Haklı mı haksız mı??

EflatunSu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Ağustos 2007
532
2
46
taaa çok eskilerden atalarımızın tecrübeleriyle ortaya attıkları sözler atasözleri biliyoruzda,peki bütün atasözleri doğruyumu söylüyor..
Sizin haklı bulduğunuz veya haksız bulduğunuz"aman öyle saçma şey olurmu" dediğiniz,"ne kadar doğru söylenmiş"diye düşündüğünüz atasözleri varmı?ve nedenleri neler?paylaşırmısınız?
"sessiz atın çiftesi pek olur"bence doğru.
"akan su pislik tutmaz"haksız bulduklarımdan.:kahve:a.s.

akan su pıslık tutmaz ne demekki? işleyen demir ışıldar gibi birşey mi? dogru bence calısan ınsan guzel birsey yani, iyidir :) ama illa ışıldıycak die bisey yok kotu kalpli insanlarda var çalışan ne biliyim ne demekkı ol laf???

su testısı su yolunda kırılır dogru bır soz bence.
uzum uzume baka baka kararır; korle yatan sası kalkar .. bunlarda cok dogru
ucuz etin yahnisi bol olur mu ne bide ole bisey vardı ona da katılıyorum
havlayan kopek ısırmaz.
iti an çomağı hazırla.
ruzgar eken fırtına biçer.
bukadar geldı sımdılık aklıma deyimler geliyo hep =)

kızını dovmeyen dızını dover. buna katılmıyorum ama dogru değil.

yuvayı dişi kuş yapar, deyimmi atasözümü bilmem ama sonona kadar karşıyım,hiiiç alakası yok kadının yuva kurma işiyle tamamen erkek işi.

akan su pıslık tutmaz ne demekki? işleyen demir ışıldar gibi birşey mi? dogru bence calısan ınsan guzel birsey yani, iyidir :) ama illa ışıldıycak die bisey yok kotu kalpli insanlarda var çalışan ne biliyim ne demekkı ol laf???

su testısı su yolunda kırılır dogru bır soz bence.
uzum uzume baka baka kararır; korle yatan sası kalkar .. bunlarda cok dogru
ucuz etin yahnisi bol olur mu ne bide ole bisey vardı ona da katılıyorum
havlayan kopek ısırmaz.
iti an çomağı hazırla.
ruzgar eken fırtına biçer.
bukadar geldı sımdılık aklıma deyimler geliyo hep =)

kızını dovmeyen dızını dover. buna katılmıyorum ama dogru değil.

ucuz etin yahnisi yavan olur canımyerimseniben
yazdıklarına katılıyorum bende.kızını dövme meselesine gelince kesinlikle katılmıyorum.ne yani ne alaka dövmek.şiddetin her türlüsüne hayır

çoktatlısın..ama ben katılırım bu söze,ekonomiyle ilgili bişey değil zaten bu sözün
anlamı,evi derleyen toplayan anlamındadır,eve ne alınacağını bilen gibi...
ben çoğu atasözüne katılırım,ama şuna hem çok gülerim hem kızarım,
biz yedik allah artırsın,sofrayı kuran kaldırsın,nasıl yani,yedin içtin kaç öğlemi,
bi el verde kaldır yanii...ne biliim ben böyle anlıyorum..

evi çekip çevirme konusunda haklısın canım.yuvanın mimarı kadınlar.temizlik,alış-veriş,çocuklar...kadınlar yapıyor.üstüne birde dışarda çalışıyorlar..kolay gelsin dişi kuşlara.s.

Valla atalarım söylediği her ama her söz doğru..Günlük hayatımda pek çok kez örneklrini gördüm..Benim de kendime hoşuma giden bir yanım vardır ki,günlük hayatım da hatta burda bile ata sözlerimizi çok kullanmamdır..

Mesela;

Kör ölür badem gözlü,kel ölür sırma saçlı olur! Valla doğru..Ölmeden kimse değerini bilmezken,öldükten sonra en kıymetli insan o olur.

İt ürer,kervan geçer! Valla doğru..Bir itin havlaması ile kocamaaan kervan yolundan kalmaz.

Ayağını yorganına göre uzat! Valla doğru,uzatmazsan kredi borçları tadından yenmez.

Bak bağa üzüm olsun,yemeye yüzün olsun!Valla doğru..Katkın olmayan birşeyden kendine pay ummak yüzsüzlük değilde nedir?

Baş dille tarılır! Valla doğru..İstediğin kadar akıllı,zeki ol,dilin zehirli olduktan sonra ne fayda..

vs. vs. atasözlerimiz hiçe saymayalım,onlardan öyle nasihatlar çıkıyor ki akıllara ziyan..
Bu konuyu dile getirdiğiniz için teşekkürler..Çok hoşuma gitti doğrusu..

Valla atalarım söylediği her ama her söz doğru..Günlük hayatımda pek çok kez örneklrini gördüm..Benim de kendime hoşuma giden bir yanım vardır ki,günlük hayatım da hatta burda bile ata sözlerimizi çok kullanmamdır..

Mesela;

Kör ölür badem gözlü,kel ölür sırma saçlı olur! Valla doğru..Ölmeden kimse değerini bilmezken,öldükten sonra en kıymetli insan o olur.

İt ürer,kervan geçer! Valla doğru..Bir itin havlaması ile kocamaaan kervan yolundan kalmaz.

Ayağını yorganına göre uzat! Valla doğru,uzatmazsan kredi borçları tadından yenmez.

Bak bağa üzüm olsun,yemeye yüzün olsun!Valla doğru..Katkın olmayan birşeyden kendine pay ummak yüzsüzlük değilde nedir?

Baş dille tarılır! Valla doğru..İstediğin kadar akıllı,zeki ol,dilin zehirli olduktan sonra ne fayda..

vs. vs. atasözlerimiz hiçe saymayalım,onlardan öyle nasihatlar çıkıyor ki akıllara ziyan..
Bu konuyu dile getirdiğiniz için teşekkürler..Çok hoşuma gitti doğrusu..

beğendiğiniz için çok sevindim:1hug:gerçektende farkında olarak veya olmayarak ne çok kullanıyoruz atamsözlerini.istedimki bazı şeylerin farkındamıyız.paylaştığınız sözlerin doğruluğuna bende yürekten katılıyorum.a.s.teşekkür ederim

X