Golden Kırması Bakımı Acil Yardım

morBalik

I believe in pink.
Kayıtlı Üye
2 Mart 2011
591
33
arkadaslar dün bi arkadaşımdan köpek aldım. bakamıyormuş bana verdi. köpek golden kırması ve 2 aylık bir dişi. aşı kartı falan var. mamaları köpek şampuanı ödül maması tarağı oyuncakları herşeyi var. fakat ben ona nasıl bakacağımı bilmiyorum. yemeği kaç kere veriyim? kabında mama devamlı olsun mu yoksa ben 2-3 kere mi veriyim temizliğini nasıl yapmam gerek bide aşı meselesi var lütfen yardım edin bildiğiniz herşeyi anlatın lütfen hiç birşey bilmiyorum ben.

Mama tabağı kalmasın önünde. Günde 2 3 sefer ver yemeğini. Vee acil veterinere götür aşı günlerini tespit etsin. 2 aydan itibaren düzenli aşıları var.

Mama tabağı kalmasın önünde. Günde 2 3 sefer ver yemeğini. Vee acil veterinere götür aşı günlerini tespit etsin. 2 aydan itibaren düzenli aşıları var.

aşılarına başlanmış zaten toplam 4 aşı yapılmış. 1 haziranda 3 tane parazit aşısı yapılmış. 7 hazirandada 1tane ilk aşı diye bişeyy var adı destemer mi ne öle bişey o yapılmış. kaç aşı olması lazım?

Benim kızım 1.5 yaşını geçti hala bitmedi aşıları... Onu veterinerler takip ediyor yapılacağını zaman arıyorlar...

tatlım bende 2.5 aylıkken dişi bir rotweiller aldım.şu anda 5 aylık oldu..genelde ortak bakımları aynı fakat karakter olarak farklı oldukları için değişik bakımlar var tabiiki.. hiç endişenleme küçük aldığın için eğitimi ve bakımı çok daha kolay olur..goldenler karakter olarak çok sakin uyumlu ve çok akıllı büyük ırk köpeklerden olduğu için eğitimi ve bakımından yana zorlanmıyacaksındır.. öncelikle eve geldiği ilk andan itibaren eğitime başlamalısın.. ona gezebileceği dolaşabileceği kendi alanını oluşturmalısın.ki evin her yerini kendi alanı kendi bölgesi gibi benimsemesin.tuvalet eğitimine başlamalısın ki bu zaman alan bir süreç ne kadar erken başlarsan okadar rahat edersin.. buna gazetelerle başlamalısın..ilk etapda 4-5 adet gazete zamanla öğrendikçe o yeri gazete sayısnı azaltacaksın.. zaten zamanla oyun yemek ve uykudan sonra düzenli olarak dışarı çıkartırsan çiş konusunda da zorlanmasın..ki sağlıklısı da bu zaten sürekli evde olması sosyalleşmemsi çok farklı sonuçlar yaratır en sakin uysal köpekte bile..sürekli dışarı çıkar insanların onu sevmesine fırsat ver...çevresini görsün tanısın .. sonra en ufak arabalara motorlara ya da bunların seslerini dahi duyduğunda afallayıp tehlike gibi adlandıracağından saldırıya geçmesin.. zaten ilk etapda aşıları vs.. süreci var bunun için bir veterinere götürmelisin aşıları tam olsa bile 2 ayda bir veteriner kontrolü şart.. sonra gelelim mama durumuna şu an henüz çok küçük olduğu için günde 4-5 defa verirsin ki zaten vet. dememin nedeni de bu ordan bi ölçü kabı alarak aylık durumuna yaşına kilosuna göre bu durum değişiyor.. büyüdükçe bunu 3l öğüne düşüreceksin zaten.. yemeğini verdikten sonra eğer yedi ve kapda kaldıysa al önünden yoksa onu oyuncak yapıyorlar açıktığında nasılsa yiyecek o önünde durdukça garip bi öz güvenle zaten yemiyorlar nasılsa önümde diyerek.. valla aklımda kalanlar bunlar şu an için ama sormak istediğin şeyler olursa seve seve yardımcı olurum tatlım dert etme..:KK70:

canım biz de ilk etapta kuduz karma ve bi önemli aşı daha vardı tam hatırlamıyorum bu üçünü yaptırdık ve her biri için 35 lira ödemiştik yalnışım yoksa.. köpek sahibi olmak inan diğer bir çok hayvan sahipliğinden çok daha fazla bakım özveri ve sabır istiyor.. aynı bir çocuktan farksızlar inan bana .. çocuklar gibi ilgi alaka oyun istiyorlar.. zaten onun o hareketlerini tavırlarını gördükçe elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsun.. eğer istersen daha sonra sana mama markaları vs.. de verebilir.şu 2,5 3 ay içinde biz de çok mama denedik.. her mama her köpekde aynı etkiyi vermiyor mesela..

Öncelikle bakamam deyip sakın verme hayvancığı,zaten terkedilmiş verilmiş kıyamam.
Maması her zaman durmasın,günde 3 kere koy önüne ve kesinlikle ev yemeği verme,ne kadar acındırsa da kendini ev yemeğine alıştırma,gelişmesi açısından.
Ev yemekleri onlar için yeterli değil,mutlaka mama yedir.
Aşı karnesi var mı?
Aşı günleri belli mi?
Belli değilse hemen götür bi karne çıkartsın vet.
5 aylık olmadan dışarıya çıkartma,tuvalet eğitimini gazeteyle başlat daha sonra sokağa alıştırırsın.
Her türlü soru için bana danışabilirsin,5 yaşında Golden'ım var benim de,2 aylıkken almıştım.

haa bu arada unutmadan ekliyeyim bu aşılara okadar takılma 4-5 tane temel aşı var ilk bu temel aşıları yaptırdıktan sonra zaten sene de bir olan aşılar var .. diğerleri her aşıyı yaptırayım dersen çok fazla aşı var zaten hem senin maddiyatın hem de canım hayvanın bünyesi el vermez.. iyi bir veteriner bulman gerek ilk başta.. diğer aşısı da parazitti son anda hatırladım ..:KK34:

X