evde kedi-köpek besleyenler

Evet çok çok haklısın, alıyorsa sorumluluğunu bilecek.Ben bekarken aldım hala benimle çok şükür. Aynı şekilde hamile kalıp verenlere de çok kızıyorum.Tabiki sağlık sorunu yoksa, o ayrı mesele.Kedi ve köpek alanlar en az 9-10 yıl onlara bakabilmeyi göze alarak hayvanı sahiplenmeli..

Almina Hanım,
herkes bi kediye bir kap su verebilir, herkes evine hayvan alabilir
ama sizin yaptığınızı çok az kişi yapar
bunu yapmak her delikanlının harcı değil

8-9 aylık bir kız çocuğu varmış..hafta içi görmeye gideceğim hem de koruyucu ailelik için dilekçe yazacağım...hayırlısı....

Ve o fotoğraftaki insanlık dramı şimdi Somali de yaşanıyor, bu kadar ülke milyarlarca insan, bu ülke insanlarını doyuramıyor. Yemek yerken lokmalar boğazımda düğümleniyor. İftara canım şunu çekti şunları pişireyim diyemiyorum.

sizin amacınız ne?
hayvam istemiyorum, sevmiyorum, hayvanı olan insanında evine gitmiyorum diye nedne bu kadar sinirleniyorsunuz?

Valla Carrie o kadar sayfayı üşenmedim okudum, bir sürü insan yazmış buraya senin mantığınla düşünen, evde hayvan beslenmesine sıcak bakmayan ama senin kadar cevap almamış, sen saygı bekliyorsun, ama saygı göstermiyorsun gibi geliyor bana, acaba ondan bu kadar tepki alıyor olabilir misin?
Evinde hayvan besleyenlerin yorumlarına hep sorgulayan cevaplar yazıyorsun, haliyle onlarda cevap yazıyorlar sana. Benim gördüğüm budur. Kimsenin bir amacı olduğunu sanmıyorum bu konuda kendilerini ifade etmeye çalışıyorlar. Sende kendini ifade etmeye çalışıyor olabilirsin ama hep tartışma çıkaracak şeyler yazıyorsun, topiğe melekleri karıştırdın, domuzları karıştırdın, camiyi karıştırdın...

Şimdi sen benim sıkı bir hayvansever olduğumu da düşünürsün, hayvanları severim ama dokunamam, hele hayvana işkence eden vuranlara tahammülüm yok, evde beslenmesine de sıcak bakamıyorum....

Dediğim gibi ben kendimi bildim bileli tam bir hayvan hastasıyım, tüylü hayvanları sevmeyi oyun oynamayı kucaklamaya bayılırım. Çocukken sitenin bahçesinde köpek beslediğim bile olmuştu, onda da ailem izin vermiyordu evde beslemeye yoksa ben "crazy cat/dog lady" olurdum heralde. Neyse.

Hayvan seven insanlara bir göz atalım isterseniz.

Kimi insanlar hayvanları sever, ellerinden geldikçe onlara yardım eder. İsteyen evinede alır orada da besler. Ancak bu kişilerden kendi aralarında ayrılırlar. Kimileri mutfağa yatağına vb yerlere sokmaz. Çok sıkı eğitmiştir, misafir geldiğinde odasına kapatır misafir gidene kadar da çıkarmaz. Bu olay hayvan sahibinin ve hayvanın temizlik alışkanlığı hijyenine göre değişir. Sonra bir arkdaşaın anlattığı gibi, kedisinin köpeğinin mutfak tezgahına çıktığı, girmediği yeri kalmayan, çişini yaptığı yeri sadece siliveren, evini hayvanın doğal ortamıymış gibi bırakan kişiler de vardır. Her evinde hayvan besleyen pis ve ya cillop gibi değildir, ama öyle olanlar var mıdır mutlaka vardır.

Bir de şöyle bir hayvan sevgisi var, hayvanları çok seviyorsundur ancak evinde bakamıyorsundur (gerek ailen gerek kendi tercihin vs) Ancak yolda aç ve ya susuz bir hayvan gördüğünde için acır, elinden geldiğince ona bakmak yardım etmek istersin. Bir kaba su koymak ve ya sütle yumuşatılmış ekmek içi gibi şeyler olabilir bunlar.

Diyelim açık havada et yemeği yiyorsun, bir pisicik ve ya bir köpek geldi yakınınıza size melül melül bakıyor. Etinizden bir parça verirseniz aç kalmazsnız. Tamam o hayvan da doymaz ama siz bir parça atarsınız sonra o daha atacakmı diye bekler, baktı arkası gelmiyor başka masaları dolaşır öyle doyurur karnını. " Aman ya her masayı dolaşıyodur o ben yemek versem nolucak." demeyin. Çünkü böyle düşünen kişiler çok. Siz yardım edin gerisi hallolur.

Piknik yapıyorsunuz hayvanlar geliyor sadece bakıyor size, etinizi elinizden zorla almıyor siz vermediğiniz sürece. Sizin ona durdur yere hoşt kışt diyerek taş atmanız ve ona isabet etmesi o hayvanı değiştirir, ya insanlardan aşırı derecede korkar olur ya da daha saldırganlaşır.

Nedir bu aşırı hayvan sevgisi, insanlar ölüyor açlıktan. Aman hayvan ambulansıda neymiş, insanlar ücret ödeyemediği için hastaneye yetişemediği için ölüyor diyende var. Ancak bunu hayvan sevgisiyle karşılaştırmak çok saçma. İnsan sevgisi ayrı, hayvan sevigisi ayrı. Evlatlık edinin hayvan beslemek yerine deniliyor, bir kedi ile bir çocuğun masrafları bir mi? Herkesin kendi tercihi bu. Kesinlikle KARŞILAŞTIRMA YAPILAMAZ.

Yalnızlıktan hayvan beslemek absürd bir şey değil. Evindeki hayvana tecavüz eden ile evli barklı çocuklu bir adamın masum bir sokak hayvanına tecavüz etmesi aynı pisliktir.

Ve son olarak, evde beslenilecek hayvan vardır beslenmeyecek hayvan vardır. Siz her hayvanı seviyorsunuz maden hayvanlara sevginiz eşit alın domuzda besleyin alın lşunu da besleyin o zaman demek çok yanlış bir şey.

Benim annem de her hayvanı eşit sevmez ancak, " amaan hayvan değil mi o bulur bi çaresine. Aman ölsün nolucak.
Bence hayvan besleyen insanlar çok rererö " falan demiyor.

Lütfen dikkat.

Off şu resim psikolojimi bozdu. Görür görmez birden bağıra bağıra ağlamaya başladım. Eşim koştu geldi ne oluyor diye. Sakinleşmem zaman aldı.Çok kötü oldum yaa... Bu ne böyle?İçime bir acı oturdu resmen

Hay ağzına sağlık ya

Çok üzücü biz hala şikayet etmekteyiz

e ben köpeği aldım geri verdim vicdansız mı oldum?
bakamıycaktım belki de ölücekti?o zaman ne olucaktım?
ben daha önce evimde hayvan beslemediğim için böyle zorlukları olduğunu bilmiyordum.
bu yüzden aldım ve tahammül edemedim istediğim gibi temiz olmuyordu ev ve ellerimi öyle hissediyordum.boğazımda hep tüy varmış gibi gelirdi. ama sokakta yaralı bir hayvan görsem elimden geleni yaparım üzülürüm.
bu vicdansızlık değildir.tercih meselesidir.

aldım ama sorumluluğumu bilemedim demek ki çok güzel bilgilendirmişsiniz insanları..
ayrıca hamile bir bayan bebeğinin bir sorunu olma pahasına büyütmek zorundamı o pis ortamda bebişini?

aldım ama sorumluluğumu bilemedim demek ki çok güzel bilgilendirmişsiniz insanları..
ayrıca hamile bir bayan bebeğinin bir sorunu olma pahasına büyütmek zorundamı o pis ortamda bebişini?

Evet alıp veriyorsanız sorumluluğunu bilememişsinizdir.
Ayrıca sözlerinizden anladığım kadarıyla hayvan bakılan ortamı "pis" olarak nitelendiriyorsunuz..Bir kişiyi görüpte her hayvan besleyeni bu şekilde yargılayamazsınız, keşke Samsun da olsanız sizi 3 dakikalığına evime getirsem, "pis ortam" mı değil mi görürdünüz hiç olmazsa.Hayvan sahibi hayvanına bakmayı bilmiyorsa, bakımını yaptıramıyorsa, tuvalet eğitimini vermemişse evet evi pistir.Ama aksi söz konusu ile kusura bakmayın da bu insan herkesten daha temizdir.Ben hergün evde yer silerim siz siler misiniz?
Yurtdışında bebek ve köpekler hemen hemen her evde dipdibe büyüyor bunları da bilmiyor musunuz?
Soruyorum size bebek köpekle aynı ortamda büyüdüğünde ne gibi bir sağlık sorunu olur? Düzenli traş edilen bir köpeğin tüylerini mi yutar? Kaldı ki iç ve dış parazitlerini aksatmazsanız tüy bile yutsa birşey olmaz.Sorumluluk sahibi olur, nefretten uzak durur en önemlisi bağışıklığı daha sağlam olur.
Verecekseniz almayın bu kadar basit diyorum siz karşıma çıkıp "ayrıca hamile bir bayan bebeğinin bir sorunu olma pahasına büyütmek zorundamı o pis ortamda bebişini" diyorsunuz, almasın o zaman, hamile kalmadan önce evine hayvan alıp beslemesin, yazık günah.

İşte bak ne güzel demişsiniz "bilmiyordum" diye..Demek ki bir kişi hayvan sahiplenmeden iyice araştıracak, zorlukları nelerdir öğrenecek değil mi?
Evet şimdi sözüm almayı düşünenlere, sizin gibi bilmeyen varsa öğrensin, ona göre karar versin alıp almayacağına.
Köpek beslediğim için ondan örnek veriyorum;
Köpek beslemek çok çok zordur, ilk zamanlarda tuvalete alıştırmak için fazlasıyla sabra ihtiyacınız vardır,
Tuvalete alıştı mı çok iyi, ama her sabah işe gelmeden yarım saat sabahları çişe çıkarmanız gerekir, keza akşam işten döndüğünüzde ne kadar yorgun olursanız olun yine onu çişe çıkartmanız lazım,
Her dışardan gelişte 4 patisini de yıkayıp kurulamanız lazım, tüylerini düzenli olarak traş ettirmeniz lazım, yazın tatile gitmeyi unutmanız lazım.
Kısacası fedakarlık lazım, bunları yapamayan lütfen hayvanları uzaktan sevsin.Zaten biz de bunu isteriz.

peki bütün bunları sokakta yatan bir insan yavrusu için veya huzur evinde olan bir yaşlı için yaparsanız ilk başta daha makbule geçmezmi?

çok basit o kadar basit ki cevaplamak bile istemedim ama had bilmek gerekir bazen bu yüzden yazıyorum

1.siz beni ne kadar tanıyor ki benim vicdan muhasebe mi yapabliyorsunuz
2. hayvan seveni insan düşmanı olarak görme yargısını nerede edindiniz
3.merhamet ve vicdan tek odak noktası olan duygular değildir
eğer siz hayvana acımayıp insan yavrusuna acıyorum diyorsanız bu sizin vicdanınız
ama ben yaratılan her şeye aynı önemi ve merhameti gösterebildiğim için sizden çok daha huzurlu bir iç dünyam var

konuyu illa sokakta ki çocuk,huzur evinde ki yaşlıya getirecekseniz
ben insanlar adına yapıp yapmadıklarımı bu başlık altında değil hiç bir şekildehele ki size cevap adına asla yazmam ama
siz bu yargıcı haliniz ile hayvanlar hakkında ki konu altına hiç bir şey yazmayın bence

Evet hayvanları seviyorum elimden geleni yapıyorum
insan sevgisi diye bir başlık atıp altına sizde dilediklerinizi yazıp tatmin olabilirsiniz ama bu konuda içerik insan sevgisi değil.
ama sizin mantığınız meyve seven sebze sevemez gibi bişey
insan seven hayvan sevmeye bilir
ama hayvan seven insan düşmanı değil
iki lafın başı sokakta hayvanları besleyeceğinize insanlara yardım edin
buyurun bir başlık açın bir kaç huzur evi ziyareti düzenleyin,bir kaç yuva ziyareti düzenleyin ki samimi olsun
laf olsun diye olmasın dedikleriniz

arkadaslar hrkes evinde uygun olmayabilir hayvan bakamayabilir ama hic olmassa kapinizin onune yemek su koyun .......azcik duyarli olmak lazim.. inanin oyle olsa ya da her evde 1-2 hayvan olsaydi hic sorun olmazzdi..

Yok be canim ya bunlarinkin gosteris maalesef. Illaki konuyu donup dolasip kopeklere verilen yemege, ev hayvanlarimiza ayirdigimiz butceye getirecekler. Herkesin kendi alin teriyle kazandigi maasi. Ister hayvan bakarsin ister ister yardim yaparsin ister alisverise harcarsin... Biz hayvanlara para harcamis olabilirz, hic kimsemi acaba gereksiz yere makyaj malzemesi almiyor, disarda yemege cikmiyor, etek almiyor,ayakakbiya para yatirmiyor , kuafore gitmiyor sinema izlemiyor... vs... bu liste boyle uzar gider...kimse ben bi etek az alayimda veya sinemaya gitmemeyimde yaslilara yardim edeyim, cocuklara yardim edeyim vs demiyor... Akillarina yardim edin demek ancak hayvanseverlerin cabasini gorduklerinde gelen birsey maalesef. Bir dahaki sefere her temel ihtiyac harici aldiklari hersey icinde kendilerine bu hatirlatmayi yapmayida unutmasinlar....

Benimde evimde 2 tane kedim var..Her gün ev düzenli olarak silinir ve süpürülür evde kedi var mı yok mu belli değildir..Evde hayvan beslemeyenlerden daha temizdir evim çünkü evde bir hayvan beslendiği için daha dikkatliyiz..Kedilerim mutfağıma da girmezler eğitimliler bu konuda oranın yasak olduğunu biliyolar..Eve misafir geldiği zamanda kedilerimi odalarına kapatırım ama bu misafir rahatsız olmasın diye değil kedilerim rahatsız olmasın diyeçünkü evde yabancı istemiyolar Ben de hamileyim ve allah kısmet ederde bebeğimi dünyaya getirebilirsem kedilerimle iç içe olacak o da hayvan sevgisiyle büyüycek ben öyle büyümüşüm çünküAllaha şükür kedi kılından tüyünden bu zamana kadar hiç bi sağlık problemim çıkmadı.. Allab uzun ömürler versin oğluma da kızıma daSırf bunun için benim evime yemek yemeye gelmiyceklerse de gelmesinler çok önemli değil benim içinZaten böyle bi şeyle de hiç karşılaşmadım :26:

siz insanları tanıyormusunuzda "yok be canıım BUNLARINDAKİ gösteriş"diyorsunuz?
evinizde bir köpek beslediniz 30dolarlıkta mama aldınız diye hayvan sever mi oldunuz?
o zaman sizinkide gösteriş bunu üstüne basa basa söylüyorsunuz köpeğim var diye?
sizin haddinizi ben bildiremem burası yeri değil ama bence siz haddinizi kendiniz bilin.
benim konum yaşlılar etek gömlek değil ayrıca.siz her konuya gelip böyle neden muhalefet oluyorsunuz?
parkta dehşet diye bir konu vardı bayan sırf sizin köpek merakınız yüzünden kapattı konuyu kendine yardımcı olunmadığı ve konu dışı mesajlar yazıldığı için.
sonra çıkıp meleklere zekeriya beyaza hocalara vaazlara eteğe gömleğe huzur evine getiriyorsunuz ve buna karşılıkta benim ve ben gibi düşünenlere acaba onlar yardım ediyor mu diyosunuz.
ben burda siz gibi insanlara ne kadar yardım ettiğimi ya da etmediğimi anlatamam.işte o gösteriş olur.
neyi hatırlyp neyi unutucamıda siz öğretemessiniz.
sizede neden hayvan besliyosunuz beslemeyin demiyorum.sadece benim gibi düşünen var mı kendim besledim bakamadım çok temiz değil ve sağlık sorunu var gibi dedim.
büyüttükçe büyüttünüz.
allah aşkına köpeğinizle mutluluklar ne güzel siz bunu başarabiliyorsanız ve temiz olabiliyorsanız ne mutlu size.
ama nolur herkesin okuduğu bir yere çıkıpta yok bee bunlarınki gösteriş diyerek dedikodu yapmayın kimse hakkında.
rica ediyorum.

ne güzel temiz tutabiliyormussunuz iyi güzel..
demek ki ben bu fedakarlığı yapamam.yapamadım da zaten
ha hayvanları sevmesem denemezdim bile önyargıyla da yaklaşmadım bunlar pistir diye.
keşşşşkkeeee bakabilsem de yavru bi tane köpeğim olsa keşke..
ama acaip titiz bir yapıya sahibim..çok temiz baksamda yemek yerken acaba tüymü var v.s diye ağız tadıyla yiyemem yemeğimi..
bu arada siz? kim.
hayvan severler mi? ya da evin de hayvan besleyenler mi?
biz?de hayvan katlediyoruz zaten.uzaktan sevelim birşey falan yaparız.

ben sokağa bırakmadım geri vermek geri vermek diyorsunuz da eski sahibine verdim ki zaten de bana tam olarak alışmamıştı daha.
evet bazı evler pistir diyorum? kendi fikrim? size görede temizdir..
benim bir tanıdığım ellerini yıkamıyordu?o benim çocuğum ona hakaret olur diye?
bi tanıdığımın köpeği halıya kustu oda halıyı sildi?
burda bir bayan köpeğinin ağzından çıkanı yiyormuş?
kendi köpeğim çişini yapıyordu yemeye uğraşıyordu ben engelliyordum..belki bebekti ama alıştıramam diye düşündüm.
bunca şeye rağmen nasıl temizdir diyebilirim?
inanın benim yaptığım temizliği hergün bir başka bayan yapar mı bilmiyorum..her gün yerleri siz köpeğiniz olduğu halde ben olmadığı halde siliyorum.siz mecbureyetten ben kendi istediğim için.
hani olayı buraya getirdiniz bu yüzden açıklıyorum.
yurtdışı hmm.. yani şu özençten kurtulalım bi artık..
benim bebeğimin bağışıklığı sağlam olsun diye yanında köpek besleyemem ya da tüy yutturamm nasılsa aşıları tam diye..kendi saçım çıksa yemekten ben o gün yemek yiyemem..
kendi saçım olduğu halde..ki siz nelerden bahsediyorsunuz..
herkesin kendi tercihi işte..ama bahçeli bir evim olursa bir gün..kesinlikle eve almam asla! ama bahçede gereken bakımını yaparım işte o köpeğin sorumluluğunu üstlenirim.

işte fark burda;
"insanların tercihleri farklıdır"
siz evinize misafir girmesiniz istermişsiniz.gelmesede olurmuş.
bense evime hayvan girmesin misafir girsin isterim.

bu arada allah bebeğinizi hayırlısıyla kucağınıza almayı nasip etsin.sağlıkla büyütün inşallah.

Son düzenleme:

Teşekkür ederim...

Yanlış anlamışsınız ben evime misafir gelmesin demedim ki benim kedilerimden iğrenecek benim evimde yemek yemeyecek olan gelmesin dedim..Emin olun bu insanları çok rahat hayatımdan çıkarabilirim..Belki siz bilmezsiniz ama evlat gibi oluyolar onlar için kedilerimi sokağa atacak halim yok..Siz de öyle yapabilirsiniz evinde hayvan besleyen birinin yaptığı yemekten vs. iğreniyorsanız o eve gitmezsiniz olur biter..Çok dert etmeye gerek yok yani fani dünya nolcak ya..:89:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…