Gusül abdesti?

Zeynepp20

sen bu kalbe iyi geldin benden hiç gitme
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2012
2.679
3.375
Kızlar bir konuda Yardımınıza ihtiyacım var; içinden çıkamadım çünkü.

3 hafta kadar oldu namaz kılmaya başladım (şükür Rabbime) ama sürekli vesvese geliyor bana; şeytanın namazdan alikoymak için oyunu diye düşünüyorum ama ya değilse diyorum bazen, özellikle abdest konusunda sıkıntı yaşıyorum. Bir kaç gün önce çok cokkkkk hafif bir kırmızılık geldi (regl döneminde değilim bu arada) gusül gerekmez diye düşündüm devam ettim namaz kılmaya, bugün lavaboya gittiğimde Afedersiniz hafif çok açık bir pembe akıntı vardı çamaşırîmda ve içime böyle namaz kılmak sinmedigi için hemen abdest alamayacağım için kılmadım öğle namazını : ( . Başka bir konudan dolayı da bu konuda net bir cevap almam lazım bu durumda gusül gerekir mi?

Ne kadar sıklıkta oluyor.?Bunun seni namazdan alikoymasina izin vermemelisin.Kılamadığın namazların kazasını kılmaya calış mutlaka.Çünkü kazasını kaçırmadığın Namazlarına dikkat ettikten sonra vaktinde kılamayacağın Namaz olmaz oda Allahın hikmeti.

Ne kadar sıklıkta oluyor.?Bunun seni namazdan alikoymasina izin vermemelisin.Kılamadığın namazların kazasını kılmaya calış mutlaka.Çünkü kazasını kaçırmadığın Namazlarına dikkat ettikten sonra vaktinde kılamayacağın Namaz olmaz oda Allahın hikmeti.
Canim bu ilk defa böyle oldu, namazı kılarım da başka bir dua okumuştum o oldu mu diye öğrenmek için sordum bunu. Bir internet sitesinde bu Özür kabul edilir ve gusul almak gerekmez demiş ama iyice kafam karıştı en iyisi abdest almak galiba

Canim bu ilk defa böyle oldu, namazı kılarım da başka bir dua okumuştum o oldu mu diye öğrenmek için sordum bunu. Bir internet sitesinde bu Özür kabul edilir ve gusul almak gerekmez demiş ama iyice kafam karıştı en iyisi abdest almak galiba
Özür gerektiren bir durumun yok ne lahusalik ne duzensiz regl ne de bir hastalik olmadigi sürece ve eger sadece akinti olsaydi gerektirmezdi soyledigine gore kan lekesi gibi diyorsun.
İnternetten baktigin süreklilikten gelen özürden bahsediyor.

Hanefi mezhebinde on gün adet olma süresi vardır 11. Gün kan gelsede özür sayılır ve gusül alınıp namaz ve ibadetlere başlanır her vakit namaz abdesti almak şartıyla.
Bu 11. Günden itibaren 15 gün boyunca gelen hiç bir kanama adetten sayılmaz.
15. Günden sonra gelen kanamada en az 3 gün devam ediyorsa adettir,3 günden az ise özürdür kılınmayan namaz kaza edilir.

X