Gebelik oncesi ve sonrasi aspirin

sofistik

Guru
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2009
45
0
Merhaba Doktor bey
Gecen yil bebegim 8 haftalikken oldu.Gebeligim kurtajla sonuclandi. Ilk dusuk oldugu icin arastirilmadi.Hamile oldugumu bilmeden cok sey yaptim mesela sac boyamak, bir kac gun kas gevsetici kullanmak gibi.Internette okudugum kadariyla dusuklerin buyuk bir bolumu kan pihtilasmasi sonucu olusuyormus. Bu nedenle bazi dr.lar aspirini oneriyor gebe olmak isteyenlere ve gebe olan bayanlara. Sorum su bende artik bebek istiyorum ancak tekrar dusuk yapmaktan cook korkuyorum. Gebelik oncesi ve sonrasinda hergun 1tane kullanacagim bebe aspirini ozellikle hamilelik olustuktan sonra bebege bi zarari olur mu? En azindan bebek 6-7 hafalik oluncaya ilk dr. kontrolunden gecinceye kadar?
Cevabiniz icin simdiden cok tesekkurler.

Merhaba sofistik,
Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Bahsettiğiniz gibi düşüklerin en sık rastlanan nedenlerinden birisi de kanama pıhtılaşma faktörlerindeki değişimlerdir. Ancak, düşüklerin yine çok sık görülen genetik, immunolojik kökenli nedenleri de vardır. Dolayısıyla, size önerim planlaı bir gebeliğe başlayabilmeniz, gebeliği sağlıklı sürdürebilmeniz ve sağlıklı doğumu yaşayabilmeniz için doktorunuzla sürekli temas halinde bulununuz, herhangi bir veya birkaç ilaca başlama ve devam etme/bırakma kararlarını doktorunuzla birlikte veriniz. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.
Op. Dr. Osman Denizhan Özgün
Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

X