Mutfak Püf Noktaları Gerçek Balı Anlamanın Püf Noktaları

Derin__Su

derin sular
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2008
5.298
122
11.jpg

Bal buzdolabında şekerleniyorsa gerçektir.

Balın kesafeti (yoğunluğu) çok, akışkanlığı sürekli olmalıdır, kesik kesik akan bal sahtedir. Çiçek balı hızlı, çam balı ise daha yavaş akar.

Gerçek bal kaşıkla alındığı zaman kesintisiz gelir.

Buzdolabında yaklaşık bir ay bekleyen balın krem ya da tereyağ kıvamına gelmesinin balın hakiki olduğunu gösteriyor.

Tükenmez kalem (kuşun kalem değil ucu ıslandığı zaman mor renk yazan) alın bala uç kısımını daldırın sonra parmağınıza sürün renkli olarak çıkıyorsa bal karışıktır çıkmıyorsa hakiki baldır.

Soğuk havada donma yapmaz ise bal sahtedir... Zeytin yağının donması gibi kavanozun alt kısımları donma yapar ise hakiki baldır.

Sahte balın rengi biraz daha açıktır, normal balın kokusu yoktur. Normal balın kıvamı biraz daha katıdır.

Balı kaşıkla alıp yere döktüğünde sahte bal uzayıp resmen örümcek ağı gibi havada uçar.

Balın şekerlenmesi durumunda ise, eski hâlini alması için güneşe çıkarılması veya kabıyla birlikte sıcak suya konulması kâfidir.

Bal şekerle yapılan diğer şerbetlere nazaran çok daha fala keskindir. Fazla yendiği zaman genizde hafif yanma yapar. Bu yediğiniz gerçek baldır.

Balda hafif te olsa şekerden kaynaklı alkol olması nedeni ile kibrit çöpü veya kağıt üzerinde cızırdayarak yanar.

bal yüzyıllarca dursa bile asla bayatlamaz..buğün bal al , 10 yıl sonra ye...bayatlamaz,tadı bozulmaz..ayrıca piyasadaki birçok bal sahte..özellikle şişede olan ballar var ya ,onlar şekerlemiyor..şekerlemedği için sahtedir..boşu boşuna da insanlardan dünyanın parası alıyor..paranızı boşa harcamayın , küçücük bir şişeye dünya para vermeyin..ayrıca arkadaşım kimyacı..bu ballarla ilgili gerçeklik testi yapmışlar ,hepside sahte çıkmış..su ve şeker..........
benim dayın arıcı..gerçek balı tatmış birisi olarak size söylebilirim ki ,altın sarısı bir rengi var..hafif katı ,yoğun yani.....şekerli bir tadı var ama o şeker sizi rahatsız etmiyor...tadı da çok güzel...size tavsiyem biraz daha paraya kıyın ve gerçek bal alın bildiğiniz yerden

Son düzenleme:
valla piyasada artık gerçek bal bulmak zorlaştı... arınıın yaptığı baldan azıcık katışmış bulabilirseniz ne ala... arısız sadece şekerden bal yapıyolar.. :eek:klava:

benim dedem aricilikla ugrasiyo yani hobisi o cok sansliyim hakiki bal cok yedim :)))
balin sahte oldugunu anlamak icin suyla karistirilinca beyaz oluyosa sahte olurmus biyerde okumustum ama sahte bal gormedigim icin denemedim hic

benim dedem aricilikla ugrasiyo yani hobisi o cok sansliyim hakiki bal cok yedim :)))
balin sahte oldugunu anlamak icin suyla karistirilinca beyaz oluyosa sahte olurmus biyerde okumustum ama sahte bal gormedigim icin denemedim hic

kız marketlerde şişelerde satılan balların hepsi sahte neredeyse...onlarda çok akışkan..bal dediğin biraz yoğun olur..kaşıktan düşmesi zor olur..sahte ballar su gibi akıp gidiyor

benımde amcam balla ugrasır. bızede alıcagımız ballı soyle test etmemızı onerıyoo . ballı kasıga koyun ve kasıgın altında cakmak yada mum yakın kasıktakı ball yandıkca karemelıze oluyosa o sekerle yapılmıss sahte ball . ama yandıkca parlaklık alıyosa onuda hıc kacırmayınn cokacimcoookcokacimcoook

bende köyden alıyorum hep balı ama aldıktan bikaç hafta sonra öyle bir donuyorki içinden çıkaramıyorum balı çok sert kaskatı birşey oluyor bende acba sahtemi diye düşünüyorum grçi satan kişi de babam9ın arkadaşı ama bilmiyorum artık.

peki çok bilindik markalardan olan, şişesinin üstünde sertifikası olan, etiketinde gerçek bal yazan ama markette satılanlarda mı sahtedir acaba?

bende köyden alıyorum hep balı ama aldıktan bikaç hafta sonra öyle bir donuyorki içinden çıkaramıyorum balı çok sert kaskatı birşey oluyor bende acba sahtemi diye düşünüyorum grçi satan kişi de babam9ın arkadaşı ama bilmiyorum artık.

ne sahte balı..o bal hakiki baldır..hakiki bal şekerler..o şekerlemiş halidir..onu eski haline döndürmek istiyorsan kabın içine su koy..onun içinede bal şişesini koy..ısıt..o zaman eski haline döner...:)) sahte değil sahte değil..asıl öyle olmayan bal sahtedir..aklında olsun

peki çok bilindik markalardan olan, şişesinin üstünde sertifikası olan, etiketinde gerçek bal yazan ama markette satılanlarda mı sahtedir acaba?

istediği kadar gerçektir diye yazsın..şekerlemiyorsa gerçek değildir ki neredeyse tamamıda gerçek değil

Kızlar bilgimize bilgi katacak tecrübeleriniz için teşekkürler.. Umarım hakiki bal yiyiyorum diyenlerde kandırılmamış olur..

bızede rızeden gelıyo bal
sekerlı yıyeceklerı pek sevmedıgımız ıcın baya uzun sure gıder bıze
durdukce sekerlenıyo ve yerken acı bır tat bogazınızı yakıyor

Sabah düşünüyordum konuyu şimdi gördüm.Kızlar gerçek bal diye birşey yok.Biz geçen yaz Konyanın dağlarında hiç araba girmeyen hatta insan biel girmeyen bir köyüne gittik ordan bal aldık.Kadın yemin etti şeker yok diye.Eve getirdik hemen şekerlendi.Bende diyorum ki artık ordaki bal bile şekerliyse düşünün gerisini.

Sabah düşünüyordum konuyu şimdi gördüm.Kızlar gerçek bal diye birşey yok.Biz geçen yaz Konyanın dağlarında hiç araba girmeyen hatta insan biel girmeyen bir köyüne gittik ordan bal aldık.Kadın yemin etti şeker yok diye.Eve getirdik hemen şekerlendi.Bende diyorum ki artık ordaki bal bile şekerliyse düşünün gerisini.

ya canım ben ne demek istediğini anlamadım şimdi..şekerlendi ve sahte bal mı diyorsun..iyide seninki sahte bal değilki..hakiki bal zaten şekerler..kavanozu sıcak suya koysan o erir ve normal haline döner

X