Gebelikte Yasak Olan Aşı Yaptırmak

Biyuesareyyy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Mart 2020
9
1
25
Merhaba hanımlar, ben geçtiğimiz hafta kızamık,kızamıkçık, kabakulak (KKK) aşısı oldum. Fakat aşı öncesi ve sonrası ebe hiçbir bilgilendirme yapmadı. Kendim araştırma sonucu öğrendim ki gebelikte kwainlikle yapılmaması gerekirmiş ve aşı sonrası 3 ay gebe kalınmamalıymış. Bugün yaptığım test pozitif çıktı. İlk kez bu ay düşünmüştüm gebelik ve gerçekleşmiş ama şu an büyük ihtimallr gebeliği sonlandırmam gerekiyor.
Daha önce böyle irşey yaşayan vat mı varsa siz ne yaptınız? Aklım çok karışık lütfen yardımcı olun.

Merhaba hanımlar, ben geçtiğimiz hafta kızamık,kızamıkçık, kabakulak (KKK) aşısı oldum. Fakat aşı öncesi ve sonrası ebe hiçbir bilgilendirme yapmadı. Kendim araştırma sonucu öğrendim ki gebelikte kwainlikle yapılmaması gerekirmiş ve aşı sonrası 3 ay gebe kalınmamalıymış. Bugün yaptığım test pozitif çıktı. İlk kez bu ay düşünmüştüm gebelik ve gerçekleşmiş ama şu an büyük ihtimallr gebeliği sonlandırmam gerekiyor.
Daha önce böyle irşey yaşayan vat mı varsa siz ne yaptınız? Aklım çok karışık lütfen yardımcı olun.
İyi bir kadın doğum doktoruna danısın. Pazartesiye randevu aldınız mı? Almadıysanız alın. Testi de birkac kez yapın

İyi bir kadın doğum doktoruna danısın. Pazartesiye randevu aldınız mı? Almadıysanız alın. Testi de birkac kez yapın
İki kere yaptım pozitif çıktı. Zaten bi sağlık kuruluşunda çalışıyorum pazartesi günü kan tahlili de yaptırıp net bi sonuç alıp hemen sonraki günler için iyi bir doktorla görüşeceğim.

Asi yapilali ne kadar olmustu? Eger 1 ay olduysa korkmayin. Turkiyede 3 ay deniyor ama bu aman bi sey olmasin, sorumluluk bizden gitsin diye soylenen bir sure. Benim doktorum 2 ay demisti, Ingilterede ise resmi olarak onerilen bekleme suresi 1 ay.

Kadın doğum uzmanına gidin ve onunla görüşün kendisi gerekli bilgileri size verir ve normal süreç dışında bir takip yapılacaksa da yapar

Asi yapilali ne kadar olmustu? Eger 1 ay olduysa korkmayin. Turkiyede 3 ay deniyor ama bu aman bi sey olmasin, sorumluluk bizden gitsin diye soylenen bir sure. Benim doktorum 2 ay demisti, Ingilterede ise resmi olarak onerilen bekleme suresi 1 ay.
Şuan 21. Haftamdayım ve sağlıklı devam eden bir gebeliğim var. Bu süreçte iyi bir hekime denk gelmek o kadar önemliymiş ki bunu çok iyi anladım.

Bu konuda o kadar çok yanıltıcı söylemler ve kafa karışıklığı var ki buradan bekli gören olur diye yazıyorum. Bana da kadın doğum doktoru 3 ay bekle kkk aşısı olduktan sonra, 3 ay sonra gebe kalabilirsin dediler. Ancak sağlık Bakanlığı'nın genelgesinde bile 1 ay yazıyor. Bunu doktora söylediğimde, "Aa öyle mi, bize söylenen çok eskiden beri 3 aydır, ama sağlık bakanlığında 1 ay yazıyorsa doğrudur" dedi gerisini siz düşünün. Yeterli kanıt bile yok, anne adayları olarak boşuna strese giriyoruz belki de.. bu noktada dediğiniz gibi çok iyi donanımlı bir doktor bulmak lazım. Ben de şuan doktor araştırmasındayım. Konuyla ilgili yine buradan bilgilendirme yapmayı düşünüyorum belki benim gibi bu konuda tedirgin olan, kızamıkçığa karşı bağışıklığı olmayan, kkk aşısı olan ve gebelik düşünen kadınlar için yol gösterici olur.

X