gururlu dedeme ülkem adına çook teşekkürler...

baxgxcan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2007
247
13
dedem 65 yaşını geçtiğinde yaşlılık mamaşı almasını istedik hiçbi geliri yoktu çünkü... yoook dedi dedem elim ayağım tutuyo... insan utanır yawwww dedi kendi şivesiyle... dedem şimdi 87 yaşında zoraki alıyo evlatlarım onlardan bişey beklediğimi sanmasın her gelişlerinde diye yaşlılık maaşını.. anneennemle birlikte köyde yaşıyorlar tabiiki sobalı bir evde... artık elden ayaktanda bayaağı bi düştüler....dedemin gözleri az görüyo ve kalbindede pille yaşıyo yazın uğradığımda anneannem odun toplamaya gitti deden dedi...hayal ettim iki büklüm dedemi odun toplarken .... eşeğine yüklerken... rahat durmayan eşeğe sinirlenip söylenirken....
anneanne dedim bu kış odun yakmasanızda kömür alsanız '''' iyi olurda kızım dur bakalım dedi'' anneannemin maddiyatı düşünerek dur bakalım dediğini anladım ama birşey demedim. dedem geldiğinde eşeğin yükünü birlikte indirdik... çocuklar etrafta oynaşırken hayatta şehirlerde bizbu hayata balkon diyoruz köydeki adıdır hayat çaylarımızı yudumluyorduk dede dedim neden kış için kömür almıyorsunuz belediyeye başvuralım size ücretsiz kömür getirsinler...yaşlılık maaşından başka geliriniz yok verirler heralde....
aman Allahım dedemdeki o çevikliği asla unutamam öyle bir hışımla oturduğu yerden dirildiki.. olurmu yaw öyleşey zaten maaşımızı devlet veriyo... hükümetin ekmeğini yiyoz daha bide kömürmü isteyecez insan utanır bilbilim(dedem bana bülbülüm kendi şivesiyle bilbilim der küçüklüğümden beri) ama dede herkes alıyo bunu şehirde dedim... şehirde alırlar kızım şehirde yaşam kolaymı ben yakacak bulamasam karşıki dağdan çürümüş odun getiririm.. yiyecek bulamasam bostanımdan bi domates ağacımdan bi elma koparırım şehirli naaapsın nerden alsın çalsınmı çırpsınmı ..dedi hükümetede bukadar yüklenilmezki noolur herkes alsa bedava diye dedi... haklısın dedecim dedim ama...
ben kalkarken dedem hala söyleniyodu...'BÖYLE İŞE HÜKÜMETMİ DAYANIR YAW''
canım dedecim Allahım sana sağlıklı uzun ömürler verir inşallah.. senin gibi kaç kişi kaldıkiii....
akşam haberleri izlerken tazelendi bu anım... evinde doğalgaz olduğu halde kömür alıp satan kolu altın bilezikten kalkmayan bir bayanla röportaj yapıyorlardı... hasta diyordu kadın eşimle oğlum hasta bende hastayım evdeyiz hepimiz çalışmıyoz belediyeden veriyolarda geçinip gidiyoz... e dedi spiker ya belediye vermezse bu yardımlarııı noolacak ... napalım dedi kadın.. girer bi iş çalışırız o zaman...
ahhh dedecim ahhh ben ne diyim...
sezarın hakkı sezara nekadarda güzel düşünülmüş nekadar güzel bir amaç için yapılmış bu iş fakire yardım bide yerli yerinde yapılsa harika olacak....
sevgiler....
bağcan...

Allah Dedenize ve onun gibi düşünenlere uzun ve sağlıklı ömürler versin İşte gerçek müslüman ve Türk
Bu ülke zamanında ne yoksullukla sıkıntılarla kurtarılmış bütün Rahmeti dedelerimizin zihniyeti böyleymiş ki bu vatan böyle kurtulmuş. Aza kanat getirip Devletine yük olmak istemiyor.Ar edip utanıyor. Ben onun ellerinden öpüyorum.

dedeciğine bir teşekkürde benden
keşke meclistekiler dedenin tırnağı kadar olsalar

eskiler böyle işte..
brawo dedenize..
şimdi ise..kim yolunu bulursa,tutabilene aşkolsun..

aslan dede içim kıpır kıpır oldu okurken. keşke herkes onun gibi olsa.
fatih kısaparmağın bi şarkısının bi bölümünü eklemek istedim.

Benim babam mert adamdı, mangal gibi yüreği
Yufka gibi kalbi vardı, hayatım boyunca ona özendim
Fedakârdı ! bir dikili Ağacı olmadı belki
Ama kendisi, onuruyla yaşayan koskoca bir çınardı
Üstümde ki kol kanat, sırtımı yasladığım dağ gibiydi
Ben babamın oğluyum, tepeden tırnağa anadoluyum

deden gibileri kaldımı ki bağcan. nerede o adam gibi adamlar. nerede o gururlu ,dürüst insanlar... o kadar etkilendim ki yazdıklarından. eski toprak işte. ne varsa eskilerde var zaten. Dedene,,sağlıklı bir ömür dilerim....

dedenin ellerinden öpüyorum...
onlar türünün son örnegini...
bu yaptigini simdiki genclere anlatmak cok zor...
devlet veriyor iste niye almayayim ben salakmiyim der herkes...
dedene saglikli bir ömür diliyorum...

Merhaba sevgili bagcan,okadar güzel yazmissinki,okurken kafamda canlandirdim.
Eski topraklar daha bir gururlu onurlu, nerede simdi böyle insanlar.

Devletin mali deniz,yemeyen keriz diyorlar.Heleki su son yillarda bu söylem iyice yayginlasti.Keske ödedigimiz vergiler böyle onurlu gururlu insanlara,hak edenlere gitse.
ama neredeeeee görüyoruz,isitiyoruz.

Birde hak ettikleri maasi o kuyruklarda gecirmiyorlarmi benim icim aciyor.Eziyet cektiriyorlar.

Bagcancigim,allah dedene uzun ömür,saglik,sihat mutluluk versin.

dedeni ayakta alkışlıyorum canım
keşke herkes öyle olsa
bir torba kömürle satın alınmasa insanlar

helal olsun o kocaman yüreğe.
her yaştan kişiye örnek bir insan senin deden.
duygulanmamak elde değil,dilerim Allah dahada çok verir,ömrü boyunca sağlıklı sıhhatli bir yaşam dilerim dedeniz için.

ahhh dedecim senin almadığın kömürler başımıza dert açtı... seçim propagandası yapmak isteyenler iyi kötü kaçak demeden ankaranın dört bir yanına dağıtdı... herkes aldı ama herkes zengin olup gururu olmayanlar.. fakir olup iktidar yanlısı olanlar... biz kalakaldık dedecim... donuyoruz.....nefes alamıyoruz sisten...

Az önce Hürriyet gazetesinde bu haberi okudum.

Aydın'ın Nazilli ilçesinde, 102 yaşındaki kadın, ziyaretine gelen Kaymakam Caner Yıldız'ın yardım teklifini “Haram olur. İhtiyacı olana verin” diyerek geri çevirdi.

Bu ninemiz kömür yardimini red ediyor.Iste eski topraklarin onurlu serefli davranisi.
Secim adina insanlarin oyuna göz diken anlayisa okkali bir cevap vermis ninemiz,memleket torbalarla yönetilmemeli..Sizin gibi dedelerimizin,ninelerimizin ellerinden öperiz.Hürmetler...

Bagcan beni aglattin inan.
Senin deden gibi olanlar Atamizin emanetleri bize, Allah saglikli yillar versin dedene.

bağcancım deden bir numune.
tüm sömürücülere dedeciğinin haysiyeti ve kişiliğini kopyala yapıştır yapmak istiyorum.

Son düzenleme:
ay bi sulugöz oldumki..
ağla ağla durmuyorum..
düşündüm de dedeni bi..onu böyle sıkı sıkı öpmek sarılmak isterdim.ben çok seviyorum yaşlıları..
ne diyeyim..

Dedenize helal olsun ne kadar gururlu bir insan.
İnanın takdir ettim eli öpülesi insanmış. Keşke herkes bu kadar duyarlı olabilse.

X