Gezdim,Gördüm,Tavsiye Ederim

vicdan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.098
26
Gezip,gördüğümüz,cok beğendimiz,mutlaka sizde görmelisiniz dediğimiz yerleri paylaşalım :1rolleyes:

1.jpg

Sakarya İli`nin en güney ucunda yer alan Taraklı, 19. YY. kalma Osmanlı Dönemi evleri ve tarihi yapılarıyla ünlü bir ilçedir. Sokak dokusu bozulmayan görünümü Taraklı Evleri`nin bulunduğu alan SİT alanı ilan edilmiş ve korumaya alınmıştır. Bu alanda 120 adet tarihi ev bulunmaktadır. Yük taşıyanların dinlenmeleri için dinlenme taşları bulunan Arnavut Kaldırımlı sokakları ve bu sokakların buram buram tarih kokan süsleri Osmanlı Evleri ile Taraklı bir kültür müzesi görünümündedir. Bu özellikleri sebebiyle son yıllarda iç turizm açısından belirgin bir canlanma görülmektedir.

4.jpg

Yusufbey Mahallesinde bulunan yaklaşık beş asırlık Çınar ağacı Kültür Bakanlığınca Doğal anıt olarak tescillenmiştir. 100 ila 300 yıllık evlerin süslediği Taraklı`nın Osmangazi tarafından alınışından bu yana, halk tahtadan tarak ve kaşık yapımıyla uğraşmıştır. İlçeye ismini veren tarak yapımına çoktan son verilse de, ağaç oyma el işlerine devam edilmektedir. Cumbalı, renkli evleri, doğası, tertemiz sokak ve parkları ile önemli bir iç turizm talebine sahne olan ilçe denizden 800 metre yüksekliktedir. Bu konumu Taraklı`yı, rutubetsiz, temiz havası, betona yenik düşmemiş, odun kokulu daracık sokakları ile önemli bir turistik çekim merkezi yapmaktadır. Taraklı, Adapazarı`na 70 km uzaklıktadır. Ankara`dan ise Göynük istikametinden 3 saatlik mesafededir.

5.jpg

8.jpg

taraklipanoramapg1.jpg

taraklikv6.jpg

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak istediğimiz bir hafta sonu kendimizi Taraklı'da buluverdik.

Her mevsim yemyeşil orman denizi arasında "yüzük taşı" gibi parlayan Taraklı ilçesi...
, koruma altındaki 19. yüzyıl Osmanlı evleriyle ünlü.

Birbirinden şirin evleriyle, 5200 nüfuslu ilçede, yöre halki misafirperver, güleryüzlü, doğal ve hoşgörülü...

ilçe cumbalı, renkli evleri, doğası, belediye hizmetlerinin gözle görüldüğü tertemiz sokak ve parkları ile her köşesi tablosu yapılacak, fotoğrafı çekilecek güzellikler sergiliyor.

Denizden 800 metre yükseklikteki Taraklı'nın rutubetsiz, sağlam, temiz havasında, betona yenik düşmemiş, odun kokulu daracık sokaklarında yapılan yürüyüş ise, bambaşka duygu ve zevk veriyor...

Çevresi dağlarla, ormanlarla çevrili Kurşun Camii, Taraklı yatırları, hamamları gibi tarihi güzelliklerle dolu şirin ilçenin ortasından Göynük Suyu akıyor.

100 ila 300 yıllık evlerin süslediği Taraklı'nın Osmangazi tarafından alınışından bu yana, halk tahtadan tarak ve kaşık yapımıyla uğraşmış. ilçeye isminin veren tarak yapımına çoktan son verilse de, ağaç oyma el işlerine devam ediliyor.

sondan ikinci fotoya bayildim, orda yasamak icin neler yapmazdim =(

harika bir yer gercekten bende gitmek istiyorum

ben mersin anamur u gezdim gördüm gercekten tavsiye ederim daha sakin bir yer olaraksa bozyazi derim cok seviyorum oralari bozyazi biraz daha köy gibi ama harika mamure kalesi var müthissss bi sey astim magarasi var anamur da orayada gidebilir gezip görebilirsiniz harika yerler

eskişehir'i gezmek çok keyifliydi, ilkbaharda günübirlik ya da haftasonu tatili için ideal. hem fiyatlar çok uygun hem de araba gerekmiyor.:KK61:

X