Friends

didosh

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Mart 2007
1.509
3
42

Konusu

New York'ta yaşayan 20'li yaşlardaki üçü kadın, üçü erkek, altı kişilik bir arkadaş grubunun yaşamları ile ilgilidir. Çekimleri 10 yıl süren dizinin karakterleri gerçek hayatta olduğu şekilde dizide de aynı oranda yaşlandırılmışlardır.

Oyuncular

* Jennifer Aniston (Rachel Green)
* Courteney Cox Arquette (Monica Geller)
* Lisa Kudrow (Phoebe Buffay)
* Matt LeBlanc (Joey Tribbiani)
* Matthew Perry (Chandler Bing)
* David Schwimmer (Ross Geller)

Karakterler

Rachel Green: Monica'nın okuldan arkadaşı. Zengin bir ailenin şımartılmış kızı olan Rachel, düğün gününde evlenmek istemediğine karar vererek düğünden kaçar ve baba evini de terkeder. Eski arkadaşı Monica ve arkadaşları ile karşılaşınca ev arkadaşı arayan Monica'nın evine yerleşir. Önceleri arkadaş grubunun müdavimi oldukları Central Perk adındaki kafede garsonluk yapar, sonradan ise moda sektörüne girerek orada bir kariyer oluşturur. Dizinin ilerleyen bölümlerinde Ross ile uzun süreli bir ilişki yaşar. Joey ilerleyen bölümlerde Rachel'la kısa süreli bir ilişki yaşar. Rachel ile Ross'un Emma adında bir çocuğu olur.

Monica Geller: Ross'un kızkardeşi, Rachel'in okuldan beri arkadaşı, Phoebe ile eski ev arkadaşı. Yahudi bir aileden gelir. Mesleği aşçılıktır. Obsesif, temizlik meraklısı ve iddialı, yenilgiden hoşlanmayan bir kişiliği vardır. Eskiden obeziteden muzdarip iken sonradan zayıflamıştır. Ailesi tarafından genellikle Ross kadar sevilmemektedir. Ufak çaplı lokantalarda başlayan kariyeri sonunda lüks bir lokantanın baş şefliğine kadar gider. İleriki bölümlerde Chandler ile evlenirler.

Phoebe Buffay: Monica'nın eski ev arkadaşı. Masözlük ve müzisyenlikle uğraşır. Ergenlik çağında sokakta yaşamıştır. Çeşitli batıl inançlara ve ruhlar alemi ile ilgili görüşlere sahiptir. Dizinin hippi, çevreci, vejeteryan ve aşırı hayvan dostu karakteridir. Çocuk ruhludur; değişik, nev-i şahsına münhasır bir karakteri vardır. Zincir mağazalara ve büyük şirketlere antipati duyar. Farklı ve komik sözlere sahip şarkılar yazmakta olan Phoebe'nin bu şarkılarından en çok sevileni olanı "Smelly Cat" (Kokan kedi) bir kedi kumu reklamına jenerik müziği olmuştur. Kardeşinin eşi için taşıyıcı annelik yapmış, üçüz doğurmuştur.

Joey Tribbiani: Chandler'in ev arkadaşı. Mesleği aktörlüktür. Genellikle ufak tefek oyunculuk işleri almasına rağmen en uzun soluklu işi bir pembe dizide oynadığı doktor rolüdür. Yemeğe ve kadınlara düşkündür. Fazla zeki ve entellektüel sayılmaz. Sevecen karakteri ile arkadaşları arasında sevilir. Çapkınlık maceralarında kızları tavlamak için kullandığı "How u doin'" (Nasıl gidiyor?) repliği ile tanınır. İlerleyen bölümlerde Rachel ile kısa süreli bir ilişki yaşar.

Chandler Bing: Ross'un üniversiteden oda arkadaşı, Joey'nin ev arkadaşı. Bir şirkette istatistiksel analiz ve veri konfigürasyonu yenileme uzmanıdır. Daha sonra yönetici mevkiine yükselir. Çalıştığı işin ne olduğunu, en yakın arkadaşları dahi bilmez. 9 uncu seride reklam sektörüne atılır. Sık sık yaptığı soğuk esprileri ile bilinir. Küçük yaşta anne ve babası ayrılmıştır, sebebi babasının eşcinsel olmasıdır. Bu olay Chandler'da bir travma yaratmıştır, ailesinin boşanma kararını açıkladıkları Şükran Günü'nden bu yüzden nefret etmektedir ve eşcinsel zannedilmekten ölesiye korkmaktadır, lakin sık sık da öyle zannedilir. İleriki bölümlerde Monica ile evlenmiştir.

Ross Geller: Monica'nın ağabeyi, Chandler'ın üniversiteden oda arkadaşı. Paleontologdur. Önceden bir müzede çalışırken ardından üniversitede öğretim üyesi olmuştur. Arkadaş grubunun entellektüel karakteri olan Ross, bu konudaki aşırı gayreti ve özellikle dinozorlara olan sevgisi ve bu konuda sürekli konuşabilmesi yüzünden bazen arkadaşları ile uyum sorunu yaşar. Aşk hayatı pek iyi gitmez. İlk evlendiği eşi, Carol, lezbiyenliği seçip kendisinden boşanır, ardından birisi Rachel ile olmak üzere iki kez daha evlenir ancak bunlar da kısa sürer. İlk eşi Carol'dan Ben adında bir oğlu vardır. Ailesinin favori çocuğu olması kardeşi Monica'yı üzmektedir. Rachel ile uzun süreli, çok inişli çıkışlı bir ilişkisi olmuştur ve Emma adında bir kızları vardır.

Türkiye'deki yayını

1990'larda bazı sezonları "Sıkı Dostlar" adıyla Show TV-Cine 5 ve ATV kanallarında gösterilmiştir. Uzun bir süre boyunca Digitürk platformuna bağlı ComedyMax kanalında yayınlanmıştır. Şu sıralar, yine Digitürk platformuna bağlı olan MyMax adlı kanalda tekrar gösterimdedir.

Hep sevdiğim dizilerin konusu açıyosunsırnaşık şey

Friends kadar güldüğüm bir dizi daha yoktur gerçi sex and the city e baya komikti de:sm_cool:

5-6 kez tekrarlarını izlemişimdir hatta dayanamadımda dvdlerini aldım 10 sezonun:sm_cool:İzlemeyenler mutlaka izlemeli bu diziyisengözlerimebaksanab

ben friendsin büyük bir fanatiğiimdir. 10 yılın hepsini seyrettim.

ben de friendsi çok severim.
eskiden hiç kaçırmazdım sonra bi ara izleyemedim hiç.
bu aralar dvdlerini aldım tekrar izlemeye başladım

harika bir diziydi ya gerçi bu yayımlanırken ben küçüktüm ama :icecream: kavak yelleri ilk başladığında bundan esinlendiklerini düşünmüştüm

Super bi sitcom dizisiydi!
Hepsini indirip seyretmistim basindan

Cok guzel moral veriyordu ya, insan gule gule bi hal oluyordu :roflol:

En cok hangi karaktere guldunuz?

Bence hepsinin ayri bir komikligi vardi, ama Ross'un hareketlerine (yuz ifadeleri ozellikle) ve Chandler'in sakalarina cok guldum kaydirigubbakcemile3

Bende 10 sezonun hepsini izledim çok sevdiğim bir dizi mutlaka izleyin kızlar..hepsinin kafede oturdukları zamanlar süperdi birde o cafenin sahibinin Rachel'a asılması ama her seferinde duvara toslaması çok komik oluyordu..hepsi ayrı bir karakter hepsininde çok tarafları vardı dizide..şimdi bunu yazarken seyrederken ne kadar keyif aldığımı düşünüyorum :) bir ara devam edecekti etmeyecekti konuşmaları çıkmıştı iyikide devam etmedi en iyi komedi dizilerinden biri olarak kaldı..

2012 de film olarak cikacak diye duydum ama dogrumu bilmiyorum
Ins. film yapacaz diye sacmalamazlar

Kafede oturduklari sahneleri izlerken benimde hep canim kahve cekerdi :roflol:

evet yaaa hele o kocaman fincanlar, birde o tezgahın üzerinde duran pastalar sanki oarada yokmuş gibi davranırlardı :))

Koca fincanlar vardi demi, Amerika da hersey oyle buyuk oluyor
Bende bi tane alacam onlardan :roflol:

Cok sicak bir diziydi, evleri de oyle sicakti
Monica cilginca temizlik yapardi, ama hersey yine karisik dururdu :roflol:

Takıntılı Monica :))) onun aksine Rachel'ın salaşlığı :)) Phobe'nin arada saçmalaması bana eskiden Tatlı Kaçıklar diye bir dizi vardı orada Aysu karakteri vardı hep onu hatırlatırdı hatta herkes o saçmaladımı susss Aysuuuu derdi :)))

Şu an TVde Friends var :)) Burada halen günde 4-5 bölümünü yayınlıyorlar.BAYILIYORUM! Her bölümünü 5 kere izlemişimdir en azından.Tekrar bir araya gelip son bölümden sonra aradan geçen yıllarda ne oldu diye özel bir bölüm yapmaları isteniyor ama kabul etmediler henüz.

Phoebe superdi ya, deli resmen! bayilirdim onun o sacmaliklarina
Sonradan iyi koca buldu ama, azcik duzeldi :roflol:

Chandler de cok sacmalardi, ama ben severdim ya karakterini
Biraz utangac, oz guveni olmayan komik biriydi
Hele hele Joey in kadin duskunlugu, pis bogazi, ve cocuksu hareketleri
Karakterleri cok super yazmislardi gercekten!

Bu arada Friendste benim favori karakterim Ross (bakışları çok komik), Rachel ( çok komik bir kız, aklına eseni yapıyordu.) ve Joeyyyyy. How you dooooing? kaydirigubbakcemile3

Bende cikinca izlerim bikmadan, ezberliyecem yakinda kaydirigubbakcemile3

Kabul etseler iyi olur. Bakalim Joey de evlenip barklandimi kaydirigubbakcemile3

Tesadüfe bak!!.. :)) çok özledim ya aslında ama yeniden çekilirse sanki batıracaklar diye düşünüyorum..

Bu arada Friendste benim favori karakterim Ross (bakışları çok komik), Rachel ( çok komik bir kız, aklına eseni yapıyordu.) ve Joeyyyyy. How you dooooing? kaydirigubbakcemile3

Esimle Ross'a cok guluyoduk, hani bir bolumde Rachel ve Joey opusurken yakaliyor
Sonra acayip sacmaliyor, hatirlamayanlar tiklasin
Bi kac kere sardirip baktim resmen :roflol:

Joey 'how you doooing' cok yapardim opuyorumnanaktan

süper dizi..
hala yayında digitürk 6. kanaldaa.s
yine yine ve yine izliyorum bıkmadann:))

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…