Erken doğum tedavisi

iki melek

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2023
2
0
31
Merhaba benim 2 tane 24 haftalık doğum hikayem var bebeklerim 10 gün yaşıyor sonrasında vefat ediyorlar benim gibi erken doğum yapan arkadaşlar sonrasında nasıl bir tedaviye başladınız yardımcı olurmusunuz.

Çok geçmiş olsun, erken doğumun sebebinin belirlenmesi gerek. Benimki rahim ağzı yetmezliği sebebiyle oldu. 20 24 haftalar da olan doğumlar için yaygın bir sebepmiş. Bir sonraki hamilelikte 12. Haftada serklaj yapılacak dedi doktor. O sıra insanın bir sonrakini düşünecek hali olmuyor tabi. Size sebebini söylemedi mi doktorunuz?

Çok geçmiş olsun, erken doğumun sebebinin belirlenmesi gerek. Benimki rahim ağzı yetmezliği sebebiyle oldu. 20 24 haftalar da olan doğumlar için yaygın bir sebepmiş. Bir sonraki hamilelikte 12. Haftada serklaj yapılacak dedi doktor. O sıra insanın bir sonrakini düşünecek hali olmuyor tabi. Size sebebini söylemedi mi doktorunuz?
Teşekkür ederim sizde geçmiş olsun ilk doğum açıklık ve enfeksiyondan dolayı oldu ikinci gebelik için hep kontörlü devam etti açıklık olursa serklaj yapılacaktı fakat açıklık olmadı plasenta rahim ağzına yakındı onun için tedavi oluyordum detaylı ultrason da bebeğin suyu geldiğini yani azaldığıni farkettiler hastaneye yatışı verdiler hastanede yatıyordum tedavi için ansızın doğum sancım başldı ve doğum gerçekleşti.1 ay sonra doğum yaptığım hastaneye gideceğim ve arştrcklrını söylediler Kısacası iki doğum nedenleri birbirden Farklı oldu ama ikiside 24 hafta doğdu.Neden diye düşünmekten kafayı yemek üzereyim nasıl bir tedavi süreci beni bekliyor onuda bilmiyorum.

Anlıyorum ben de çok sorguladım neden diye. Bir anlam yükleyemedim. Zamanı değilmiş demekki. Çok üzerine titredik, hiç bilmediğim beklemediğim şekilde kaybettik. Plasenta konumu ile ilgili bilgim yok ama rahim ağzı yetmezliği tesbit edilince çoğu doktor 2. Gebelikte açılma belirtisi beklemeden yapıyor serklajı. Siz de araştırıp üzerine gidin isterseniz doktor yönlendirmese de. Burada çok okudum benim durumumda ikinci seferde serklaj yaptıranların yazdıklarını. Bir sürü kişide yine açılma olmuş serklaj sayesinde durmuş bebek. Benim çok aniden oldu. Doktor kontrolünde hiç belli değildi. Rahim ağzı uzunluğu iyi diye konuştuk hatta. Kontrolün ertesi günü açılma oldu. 10 gün kadar sonra detaylı ultrasona girdim orda da enfeksiyona, kesedeki bir soruna ya da su azalmasına dair hiç belirti yoktu. Ertesi gün kaybettim. Artık beni kontroller ya da tıbbi bilgiler rahatlatmaz yani. İnanca, kadere güveneceğim sadece. Endişeli bir süreç olacak ama bundan sonra sağlıklı keyifli hamilelik geçirir bebeklerimizi kucaklarız umarım ikimizde.

X