Facebook'ta miras dönemi başladı

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.003
Facebook, bugün kullanıma giren yeni, özelliği sayesinde kullanıcılarının ölümlerinden sonra hesaplarını bırakacakları kişiyi seçmelerine izin veriyor.
şş.jpg

Ölen kullanıcıların sosyal medya hesaplarına ne olacağı uzun süredir tartışılan bir konuydu. 1,35 milyar aktif kullanıcısı bulunan sosyal medya devi Facebook, bugünden itibaren uygulamaya giren yeni özelliği sayesinde bu sorunu ortadan kaldırmışa benziyor.

Şu an için sadece ABD’de kullanılabilen uygulama sayesinde Facebook kullanıcıları öldükten sonra hesaplarını kime bırakacaklarını siteye bildirebiliyor.

ABD'de kullanıma giren uygulamanın, diğer ülkelerde hizmete sunulacağı tarih şu an için bilinmiyor.

Kişinin hayatını kaybettiği bilgisi Facebook’a ulaştıktran sonra, söz konusu devir işlemi gerçekleşiyor.Kullancının Facebook’a bildirdiği "legacy contact" olarak anılan kullanıcı, verilen izin kapsamında ölen kişinin hesabını kontrol edebiliyor.

Ancak Facebook bu kişilere bazı kısıtlamalar getiriyor. Hayatını kaybeden kullanıcının hesabını kontrol edebilen kişi, özel mesajlara bakamıyor ve kişi adına paylaşımlarda bulunamıyor.

Facebook bunun dışında istek durumunda ölümden sonra hesabın silinmesine de izin veriyor.

Kaynak: Yeni Şafak

Ben ölürsem birisi face duvarıma, herkese açık şekilde ölüm haberimi versin, dua falan okuyanlar olur. (resimlerimi falanda kaldırsınlar) .. ayy bi iş arkadaşım vardı iki yıl önce vefat etti merak ettim bi sayfasını bulabilirsem bakayım. nolmuş acaba duruyor mu sayfası

Baktım duruyor hala profili vefatından önce, Gülay' ın Karahisar kalesi yıkılır gelri diye bir tüküsü var ya onu paylaşmış, bir de profil resmini güncellemiş, toplam arkadaş sayısı da 10 düşmüş ...

Çok hüzünlü bir durum. Allah rahmet eylesin.
Ben vefat edenlerin resmine bakarken acı çekiyorlarmış gibi geliyor, neden öyle hissediyorum bilemiyorum ya, çok üzüldüm şu an.

Bu çok üzücü bir şey o kısma yazılan isim olmayı istemem..

Aynı zamanda kimseyi yazmayı da istemem.

İçimi acıttı bu haber yaa. Allah kimseye sevdiklerinin acısını göstermesin...

X