FURKAN ismi ile ilgili ???

Dilo77

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
15 Mart 2008
249
1
Selam Arkadaslar;

Dogumuma 3 ay kaldi ..

Bir sorum olucakti..Ben henuz hamile degilken Kurani kerim okudugum bir sirada.. Kuran-i kerimde gecen Furkan ismini gordum, Furkan suresi ayni zamanda.. Cok begenmistim, hemen tepki vermistim ne guzel bir isim diye..

Furkan=Kuran demekmis..

Dedim ki o an; Allahim sayet hamile olsaydim,birde oglum olmus olsaydi kesin bu ismi koyardim ogluma. Ki; o zamanlar cocuk gibi bir niyetimiz yoktu.. Bir kiz,bir erkek var yeter diyordum. Aradan 8 ay falan gecti,ben aniden surpriz bir sekilde hamile kaldigimi ogrendim.. Vede cinsiyeti Erkek..

iste o an dedim ki, Allah dilegimi duymus resmen.. Cocugumun ismini FURKAN koyayim diye dusunuyorum..

6 aylik hamileyim.. Ama Nihat Hatipoglu ve sanirim Mustafa Karatas ikisinden biri olucak, Furkan ismini tek basina koymayin cocuklariniza,gunah demis.. cunku Kuran ayetleri demis.. Furkan,Duha... gibi.. Bundan emin olmak icin sizlere sorayim dedim.. ?Aslinda mantikli da geliyor.. Furkan`a "Furki,furko" derler..Kufur,hakaret edilir isme denmis Tv de hocalar tarafindan... Kuran- i Kerim demek sonucta.. Konulursa da gobek isim olarak konulsun demisler..

Cok kararsiz kaldim.. Fikirlerinizi yazar misiniz rica etsem.. ?? Vede Erkek isimleri onerir misiniz ?

Kizimin ismi YAREN.. Oglumun ismi BARAN ...

FURKAN
OZAN

Son düzenleme:
furkan isminin yanına yezdan çol yakışıyor yeğenimin adı FURKAN YEZDAN tavsiye ederim birlikte yakışıyor allah çocuğunuzu analı babalı büyütsün bende erkek çocuk bekliyorum ama dha isim bulamadım yardım bekliyorum...

evet dogru olabilir bu dedigin... kerim ismide öyle konmasi tavsiye edilmiyor.. cok güzel bi isim ama farkli yerlere cekilebiliyor... benim kuzenimin adi furkan kaan cok sirin biri.. bi düsün istersen

Eymen

nasil sizce bayanlar ??/

Tsk.ederim aciklamalariniz icin iste Furkan ismi tek basina konmuyo, 2 isim olmasi gerekiyormus
bende 2 isim olsun istemiyorum.

Ozan ismi de aklından geçiyordu galiba.
Bence Ozan hem Furkan hemde Eymen'den daha hoş.
Eymen güzel isimde.. bu aralar çok konulan bir isim oldu. (Annem dizisinde Eymen isimli bir genç var, çoğu insan Eymen ismini ilk kez o zaman duydu..
çabucak internete yayıldı ve şimdi vazgeçilmez bir isim.. )
Ozan anlam olarakta güzel bir isim:
1. Şiir yazan, şair. 2. Halk şairi. 3. Şakacı, güzel ve tatlı konuşan.
Hem Ozan diğer çocuklarınızın isimlerine de daha iyi uyuyor.

Bir kaç öneri:
Bertan - Şafak vakti
Birkan - Soylu
Devran - Dünya, talih
Miran - Beyler
Sercan - Başta gelen, sevgili
Yaman - Cesur, güçlü, becerikli

Ozan ismi de aklından geçiyordu galiba.
Bence Ozan hem Furkan hemde Eymen'den daha hoş.
Eymen güzel isimde.. bu aralar çok konulan bir isim oldu. (Annem dizisinde Eymen isimli bir genç var, çoğu insan Eymen ismini ilk kez o zaman duydu..
çabucak internete yayıldı ve şimdi vazgeçilmez bir isim.. )
Ozan anlam olarakta güzel bir isim:
1. Şiir yazan, şair. 2. Halk şairi. 3. Şakacı, güzel ve tatlı konuşan.
Hem Ozan diğer çocuklarınızın isimlerine de daha iyi uyuyor.

Bir kaç öneri:
Bertan - Şafak vakti
Birkan - Soylu
Devran - Dünya, talih
Miran - Beyler
Sercan - Başta gelen, sevgili
Yaman - Cesur, güçlü, becerikli

Arkadasim cok tsk.ederim bu guzel aciklayici yorumun icin ...
Evet ben OZAN ismini dusunuyordum.. demek o da iyi ...

Ben zaten Furkani eledim.. Onu dusunmuyorum..

Eymen`i de ailem pek begenmedi.. Birde madem cok yayginlasmis bu isim..

Ozan sahidende yakisiyor cocuklarimin ismine.. sanirim bunu dusuncem..

cok sagol,cok tsk.ederim... a.s.

Bence Furkan ismi güzel fakat ilokulda bazı çocuklar Fruko die dalga geçebiliyo bizim bir arkadaşa öyle derlerdi....

Furkan ismi güçlü bir isim. Her çocuk kaldıramaz diye duyymuştum. Kuran'da geçen her isim herkese iyi gelmiyormuş. Çevremde furkan değil de kuranda geçen başka isimleri koyan ve sonra değiştiren kişiler duydum. Sen iki isim tercih etsen tabi ki daha iyi olur, ikinci isim olarak kullanabilirsin. Direkt koyma bence. Hayırlısı olsun canım.

Benim oglumun ismide furkan .baska adida yok .ALLAHA sükürler olsun cok iyi .eger kalbinden bu ismi koyacagim dediysen elemen yerine koyman gerektigini düsünüyorum arkadasim.hayatta hicbirsey tesadüf degildir .bundada bir hayir vardir diye düsün.?ALLAH yardimcin olsun

Benim oglumun ismide furkan .baska adida yok .ALLAHA sükürler olsun cok iyi .eger kalbinden bu ismi koyacagim dediysen elemen yerine koyman gerektigini düsünüyorum arkadasim.hayatta hicbirsey tesadüf degildir .bundada bir hayir vardir diye düsün.?ALLAH yardimcin olsun

Bende sana katiliyorum arkadasim.. Tamda gonlumden gecen birsey oldu diye koymak istedim bu ismi ama esimin ailesi oyle bir sahiplendi ki bu ismi, heryere yazdilar, onun ismini heryerde gecirdiler..

Antipati duydurdular bana.. Birde AGIR VE gunah oldugunu soyluyorlar.. ??? Hocalar koyulmaz demis tek basina.. Bende iki isim istemedigim icin vazgectim.. Bilmiyorum...

:uhm:

Anlamı çok güzel
FURKAN: (Arapça) Hakkı, batıldan, doğruyu yanlıştan ayırma, tefrik.

Kafanız bir kaç yorumdan sonra karıştı galiba..
Başka insanların çocuklarına Furkan ismini vermesi sizde böyle bir düşünce uyandırdı diye tahmin ediyorum:
"Aa.. bak çocuğuna Furkan ismini koyan o kadar çok kişi var ki.
Furkan o çocuklar için ağır bir isim degilse..ben niye koymayım bu ismi?"

Bence Furkan çok güzel anlamlı bir kelime, ama isim olarak koyulmamalı.
Mesela ilerde 'Salak Furkan' gibi şeyler diyilebilir. 'Salak Furkan' da 'Salak Kur'an-ı Kerim' demektir.
Taşıması zor bir isim..

Mesela bi de Kerim ismi var..O da çok güzel anlamlı bir kelime.
('Her şeyin iyisi, cömert, şerefli' demek)
Kerim ayrıca Allahın isimlerinden biri.
Bu yüzden Kerim ismini vermek günahtir..
Yinede Kerim isimli insan çoktur..
Düşünün bakalım.. Argo kelimeleri kullanmayi ve küfürü seven halkımız Kerim isimli biriyle kavga ettiginde ne söyler?
'Salak Kerim' ... ne anlama gelir, söylememe gerek yok herhalde.

Kafanız bir kaç yorumdan sonra karıştı galiba..
Başka insanların çocuklarına Furkan ismini vermesi sizde böyle bir düşünce uyandırdı diye tahmin ediyorum:
"Aa.. bak çocuğuna Furkan ismini koyan o kadar çok kişi var ki.
Furkan o çocuklar için ağır bir isim degilse..ben niye koymayım bu ismi?"

Bence Furkan çok güzel anlamlı bir kelime, ama isim olarak koyulmamalı.
Mesela ilerde 'Salak Furkan' gibi şeyler diyilebilir. 'Salak Furkan' da 'Salak Kur'an-ı Kerim' demektir.
Taşıması zor bir isim..

Mesela bi de Kerim ismi var..O da çok güzel anlamlı bir kelime.
('Her şeyin iyisi, cömert, şerefli' demek)
Kerim ayrıca Allahın isimlerinden biri.
Bu yüzden Kerim ismini vermek günahtir..
Yinede Kerim isimli insan çoktur..
Düşünün bakalım.. Argo kelimeleri kullanmayi ve küfürü seven halkımız Kerim isimli biriyle kavga ettiginde ne söyler?
'Salak Kerim' ... ne anlama gelir, söylememe gerek yok herhalde.

Arkadasim o kadar guzel aciklamissin ki... inanki dediklerini aynen onayliyorum..
Evet boyle cocuklarinin ismi Furkan olanlari duyunca bende koyayim o zaman diyorum..
Ama dusunuyorum da .. dedigin gibi " SALAK FURKAN" derler, kufur ederler ismine,hakeret dolu birseyler denir.. O zamanda ben kahrolurum.. benneyaptımki

Cunku ismi cok mubarek bir anlam tasiyor...
Bu nedenle zaten cevremdeki birkac kisi bu ismi dusunme,takma dediler..
Beni uyardilar.. Hadi biz dikkat ederiz esimle cocugumuzu guzel cagirmaya,kizarak bile cagirsan gunahmis arkadasim yaaa :KK43: vebalin altinda kalmak istemiyorum....

Ama iki isim olarak kullansam kimlikte Furkan da yazsa yanina bir isim daha eklesem diyorum.. iki isimde ben sevmiyorum.. Ki, kesin herkes FURKAN diyecek cocuga biliyorum...

Yani resmen arada kaldim.. Bu ismi koysam mi, koymasam mi
... :uhm:

X