Gebelikte Fiziksel Gelişim Geriliği/Karın Çevresi/27. Hafta

bablove

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2024
7
0
34
Merhaba, hamileliğimin 26+3 haftalık hamileyim. Trombofili paneli testi ile hamileliğimin başında homozigot mutant olduğumu öğrendim. O nedenle pıhtılaşma ve gelişim problemleri için hamileliğimin başından beri ecoprin ve kan sulandırıcı iğne kullanıyorum. Yaklaşık 3 hafta kadar önce renkli doppler kontrolünde uterin arterde çentiklenme olduğunu öğrendim. Bu da bebekte fiziksel gelişim geriliği ve preeklampsi konusunda normalden daha fazla risk yaratıyor. Son kontrolümde bebeğimin karın çevresi ölçümü 1 hafta geriden geliyordu. Tüm bunlar nedeniyle doktor artık 10 günde bir yakın takip ile yola devam edeceğimizi ve bu kontrollere göre doğum için doğru zamanı belirleyeceğimizi belirtti. Henüz çok küçük olduğu için sakin kalmaya çalışsam da elbette çok korkuyorum. Benzer durumları yaşayanlar var mı?

Bende aynı durumu yaşıyorum doktorunuz size ne dedi
Doktorum dışarıdan müdahale edilebilecek (dinlenme, yeme-içe vb.) herhangi bir durum olmadığını iletti çünkü konu kan akışı ile ilgili. O nedenle hayatıma normal şekilde devam ediyorum. Tansiyon ölçümü günlük yapıyorum, şükür sıkontı yok. Doktor tansiyon yükselmesini tetiklememesi için tuzdan uzak durmamı söyledi. Onun dışında haftalık kontrole gidiyorum. Nst, kan akımı kontrolleri ve karın, kafa, uyluk vb. ölçümleri yapılıyor. İlk yazdığım döneme göre daha iyiyim, haftaların ilerlemesi rahatlattığı için. Şu an karın ölçümünde 2 haftaya yakın gerilik var ama doktor şimdi bizi alarma geçirecek bir durum olmadığını, akımlarının iyi olduğunu, haftalık kontrole devam edeceğimizi söyledi.

Anladım çok geçmiş olsun bende 35 haftalığım benim de haftasına göre karin çevresi geride 1 hafta kadar felan ama benim kan akisiyla alakalı bi sorunum olmadı o yüzden sormak istedim bir sıkıntı oluyor mu diye

Benim bebeninde 34.haftalarda geriliği çıkmaya başlamıştı 37.haftada artık 3 hafta geriydi ve 38+2 de sezeryanla alındı. Sga bebeklerin beslenmesi çok önemli. Sonrasında hastane personeli çok yetersizdi sarılık oldu. Kesinlikle sütü sagip verin cekemiyor bebeler şimdi de zor bela büyütüyorum yine doğum persenteline göre normal ama çok zorlanıyorum meme almıyor. Çocuk doktorları beni onemsemedi doğum sonrası ama kesinlikle önemli bir konu dikkat edin

X