlanıyo insan inan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…