Gebelik kolestazı ?? Tüm vücutta kaşıntı yaşayanlar ?

Hypnose_22

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Şubat 2011
214
3
Kızlar selam..Benim sorularım bitmiyor walla size :))

Şimdide deli gibi bir kaşıntı tüm vücudumu kapladı.3 gündür özellikle geceleri artan,tüm vücudumda olan bir kaşıntım var. Yüzüm,ellerim,ayaklarım bacaklarım,saç diplerim.. Bir döküntü veya kabartıda yok..Sadece kaşınıyorum..Yorgun düşüyorum artık kaşımaktan.Geceleri uyku tutmuyor valla.. 28. haftaya girdikten 1 gün sonra ortaya çıktı.İşyeirmdeki doktora sordum dün,gebelik kolestazı olabilir.Tahlil gerekir dedi. Biraz da araştırdım.Kontrol altında tutulması lasımmış.2 gnü sonra doktora gidicem tahlil yaptırmaya..Bunu yaşayanlar var mı ? Bunu yaşayıpta başka birşey çıkanlar var mı ? Yardımlarınızı bekliyorum..Şimdiden herkese teşekkürler..

merhaba
öncelikle çok geçmiş olsun.görünce hemen yazmak istedim .kısa süre önce bende yaşadım 35 haftalık hamileyken başladı kaşıntıları ve hemen dermatoloğa gittim değerler çok yüksek çıktı ve gebelik kolaztazı dediler.korkutmak istemem ama hemen ertesi gün bebeği aldılar.çok ciddi bir durum hemen doktorunuza gidin vakit kaybetmeden.tekrar çok geçmiş olsun

slm cnm ilk once gçmiş olsun deyim.aynı sorun bendede vardı.32 haftalıkken feci bir kasıntıyla,sağ böğrümde agrıyla doktora gittim .doktorum hemen karaciger değerlerine baktı.ast ve alt diye iki tahlil yaptırdım.karaqciğer enzimi tahlili.tabi değerler yüksek cıktı.meğer hamilelikte bu haftalarda ortaya çıkarmış karaciğer az çalıktığı için safrayı atamazmış o da kana karısıp kasıntı yaparmış.doktorum hemen "ursofalk" diye bir ilaç verdi bir de kaşıntı kremi verdi.haftaya bir daha gel tahlillere bakalım dedi.tabi hemen geçmedi. azalma oldu yediklerime cok dikkat ettim.yağlı gıd, hayvansal gıda, abur cubur,kırmızı et, hamuriçi hiç yemedim.agırlık olarak bakliyat(yeşil mercimek) ve sebze, meyve yedim.bir hafta sonra değerler yarı yarıya düştü ve kasıntılarım azda olsa geçti.doktorum devam edelim bir hafta daha derken iice rahatladım.kasıntı ciddi anlamda azaldı.tahlillerimi yaptırmaya hastaneye gittiğimde değerlerim normale dönmüştü ki Allah ıma şükür su an ilacı bıraktı, kaşıntım hiç kalmadı.su an 35+5 haftalığım.ama yine yediklerime cok dikkat edirum tekrar rahatsızlık ortaya çıkmasın diye
deme istediğim hiç moralini bozma çaresi var.birde not kirazı cok ye kanı temizlior yaa:)
tekrar geçmiş olsun.Allah ım bir avaz da kurtarsın inşaalllahhh hepimizi:KK49::emir_bebek:

Çok teşekkürler kızlar sağolun...Hemen yarın tahlillerimi yaptırıyorum..Buraya da yazıcam ,kaşıntılar bugün azaldı gibi dün akşamda rahat uyudum.. Birtek gözlerimde çok var..Ara ara oluyor vücudumun bazı bölgelerinde de..bakalım..Saolun tekrar :)

Allahım artık çıldıracağım. 30. Haftaya girdiğimde vücudumda şiddetli kaşıntı başladı. 3 gün sonra kolestaz şüphesiyle karaciğer enzimlerine baktık herşey normaldi lakin benim kaşıntılarım giderek arttı. 10 gün sonra yine test yaptık karaciğer enzimlerim yükselmişti. 3 gün sonra bi test daha yaptık enzimlerim 2 katına çıkmış. Tiroidim yükselmiş kolesterol tavan yapmış. 13 günde ne oldu anlamadım. Doktor hepsi birbirini tetiklemiş dedi. Kolestaz için ulsofalk verdi günde 2 kez. Bir de tiroid için günde 1 kez hap verdi. Vitaminleri yasakladı. 32+ 3 günlük hamileyim. 23 gündür kaşınıyorum. Geceleri uyuyamıyorum. Doktor 37. Haftada doğum dedi. Bu hastalık ilacı kullandığınız müddetçe sorun yaratmıyor. İlacın hiç bi yan etkisi yok. 35. Haftadan sonraki doğumlar erken doğum statüsüne girmiyor. 1 aydan az kaldı. Bu kaşıntıyla nasıl dayanırım bilmiyorum

Merhaba,

Bana da gebelik kolestazı teşhisi konuldu. Ursofalk ilacını bulamadık. Siz nereden temin ettiniz öğrenebilir miyim?

X