Gebelikte çatlakları önlemek mümkünmüş

iremmm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Ekim 2006
248
0
Hamilelik sırasında özellikle karın kalça basen ve göğüs bölgesinde cildin aşırı gerilmesi nedeniyle kaşıntılar ve bir süre sonra da çatlakların oluştuğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sn. Op. Dr. Figen Güney Taşer anne adaylarının yaşadığı sıkıntılardan biri olan bu cilt çatlaklarının gebelik döneminde yapılacak basit uygulamalarla önüne geçilebileceğini de sözlerine ekledi. Dr. Taşer’e göre bu çatlakların oluştuktan sonra tedavi edilmeleri oldukça zor. Dr. Figen Güney Taşer “Özellikle gebeliğin 3. ayından itibaren kilo alımı ve bebeğin gelişimi nedeniyle karın bölgesinin gerilip belirginleşmeye başlaması belirli bölgelerde elastikiyet ve kollajen kaybına neden oluyor. Cildin aşırı gerilmesi kaşıntılara ve bir süre sonra da çatlaklara dönüşüyor. Bu nedenle oluşan cilt çatlakları; doğum sonrası birçok annenin rahatsızlık duyduğu konular arasında” dedi.

Bol su için C ve E vitamini yönünden zengin besinler tüketin”
Dr. Taşer’e göre basit önlemlerle gebelikte yaşanan cilt çatlaklarını en aza indirmek mümkün. Bu yöntemler arasında;
• Cilde masaj fırçası yardımıyla masaj yaparak bu bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırmak
• C ve E vitamini açısından zengin olan cilt için yararlı meyve sebze ve fındık gibi besinleri tüketmek
• Bol bol su içmek
• Yeterli uyku almaya özen göstermek ve
• Cildi yumuşak ve esnek tutacak gerilme ile oluşan izleri önleyen hamileler için özel olarak üretilmiş bir kremi her gün etkin bölgelere uygulamak yer alıyor.
(alıntıdır)hihoyyyt

canım biraz genetik sanırım ben hiçbişey kullanmadım ve hiç çatlağım yok.annemdede yok ama.arkadaşım lierac kullandı çok çatlağı oldu.onun için hepsi boş anlayacağın.

bunlar zaten bılınen seyler...ben hepsını yapsamda yınede catladım.
yanı elımızden gelenı yapıcaz ama yınede catlama sansı yuksek.....

iremm biz geçen senenin ekim anneleri olarak :) diyoruz ki; elinden geleni yapacaksın ama yine de çatlayacaksan çatlayacaksın :)) bende az çatlak oldu, kakao yağı kullandım ondan olsa gerek, doğumdan birkaç ay sonra da hiç yok denecek kadar azaldı.

Her ne yaparsan yap vucut yapin musaitse catlarsinn ben mesela badem yagi surdum hergun banyo sonrasi bebek yagi surdum nemlendiriciler de surdum ben cok su icerim ki yazin hamile oluncaa daha cok ictim her vitamindende eksik kalmadim herseyi yedim ama kimsenin catlamadigi kadar catladim karnim popom goguslerim bacaklarim maslesef onune gecmemisyosun guzelim

yaaaa ben catlamak istemiyorum yaaaaa((((

valla arkidişler bende çatlamak istemiyorum ama inş. çatlamayacağız badem yağı ile sabah akşam yağlanıyorum inş. işe yarar ama bünye meselesi buna kesinlikle katılıyrum

benim doktorum pregnacare diye bir krem verdi çatlak kremi onu kullanıcam şimdilik sadece banyadon sonra karnım gerildikçede hergün sürücem inşallah işe yararda çatlamam

5,5 ay once dogum yaptim ve gögüslerim dahil vücudumda hicbiryerim catlamadi.

her sabah dus alip badem yagi sürdüm,geceler ise vich kullandim yine tüm vücuduma.

ama tüm bunlara 10 haftalik hamisken basladim ve hic aksatmadim.

bol su icmekte cabasiydi tabiki..

arkadaşlar bünyem çatlamaya acayip müsaitti..hamilelikten önce bile kalça bölgemde çatlaklar vardı.ancak 3.aydan itibaren hergün duş alıp sabah akşam badem yağı ve kakao yağı(sıvı olan)karıştırıp her yerime masaj yaparak sürdüm.ayrıca hergün bebe yağıda kullandım.(sadece karnınıza sürmeyin,bacak içleri,kalça,göğüslerde çok çatlar)yaklaşık günde 2,5 litre su içtim..hamileliğim boyunca tek bi çizgi bile olmadı.ama en önemlisi ki çatlakların oluşmasındaki en büyük neden budur:yavaş yavaş kilo aldım.eğer kilo alımı hızla artarsa çatlaklar kaçınılmazdır.son aylarda zaten kolay alınıyo lütfen yolun başında homini gırtlak gitmeyin.hepinize kolay,sağlıklı ve çatlaksız bi hamilelik diliyorumŞeniz

Dus alirken vücut jeli kullanmayin ama vücudunuzu lifleyinki hareketlenme olsun.

burda önemli olan vücudu kuru tutmamak bence,birde herkezin yapisida cok farkli.

bunlari yapip yinede catlayanlari biliyorum ben.

yalniz istikrar cok önemli birgün yapip birgün yapmamak olmaz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…