Evlilik Kader Midir?

Zaten iş meslek secimi kendimiz yaparız
O kader olabilir bazen eş seçimide kısmet diye düşünüyorum bende.

Eki Görüntüle 3329672
Merhabalar
Sizin fikriniz nedir? Merak ettim.
Normalde biz seçeriz vs diye düşünüyordum takı kendim evlenene kadar kesinlikle bence kader gökte nikah kıyılmadan yerde nasip olmaz diye bi söz var hayatta evleneceğimi falan düşünmezdim hiç ummadığım istemediğim bi dönemde nasıl oldu anlamadan evlendim ya gerçekten hani basireti bağlanır derler ya öyle sevdim sonra nasıl Oldu da evlendim hiç bilmiyorum o an ne düşünüyordum acaba diyorum kendime o yüzden bence kader bu işler

Ben evliliğin eş seçimin kader kısmet olduğuna inanmıyorum. Sonuçta ikisi de bizim irademizle gerçekleşen şeyler

Ben evliliğin eş seçimin kader kısmet olduğuna inanmıyorum. Sonuçta ikisi de bizim irademizle gerçekleşen şeyler
Yani gerçekten isteyen bir insan Allahın rızasını kazandığında istediği haceti gönlünün muradı nasip olur bencede.

Asla olmaz dediğiniz biriyle mi evlendiniz
Yoksa istediğiniz gibi biri mi
Mükemmel yok zaten şu dünyada

Asla olmaz dediğiniz biriyle mi evlendiniz
Yoksa istediğiniz gibi biri mi
Mükemmel yok zaten şu dünyada
Yok asla olmaz dediğim biri değil ama ben normalde insanlara güvenmeyen evlilik kesinlikle yapamacak biriydim ha eşimle evlendim evliliğim gayet güzel mutluyum ama dediğim gibi hiçkimseyi hayatımda istemediğim dönemde biriyle bikaç ay içinde evlendiysem bu bence kader bizim zaten birbirimizi bulma hikayemiz de çok ilginç onun için kader olduğuna inanıyorum çünkü birbirimizden kilometrelerce uzakta şehirlerdeydik ve hayat bizi aynı şehirde buluşturdu tanıştık onu ilk gördügüm an hissettiğim şeyler de çok farklı nasibim o olmasa böyle hissetmem mümkün değil gibi geliyor

Anladımm Allah mutluluğunuzu arttırsın İnsallah

Mesela bi arkadaşım var . Bolumu tekstildi üniv 2 yillik sinavsiz geçiş var di o dönem. 2013 2014 yılları 1. Sınıfta dersler iyidi kumulatifi 2.07 idi ama 2. Sınıfta uygulamalı başka dersler de zorlanmış alttan dersleri oldu kaldı okulu uzadı mezun olamadı bıraktı o bunu kader şans diye görüyor ..

Evlilik kader zaten kaderimizde ne varsa onu yaşarız diyerekten dua etmeden çaba göstermeden beklemek doğru bir duruş değil. Bence doğru duruş kaderimizdeki insan için hayırla ve kolaylıkla olması için dua etmek ve çaba gösterme yani çabadan kastım nasıl olsa kaderimdeki insan beni bulur diye düşünüp kendini geliştirmeden boş boş oturarak isteğimiz gibi bir insanla karşılaşacağımızı düşünmüyorum.

Ay o zMan nasıl olsa kaderde ölüm var diyip yatalım

Allah kiminle evlenicegimizi biliyor bu yuzden kader ama bız kendimiz seciyoruz. Bazen de sinav olabiliyor evlilik.

"- Eğer kul bir şeyin olmasını ister, ancak Allah onun olmasını murad etmezse, o fiil vücuda gelmez ve meydana çıkmaz. Eğer vücuda gelmeyen bu arzu, bir hayır ise kul niyetinin mükâfatını görür.

- Eğer kul bir şeyin olmasını ister, Allah da onun olmasını murad ederse, o fiil vücuda gelir ve yaratılır. Bu fiilin yaratılmasına kulun cüz-i iradesi sebep olduğundan dolayı, kul bu fiilinden mesuldür. Hayırlı bir iş ise mükâfat, kötü bir iş ise ceza görür.

- Kulun hiçbir müdahalesi olmaksızın, sırf Allah’ın dilemesiyle yaratılan fiiller: Bu tür fiillerde kulun cüz-i iradesi işe karışmaz. Daha önce ifade ettiğimiz gibi şükürle veya sabırla imtihan olmaları için Allah onu icad eder.

İşte evlilik bazen ikinci gruba giren bir fiildir. Kulların cüz-i iradelerini kullanmaları neticesinde Allah istediklerini yaratır. Bazen ise üçüncü gruba giren bir fiil olur. Allah kullarının iradelerini karıştırmaksızın onları birbirleriyle evlendirir. Ancak her iki durumda da evlilik kaderdir."

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…