Anket Filmi film yapan nedir?

Bir filmi izlenir kılan unsur hangisidir?

• Oyuncu

OY: 0 0,0%
  • Yönetmen + Bütçe

• Oyuncu + Bütçe

• Ankete Katılan
    21

seaBahAR

Nosce Te İpsum
Pro Üye
13 Nisan 2007
15.555
36.072
Bir filmi, film yapan, izlenir kılan unsur(lar) sizce nedir? (Anket soruları iyi bir senaryo olduğu varsayımıyla yazılmıştır.)
Öncelikle kendi görüşümü yazayım.

Kesinlikle YÖNETMEN.

Sebeplerimi de şöyle açıklayabilirim:

Bütçe nedeniyle çok iyi oyuncularla çalışamadığı bir ortamda; yönetmen istediği sahneyi çekmek için bir hafta uğraşır. İyi oyuncularla bir günde bitirir.
Gidilen yol uzar ama sonuç değişmez.

Kurguda, konuya uygun sahnelerin seçimi, çıkartılacak sahnelerin belirlenmesi yine yönetmenin inisiyatifindedir. Bir dram sahnesinde çığlık çığlığa ağlayan insanları bize 10 dakika seyretttirmek ya da çok vurucu bir kadrajlama ile aynı duyguyu bizde sadece 1 saniyede oluşturmak yine yönetmenin elindedir.

Ortada bir elma, bir bardak su ve bir masa olsun. Farklı seviyelerde yönetmenlere, bunlarla ilgili bir film çek, denilsin. İyi yönetmen, diğerlerinin düşünmediği kadrajı yakalar.

Oyuncusu iyi ama yönetmeni kötü bir film değerini kaybeder..

Yani özetle; kötü oyuncu ve az bütçeyle iyi işi sadece iyi yönetmen yapabilir. Ama diğer unsurların pozitif olduğu yani muazzam bir bütçe, çok iyi oyuncular.. Ama vasat bir yönetmen.. Film çöker..

Yaşasın iyi yönetmenler! :hooray:

Son düzenleme:
Vurgulaman için çok teşekkür ederim sevgili isuwaelis.. Aklımdaki şeyi yazmayı unutmuşum, sayende eklemiş oldum.
Konuyu ve şıkları belirlerken, iyi bir senaryo olduğu varsayımıyla hareket etmiştim. Şıklar iyice çoğalmasın diye.. yerimseniben

Kesinlikle ilk sırayı ''senaryo''ya veriyorum..Senaryosu sıfır olan bir film,istediği kadar kaliteli yönetmene,popüler oyuncalara,milyon dolarlara sahip olsun ilgi görmez diye düşünüyorum..

Tabi birden fazla seçeneği de içinde barındıran filmler de var ki,onlarda tadından yenmiyor zaten..
Buna Mel Gibson'un yönetmenliğini yapıp,baş rol oynadığı(ya da oynamadığı) ve para harcayıp karşılığını aldığı her filmi örnek verebilirim:)))

Ama dediğim gibi senarya ve olayların akışı,kurgusu,bağlantıları bence çok önemli..İçeriği güzel olmayan filme ne kadar da dişimi sıksam bakmam,baksam da anlamam..

senaryo-kurgu
yönetmen
özgünlük ve oyuncuların yetenekleri
ben son dönem flimler içinde uzak flimini çok beğenmiştim
bunların dışında büyük adam küçük aşk-yol-duvar'ıda sayabilirim...
ve mutlulukta izlerken keyif aldıgım bir flimdi.

evet ben de senaryo-kurgu diyorum
filmin konusu ya da oyuncuları orta derece başarılı olsa bile
kurgusu, filmin akışı ve işlenişi çok etkiliyor insanı
bu arada mutluluk hakikaten mükemmel bir film, her yönden 4 4'lük

Kesinlikle ilk sırayı ''senaryo''ya veriyorum..

evet ben de senaryo-kurgu diyorum

Katılımınız için teşekkürler arkadaşlar..
Anket sorularını, "iyi bir senaryo" varsayımı ile kurdum.
Elma, bardak, masa örneğini de o yüzden verdim.

İyi bir senaryoyu bir iyi bir de kötü yönetmene verelim.. Sizce ne olur?

Mesela şöyle düşünelim.. Kabadayı filmini Ömer Vargı -ki senaryo Yavuz Turgul-yerine Nuri Bilge Ceylan veya Çağan Irmak veya reha Erdem çekseydi film daha izlenebilir hale gelmez miydi?

Ya da "Mutluluk" başka bir yönetmenin elinde ne olurdu? Zülfü Livaneli sanat yönetmenliğini yapmasaydı aynı bütçe, aynı senaryo ve aynı kurguya rağmen aynı başarıyı yakalayabilir miydi?

Son düzenleme:
Aslında kurgu dediğimiz olay, yine yönetmenin yeteneği sınırlarına bağlı..
İyi bir yönetmen, yapacağı kurguyla kötü bir senaryoyu bile izlenir kılabilir..
23 Numara da yönetmenin zekasıyla, senaryo değerine ulaşmış bir film..
Benim de aklıma No Country For Old Men geldi.. Senaryo vasatın üzerinde.. Ama yönetmenler Coen kardeşler olmasa o film onca ödülü alabiir miydi? İçimden bir ses "hayır" diyor.. yerimseniben

ilk önce senaryo sonrada yönetmen diyorum bende.
Harika bir senaryo kötü bir yönetmenle berbat edilebilinir yada tam tersi kötü bir senaryoyu izlenebilir kılar ama kötü bir senaryoyu oyuncuda yönetmende kurtaramaz...
örneğin "YUMURTA" filmi gerçekten kötü bir senaryoydu bence ne kadar görselliği,oyuncunun verdiği etki güzel olsada aklımda kötü bir filim olarak yer etti çoktana.s

bence yönetmen ve oyuncu.
bir senaryoyu bir yönetmen ve oyuncu cok iyi sekilde oynayabilip senaryonun kötülüğünü kurtarabilir.
az bütçe de olsa çok iyi filmler cekiliyo.
babam ve oglum gibi...

Hepsini işaretledim çünkü bi bütünün parçaları gibi biri olmadan biri olmaz....

Bence montaj teknik alt yapı ve müziği kesinlikle unutmamak lazım beni en çok etkileyenlerin arasında senaryo ve müzik gelir.. Hedef kitle iyi seçildikten sonra işini sağlam götüren bir yönetmen kontrolünde enfes yapımlar ortaya çıkabilir ..
Belkemiği nedir diye sonuçlandıracak olursak
Yönetmen diyorum ben de.

''Bütçe''..varsa herşey vardır; oyuncunun yönetmenin en iyisini seçebilirsin zaten..

X