fotoğraf makinesini silah sanan kızın hikayesi

environmentaleng

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2015
2.022
1.077
41
Fotoğraf Makinesini Silah Sanan Kızın Hikayesi
Ürdün'deki mülteci kampında geçen yıl fotoğraf makinasını silah zannederek korkup ellerini havaya kaldıran kız çocuğunun fotoğrafını çeken Rene Schulthoff
noktaqp6.gif
o anları anlattı.
4-yasindaki-kiz-cocugu-fotograf-makinesini-silah-7157895_x_434_o.jpg

Dört yaşındaki Suriyeli kızın fotoğraf makinasını silah sanarak ellerini kaldırdığı fotoğraf
noktaqp6.gif
ülkede yaşanan acıların boyutunu bir kez daha gözler önüne sermişti. Benzer bir fotoğraf da Ürdün'deki mülteci kampında çekildi.
Fotoğrafçı Osman Sağırlı'nın çektiği ve dört yaşındaki bir çocuğun fotoğraf makinasını silah sanarak teslim olur gibi ellerini kaldırdığı fotoğraf
noktaqp6.gif
sosyal medyada büyük yankı uyandırmış ve Suriyeli çocukların yaşadığı travmayı gözler önüne sermişti. Benzer bir fotoğrafın
noktaqp6.gif
bu kez Ürdün'deki mülteci kampında
noktaqp6.gif
geçen yılın Kasım ayında çekildiği ortaya çıktı.
TESLİM OLUR GİBİ ELLERİNİ HAVAYA KALDIRDI
Daily Mail'de yer alan habere göre
noktaqp6.gif
Kızılhaç çalışanı Rene Schulthoff'un çektiği fotoğrafta
noktaqp6.gif
kampın içindeki küçük kızın kameradan çok korktuğu ve teslim olur gibi ellerini kaldırdığı görülüyor.

"ONU ÖYLE GÖRÜĞÜMDE AĞLAMAYA BAŞLADIM"
Gazeteye konuşan Schulthoff
noktaqp6.gif
"Bilgisayarımda fotoğraflara bakarken onu öyle gördüğümde ağlamaya başladım. Tepkisi beni şoke etmişti
noktaqp6.gif
korkuyordu ve ağlıyordu… Bu genç nesil için bir trajedi. Arkadaşlarıyla oynamak yerine
noktaqp6.gif
kalıcı korkuyla çok kötü şartlarda yaşıyorlar. Acı
noktaqp6.gif
gözyaşı ve üzüntüden oluşan bir çocukluk" dedi.

HÜDA'NIN FOTOĞRAFI DÜNYA ÇAPINDAN SES GETİRMİŞTİ
Sağırlı'nın çektiği ve dünya çapında büyük ses getiren fotoğraftaki kızın adı Hüda'ydı ve dört yaşındaydı. Fotoğraf geçen Aralık'ta Suriye'deki Atma mülteci kampında çekilmişti. Sağırlı
noktaqp6.gif
fotoğrafı çektiği anı şöyle anlatmıştı: "Tele lens kullanıyordum. Silah sandı. Fotoğrafı çektikten sonra korktuğunu fark ettim. Çektiğim fotoğrafa baktım
noktaqp6.gif
dudaklarını ısırmıştı ve ellerini kaldırmıştı. Normalde çocuklar fotoğraf makinesi görünce kaçar
noktaqp6.gif
yüzünü kapatır ya da gülümserler."

X