Goblen Nasıl Bir Şey?

hobietamin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
219
1
Öneriler kısmında da yazdığım goblen tanıtıcı yazıyı buraya da yazıyorum, ilgi görürse burada bazı modeller yayınlayabilirim.
Kendim bir dönem sürekli işlediğim, tasarım yapmaya başladıktan sonra da mesleğim ve uzmanlık alanım haline gelen,
goblen tablo konusunda bilgilendirme yapmak istiyorum. Goblen, iğne ve renkli iplerle kumaşa yapılmış resimlerdir.
Etaminden farkı çarpı yerine yarım çarpı olarak işlenmesi ve çok daha ince bir iş olduğu için detay düzeyinin artması,
basit şekillerden ziyade bir yağlıboya tablo hatta duruma göre fotoğraf kadar detaylı olabilmesidir. Her konuda goblen
tablo hazırlanabilir, piyasada manzara, hayvan ve çiçek resimleri, portreler gibi konularda goblen tablolar satılmaktadır.
Ben bu konuda tasarladıklarımın yanında Türkiye'de ilk ve tek olarak kişiye özel goblen tablolar da hazırlıyorum. İnsanlar
beğendikleri bir resim ya da fotoğrafı, hatta kendilerinin ve sevdiklerinin fotoğraflarını goblen tablo kiti haline
getirmemi istiyorlar (kumaş, ip ve şemalı paketler hazırlıyorum).
Goblen yavaş ilerleyen ama bir bir eklenen yarım çarpıların birikerek ortaya bir şaheserin çıkmasıyla
insana büyük haz veren bir hobi. Ben çekirdek yemek gibi görüyorum, işlemeye başlayınca bir yarım çarpı daha
bir yarım çarpı daha derken kolay kolay duramıyorsunuz. Üstelik şemalı goblenlerde gördüğünüzü kumaşa aktarırken
kısa süreli hafızanızı sürekli canlı tutuyorsunuz ve bilim adamları bunun alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde
ya da ilerlemesinin yavaşlamasında büyük rolü olduğunu söylüyor.

goblenci böyle güzel bir yeteneğe sahip olman negüzel, çok güzel anlatmışsın hoş geldin aramıza seni yürekten kucaklıyorum canım. işlediğin goblenlerin fotoğraflarını da görmek isteriz.eğer görüntülemek ve bizimle burda paylaşmak istersen bu forumdaki öneriler sorular sorunlar bölümününden yararlanabilirsin.paylaşımlarınındevamı dileğiyle.

Reycancığım , bu kadar uzun bir yazıya değil cevap vermek, sonuna kadar okuduğun için bile teşekkür ederim aynı zamanda bunu yapan ilk ve şimdilik tek üyesin, tebrikler :) Ayrıca elbette gönderirim, seve seve, paylaşmak için geldim buraya sonuçta...

elişi yapmayı çok seviyorum fakat işlerimin yoğunluğundan pek vakit ayıramıyorum ama dediğiniz gibi o kadar zevkli ki ,beynimi dinlendirmem için en azından hafta sonları yapmak istiyorum.eğer yaptıklarınızı paylaşırsanız çok sevinirim.

Bence Goblenler Super Igneyle Resim Yapmak Anlatilmaz Bir Ifade Bende Yapmak Istiyorum Ama çok Zor çabuk Sikilirim Ama Seni Yurekten Tebrik Ederim Cok Guzeller

kızlar güzel sözleriniz için teşekkür ederim, ben buraya yazmışım bir daha da bakmamışım, ayıp benimki de canım... :çok üzgünüm:
benim siteden model indirebilirsiniz... ayrıca bana özelden yazarsanız, msnden öğretebilirim işlemeyi... sanal veya gerçek, herkese seve seve kurs veriyorum :)
haydin kalın sağlıcakla...

yazınızı zevkle okudum cok güzel bir iş bu.. tam bana göre hıc sıkılmam yeterkı ortaya şahane birşeyler cıksın.. zaten resim yapan biriyim mutlaka deniyecegim goblenide.. tşklera.s.

bende goblenleri işlemeği çok seviyorum gerçekten çok zevkli yerimseniben ''Gelin giğdirmesi''(Türk düğünü) modeli bitirmek üzereğim :teytey: ha modeli buradan aldım http://sani1.blogcu.com/page2 saniye hanım çok yardımcı oldu ona bir kez daha teşekür ediyorum a.s.

X