Hamile kadınlarda psikoloji alt üst oluyor

J

Juliet

Ziyaretçi
Uzmanlara göre hamilelik süreci kadın ve çevresi için farklı bir dönemdir. Bu dönemde hamile kadının vücudunda, duygularında ve yaşam tarzında birçok değişiklikler meydana gelebiliyor.

özellikle gebeliğin ilk 3 ayında değişken ruh hali oluştuğuna, sıklıkla nedensiz ağlama nöbetleri görüldüğüne de dikkat çeken Dr. İbiş, “Arzu edilen gebeliklerde dahi ilk aylarda gebeliği kabullenememe, içe dönüklük ve pasiflik oluşabilir. İlerleyen aylarda da vücuttaki değişiklikleri benimseyememe gelişebilir.

Son aylarda ise genellikle doğum korkusu, sağlıklı bebek dünyaya getirme endişesi, ‘iyi anne olabilecek miyim?' endişesi yaşanır. Bebeğin doğumu ve sonrasındaki harcamalar sırasında sıkıntı yaşayacakları korkusu hem anneyi hem babayı huzursuz eder. Ekonomik sıkıntılar anne adayı kadar babayı da strese sokar” dedi.

ANKSİYETE ARTIYOR

Hamilelik döneminde birçok etkenin strese yal açabildiğine işaret eden Dr. İbiş şunları söyledi; “Gebelerde depresyon, anksiyete, stres bulguları günümüzde gittikçe artmaktadır. Ayrıca günümüz yaşam koşulları, kariyer peşinde koşan kadınlar ve çalışma koşullarının zorluğu da gebe kadınların daha fazla strese maruz kalmalarına neden olmaktadır.

Hamileliğe bağlı ortaya çıkan bulantı, kusma, sık idrara çıkma, bel ağrısı, ellerde ve ayaklarda şişlikler, kilo alımı gibi belirtiler hamile kadın için stres kaynağı olabilir. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan hormonal değişimler kadının psikolojik durumunda ve mizacında değişikliklere neden olabilir."

EVET GERçektende psikolojı alt ust oluyor... yıllardır tek ıstedıgım sey evlenıp mutlu bır yuva kurup cocuk sahıbı olmaktı. mutlu bır yuvam var ve suan 2 aylık hamıleyım Allahıma cok sukur.. Ama yıne duygsal durumum alt ust.. böyle bır bıkkınlık, nedensız moral bozuklugu, ete püfe ağlamalar.. vs vs Diyecegım o ki Şükürler olsun isteyebılecegım herseye sahıbım (Allahım hamılelıgımıde tamamına erdırır ıns.)ama sagolsun bu hormonlar benı altüst etti...:)

kesinlikle katılıyorum,ben 2-3 aylık hamıleyken Avrupa yakasında bile ağlamıştım,var mı daha ötesi:)9

:)))) bende okulda ıstıklal marsında agladım dıye kendıme kızmıştım :)) avrupa yakası daha vahımmıs:)) şaka bır yana hemen gecmesını dılıyorum bu gunlerın, herkes ıcın daha kolay atlatılmasını dılıyorum...

bende aynıydım herşeye zırlıyodum vucut ilk zmanlar alışamıyo. sonra alışıp kabulleniyo..

iyi madem, benden daha vahimleri de varmış. ben de kendime şaşırıp duruyorum son günlerde.
şaşacak bişey yok :)
istiklal marşı-avrupa yakası falan gibi şeylere ağlamak... benden daha betermiş :)))

nedir kızlar bizim bu kendi kendimizle çekişmemiz... nedir yani bu bulanıklıklar silsileleri :))) offf offf

2 gündür, eşimi geçiriyorum sabah... arkasından camdan bakarken hüngür hüngür ağlıyorum. ''gitti şimdi, giyindi kuşandı.. filinta gibi adam.. nazar değmesin.. ya başına bişey gelirse.. ya eve gelemezse...'' bilmemne diye.
bak şimdi de başladı akmaya yaşlar.
elimde değil yani bu.

X