Gebelikte lansor veya nexium kullanılabilir mi?

fruitella

Üye
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2022
662
761
37
Reflüsü olan biriyim yıllardır lansor veya nexium kullandım düzenli olarak. Şuan gebeyim ve doktorum kullanmamı istemedi rennie ve gaviscon tavsiye etti ama 10 dk bile idare etmiyor beni bu şuruplar. Tavsiye edebileceğiniz tüm doğal yöntemleri muhtemelen denedim ve hepsi geçici ve çok kısa süreli çözümler oldu.

Bir sürü makale araştırma okudum bu konuda. Bu tip ilaçlar B grubuna giriyor ve belgelenen olumsuz etkileri yok. Kullanımı güvenli olarak geçiyor. Bazı doktorlar kullanabilirsin derken bazıları kesinlikle karşı. Tabiki bebeğe zarar verecek birşey yapmak istemem ama bu 9 ayı da böyle günde 1 şişe şurup bitirerek geçiremem.

Gebeliğinde bu ilaçları kullanmak zorunda kalanlar olduğunu da biliyorum. Bir sorun olmadığını yazanları da gördüm.

Benim sorum bunları kullanmak zorunda kalmış olanlara? İlerleyen süreçte, bebek gelişiminde bir sorun yaşadınız mı?

Merhaba
Bende 10 haftalık gebeyim aynı sıkıntı bende de var. Yıllardır nexium içiyorum ama dr um şu an kullandırmıyor. gaviscon vs hiç bir işe yaramıyor. Bildiğiniz asit kusuyorum. Siz ne durumdasınız ne yapıyorsunuz?

Reflüsü olan biriyim yıllardır lansor veya nexium kullandım düzenli olarak. Şuan gebeyim ve doktorum kullanmamı istemedi rennie ve gaviscon tavsiye etti ama 10 dk bile idare etmiyor beni bu şuruplar. Tavsiye edebileceğiniz tüm doğal yöntemleri muhtemelen denedim ve hepsi geçici ve çok kısa süreli çözümler oldu.

Bir sürü makale araştırma okudum bu konuda. Bu tip ilaçlar B grubuna giriyor ve belgelenen olumsuz etkileri yok. Kullanımı güvenli olarak geçiyor. Bazı doktorlar kullanabilirsin derken bazıları kesinlikle karşı. Tabiki bebeğe zarar verecek birşey yapmak istemem ama bu 9 ayı da böyle günde 1 şişe şurup bitirerek geçiremem.

Gebeliğinde bu ilaçları kullanmak zorunda kalanlar olduğunu da biliyorum. Bir sorun olmadığını yazanları da gördüm.

Benim sorum bunları kullanmak zorunda kalmış olanlara? İlerleyen süreçte, bebek gelişiminde bir sorun yaşadınız mı?
Merhaba
Bende 10 haftalık gebeyim aynı sıkıntı bende de var. Yıllardır nexium içiyorum ama dr um şu an kullandırmıyor. gaviscon vs hiç bir işe yaramıyor. Bildiğiniz asit kusuyorum. Siz ne durumdasınız ne yapıyorsunuz?

Merhaba
Ben doktor değiştirdim ve yeni doktorum izin verdi çok şükür kullanmama. Kendisi yazmadı ama sağlık ocağından yazdırıp kullanıyorum. Bazen doktorlar durumun ciddiyetinin farkında olamayıp kullanma diyebiliyorlar ama zaten bu ilacları kullanmadan hayat yaşayamayan bizleri anlayamıyorlar. Tabiki doktorun müsade etmedikçe kullanmak içine sinmez. Normalde de mide koruyucular zaten tavsiye edilmez ama bizim durumumuzda mecburuz işte. Öyle yağmış sütmüş nohutmuş tavsiye verenler kendilerine saklasınlar tavsiyelerini😅

Ben doktor değiştirdim ve yeni doktorum izin verdi çok şükür kullanmama. Kendisi yazmadı ama sağlık ocağından yazdırıp kullanıyorum. Bazen doktorlar durumun ciddiyetinin farkında olamayıp kullanma diyebiliyorlar ama zaten bu ilacları kullanmadan hayat yaşayamayan bizleri anlayamıyorlar. Tabiki doktorun müsade etmedikçe kullanmak içine sinmez. Normalde de mide koruyucular zaten tavsiye edilmez ama bizim durumumuzda mecburuz işte. Öyle yağmış sütmüş nohutmuş tavsiye verenler kendilerine saklasınlar tavsiyelerini😅
bunu duymak beni çok rahatlattı demek ki içilebiliyormuş. gerçekten o kadar zor durumdayım ki bu rahatsızlığı yaşamayan anlayamaz. Gerekirse bende doktorumu değiştireceğim dayanılacak gibi değil çünkü.

Ben pantpas kullanacak kadar kotuydum, bebe iyi, 5,5 yasindan bildiriyorum 😅

Merhabalar. Bende 16 haftalık hamileyim daha önce de gastrit vardı yıllardır gebelikten önce de zaten her gün mide koruyucu içmek zorunda kalıyordum. Yaklaşık 1 aydır artık mide koruyucu bile fayda etmiyordu. Mide yanması ve sızlaması çekiyorum ve mide asidim boğazıma geliyor. 1 ayı geçkin süre olmasına rağmen hala kötü hissediyorum. Kadın doğum doktoru bana sadece renni duo verdi ama sizinde dediğiniz gibi mide koruyucu almadan mide asidim asla geçmiyor zaten son zamanlarda mide koruyucu almama rağmen çok kötüydüm. Geceleri ağlayarak uyanıyordum mide yanması ve sızlamasından. Kaç gece oturarak uyuduğumu biliyorum. Boğazımın ve yemek borumun da yara olup sızladığını hissedebiliyorum. Gastroenteroloji doktoruna gittim doktor ülser olabileceğimi söyledi ve pantpas ilacı ile birlikte gaviscon şurup verdi. O kadar kötüyüm ki mide bulantılarım da var şurubu artık midem almıyor şişeyi görünce bile öğürmeye başlıyorum. Mide koruyucu bile fayda etmiyor malesef. Sadece patates haşlaması, muz ve ekmek yiyorum midemin kötü olmaması için. Gerçekten çok yoruldum. Doğuma kadar bu rahatsızlık devam eder diye çok korkuyorum. Ve bir şeyler yiyemediğim için bebeğim zarar görür diye çok korkuyorum 😢

X