Bahçe Bakımı ve Çiçekler güzel çiçekçiklerim

Benim bildiğim kadarıyla kedi tırnağının değişik renkleri var, diğer adı da ipek çiçeği. Bende de turuncu, pembe, kırmızı ve sarı olmak üzere 4 çeşidi mevcut. Ama sanırım konu sahibesinin çiçeği sadece pembe-mor arası açan acem halısı; sarkıcılığı daha uzundur. Kedi tırnağı, çiçeğinin tohumlarıyla çoğalır ertesi yıla bir sürü yeni kök çıkartır. Sap kısımları kahverengi ve canlıdır. Acem Halısı tek kökle büyümeye devam eder sap kısımları kuru gibi görünür ama koparıldığında içi yeşildir.
İsim konusunda yanılıyor da olabilirim ama eklemek istedim :26:

evet canım kuru ot gibi duruyor koparınca içi yeşil sert biş dal
dediğingibi tek kök
tohumuda yok
araştırdım sen deyince acem halısıyla aynı buz çiçeğide deniyormuş
bende şimdi biraz çakıl taşıyla toprağını karıştırcam taş olması çiçeği güzelleştiriyormuş

evet canım kuru ot gibi duruyor koparınca içi yeşil sert biş dal
dediğingibi tek kök
tohumuda yok
araştırdım sen deyince acem halısıyla aynı buz çiçeğide deniyormuş
bende şimdi biraz çakıl taşıyla toprağını karıştırcam taş olması çiçeği güzelleştiriyormuş

Bende çakıl taşı koyayım o zaman. İnşallah daha güzel olur yavrucuklarımız :KK9:.

Bende çakıl taşı koyayım o zaman. İnşallah daha güzel olur yavrucuklarımız :KK9:.

işallah canım ama çiçeklenmedi benimkiler daha
acaba bu yaz çok yağışlı ondanmı
yol kenarlarındakiler
çiçeklenmiş gördüm
bekliyorum çiçeklenmelerini
ben şimdi onu plastik kabından çıkarıcam ama küserse diye korkuyorum
çömlek tencere var onun içine ekicem
bakalım cesaret bulursam zedelenmesinden korkuyorum

Eklentiler

• $May 11, 2012 12_36_15 PM.jpg
    $May 11, 2012 12_36_15 PM.jpg
    23,5 KB · Görüntüleme: 103
Son düzenleme:
bu yeşil yapraklı çiçeğim saksı dolusuydu
kışın doğalgaz sabasının yanında baktım
saksıdan doldu taştı ama ablamın bıcırık kızı saksımı 3 kere devirdi herseferinde dalları kırıla kırıla yanlızca bu kaldı
en son eşimle oğluşum devirmiş
bende balkona çıkardım
bitkime bi yer bulamadım canavarlardan

Eklentiler

• $May 11, 2012 12_39_45 PM.jpg
    $May 11, 2012 12_39_45 PM.jpg
    28,9 KB · Görüntüleme: 77
  • $May 11, 2012 12_40_09 PM.jpg
    $May 11, 2012 12_40_09 PM.jpg
    32,5 KB · Görüntüleme: 68
bu çiçeğimde yanlış bilmiyorsam begonya
ama fazla çiçek vermiyor
üzerindeki pembeçiçekler nezaman açıcak bende merakla bekliyorum

Eklentiler

• $May 11, 2012 12_39_11 PM.jpg
    $May 11, 2012 12_39_11 PM.jpg
    29,3 KB · Görüntüleme: 101
işallah canım ama çiçeklenmedi benimkiler daha
acaba bu yaz çok yağışlı ondanmı
yol kenarlarındakiler
çiçeklenmiş gördüm
bekliyorum çiçeklenmelerini
ben şimdi onu plastik kabından çıkarıcam ama küserse diye korkuyorum
çömlek tencere var onun içine ekicem
bakalım cesaret bulursam zedelenmesinden korkuyorum

Benimkinin 5-6 çiçeği var sadece, komşumuzunkinin çiçeklerinden yeşilliği görünmüyor o kadar bol yani çiçekleri maşallah. Ben suyu da bol sevdiğini düşünmüştüm çünkü sulamadan sonra kolları hep biraz daha uzuyor.
Bizimkiler daha küçük diye olabilir belki :109: Bilemedim şimdi :26:

canım bende toprağa deyemem en korktuğumda solucan çıkmasıdır
o yüzden ben hazır poşetli marketlerde satılan topraklardan alıyorum
pazarlarda satılan menekşe toprağınlada
az karıştırıyorum
en iyisi market toprağı
bahçeden felan almayın sakın
heryeri solucan böcek oluyor toprağın
zaten solucanlı toprakta çiçeğinizin ölmesine neden olur

Ayy şimdi solucan falan deyince fenalaık geçirir gibi oldum.Bende toprakla uğraşmayı çok istememe rağmen içinden böcek solucan çıkacağı düşüncesi beni çiçek beslemekten soğutuyor.Bir ara balkonda salatalık ve domates yetiştiriyordum tüm balkonu böcek basınca hepsini atmak zorunda kaldım.Şimdi bu marketten alınan hazır çiçek topraklarında ilaçlamasak bile böcek olmuyor mu?Birde ben saksı domatesi yetiştiricem bu toprakta olurmu sizce?

Papatya bakımı hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz acaba? Bu arada çok güzel çiçekleriniz varmış:nazar:

Ayy şimdi solucan falan deyince fenalaık geçirir gibi oldum.Bende toprakla uğraşmayı çok istememe rağmen içinden böcek solucan çıkacağı düşüncesi beni çiçek beslemekten soğutuyor.Bir ara balkonda salatalık ve domates yetiştiriyordum tüm balkonu böcek basınca hepsini atmak zorunda kaldım.Şimdi bu marketten alınan hazır çiçek topraklarında ilaçlamasak bile böcek olmuyor mu?Birde ben saksı domatesi yetiştiricem bu toprakta olurmu sizce?
olur canım onlar hem bakımlı toprak
bide az gübre alır karıştırırsın
yada gübreli toprak alırsın

Papatya bakımı hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz acaba? Bu arada çok güzel çiçekleriniz varmış:nazar:

sağolcanım amapapatya yetiştrme hakkınd bilgim yok yeteri kadar güneş işiğı ve toprağı bakmlı olursa yetişmicek çiç yoktur sanırım
ama araştırıp burda paylaşırım

evet kızlar
bugün kedi tırnağı dediğiniz çiçeğin kırmızısını aldım satan adm ipek çiçeği bu dedi
şuan çiçek tomurcuklu açsın eklicem
bu gün anneme anneler günü için
bir saksı
katlı begonya
sarmaşık ektim
kız kardeşimde katlı begonyama bayılmıştı onada bir saksı ektim
kendimede katlı begonyamdan çoğalttlğım fideyi ektim

evet kızlar
bugün kedi tırnağı dediğiniz çiçeğin kırmızısını aldım satan adm ipek çiçeği bu dedi
şuan çiçek tomurcuklu açsın eklicem
bu gün anneme anneler günü için
bir saksı
katlı begonya
sarmaşık ektim
kız kardeşimde katlı begonyama bayılmıştı onada bir saksı ektim
kendimede katlı begonyamdan çoğalttlğım fideyi ektim

Güle güle büyüsünler :KK16:.

evet canım bazı çiçeklerin bakımı çok zor oluyo hava ışık
herşeyden etkileniyo
ben çok para veripte bakamadığım çiçeklerime yanıyorum
eşim bakamıyorsan niye alıyorsun diye kızıyo
geçen dr margerita diye bi çiçeğim vardı ağa bibi olandan bi akşamda yanlız sopası kaldı hepsi ni attı yapraklarının çok üzüldüm çiçekçiğe gösterdim abla o soası kalmış bidaha canlanmaz at gitsin dedi ama netten araştırdım kestim yerlerene cam macunu kapattım nette öğle diyodu bayağı bi baktım suladım hayat yok sonunda sopasıda kurudu gitti :KK43::KK43::KK43::KK43::KK43::KK43:

bu çiçeğin aynısından bendede var aynen 1-2 günde yapraklarının hepsini döktü sopası kaldı baktım oda çürümüş çektim kökünden,şimdi diğer sopası duruyor ama oda ölücek gibi:KK43:

bu çiçeğin aynısından bendede var aynen 1-2 günde yapraklarının hepsini döktü sopası kaldı baktım oda çürümüş çektim kökünden,şimdi diğer sopası duruyor ama oda ölücek gibi:KK43:

fazla suyu sevmiyormuş ve hava akımı onun istediği gibi olmazsa yapraklarını döküyormuş
ben çürüttüm işallah seninki kurtulur
geçen cumartesi yine gittik yapı markete eşime dedim alalım yok dedi bu kaçıncı bakamıyorsun yazık bitkiye bakan alsında çürütmeden yetiştirsin diye:KK43::KK43::KK43::KK43:

evet kızlar
sizden merak etipde aldığım ipek çiçeğim (kedi tırnağım ) cumartesi almıştım
poşetten saksıya ektim
tomurcuğun çiçek vermesini bekliyodum akşam baktım hala tomurcuktu
sabah balkona çamaşır asmaya çıktığımda baktım açmış çok sevindim ve hemen ona yer yaptım tam güneşi görecek şekilde
bi yoğurt kasesini kapladım sonra saksıyı içine oturtum ve onu çamaşır astığımız demire bağladım
sarkaç gibi oldu

Eklentiler

• $ipek çiçeğim 2.jpg
    $ipek çiçeğim 2.jpg
    27,1 KB · Görüntüleme: 113
  • $ipek çiçeğim.jpg
    $ipek çiçeğim.jpg
    24,8 KB · Görüntüleme: 134
evet kızlar
sizden merak etipde aldığım ipek çiçeğim (kedi tırnağım ) cumartesi almıştım
poşetten saksıya ektim
tomurcuğun çiçek vermesini bekliyodum akşam baktım hala tomurcuktu
sabah balkona çamaşır asmaya çıktığımda baktım açmış çok sevindim ve hemen ona yer yaptım tam güneşi görecek şekilde
bi yoğurt kasesini kapladım sonra saksıyı içine oturtum ve onu çamaşır astığımız demire bağladım
sarkaç gibi oldu

Canım, gözün aydın. Onun çiçekleri hemen açar ama çabuk da solar. Yalnız, solan çiçekleri kesme çünkü hep aynı yerden tomurcuk verir. Sürekli çiçekli olur. Birde tohumları saksının içine dökülüyormuş, seneye mart gibi filizleneceklermiş.
Seneye bir sürü yeni ipek çiçeğimiz olacak yuppi :21:

evet canım bide bişey okudum aynı saksıda bikaç renk vas
birdaha ki sene tohumlar kırma oluyomuş
ve ebruli çıkıyomuş doğruysa
bakalım haftaya bi de sarı alırım varsa
denemekten zarar çıkmaz

Canım, gözün aydın. Onun çiçekleri hemen açar ama çabuk da solar. Yalnız, solan çiçekleri kesme çünkü hep aynı yerden tomurcuk verir. Sürekli çiçekli olur. Birde tohumları saksının içine dökülüyormuş, seneye mart gibi filizleneceklermiş.
Seneye bir sürü yeni ipek çiçeğimiz olacak yuppi :21:

canım hamileymişsin çizelgen yeni dikkatimi çekti allah tamamına erdirsin

evet canım bide bişey okudum aynı saksıda bikaç renk vas
birdaha ki sene tohumlar kırma oluyomuş
ve ebruli çıkıyomuş doğruysa
bakalım haftaya bi de sarı alırım varsa
denemekten zarar çıkmaz

Aaa ne güzelmiş değişik çeşitlerimiz olur o zaman. Ben sardunyalar için öyle duymuştum ama onların saksılarını birbirine yakın koyuyormuşsun, tozlarıyla temas edip tohum çıkarınca melez oluyorlarmış ama biraz zahmetliymiş.

canım hamileymişsin çizelgen yeni dikkatimi çekti allah tamamına erdirsin

Evet canım ilk bebişimizi bekliyoruz :KK49:. Temmuzda kpss eylülde doğum var kısmetse, stres yapmamak için bebişle birlikte köpişimize ve çiçeklerimize bakıyoruz. 22 haftalığız, sağol iyi dileğin için. Allah seninkisini de size bağışlasın. Bakalım benimki de büyüyünce saksılarımı devirecek mi :KK52:?

$ipek çiçeğim.jpg $ipek çiçeğim 2.jpg
kızlar çiçeğim bitlenmiş yada örümceklenmiş
anlayamadım neden olmuş
az önce su vermek için baktım heryerini sarmış
kürdanla kimisini düşürdüm kimisini öldürdüm
çiçeğimi nasıl kurtara bilirim o haşerelerden
ya ölürse çiçeğim
bide diğer çiçeklerimede geçermi

X