Doğuma Hazırlık Erken doğum belirtileri

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

amelie01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Kasım 2017
3.352
2.839
Umarım yazanlar olur, 30 haftalık hamileyim. Geçen çarşamba akciğer geliştirici iğne vuruldum 2 doz. doktorum sadece progestan kullanmamı ve evde dinlenmemi söyledi. Rahim uzunluğum 2 cm e düşmüştü.
Bebeğimin başı aşağıda ve aşırı baskı acı yapıyor. Bugün ara ara makat bölgemde de baskı ve ağrı hissetmeye başladım.
Tedirginim erken doğum yaşamak istemiyorum. Sizlerin belirtiniz olmuş muydu ?

Baskı hissetmen çok normal. Neden iğne vuruldun, gerekçe nedir? Progestanı neden kullanıyorsun? Progestanın düşüğü önlediğine dair sağlam bir bilimsel kanıt yok, doktorlar önüne gelene yazıyor korkmasın diye, plasebo misali.
Bence korkulacak bir durum yok ara ara olur hatta sende hafif hafif sancılar bile başlayabilir, hic korkma. Sancılar hafif adet sancısına benziyor hissettiğin zaman biraz dinlen stres yapma. Rahim kasılıyor kendini yavaş yavaş hazırlıyor .

Baskı hissetmen çok normal. Neden iğne vuruldun, gerekçe nedir? Progestanı neden kullanıyorsun? Progestanın düşüğü önlediğine dair sağlam bir bilimsel kanıt yok, doktorlar önüne gelene yazıyor korkmasın diye, plasebo misali.
Bence korkulacak bir durum yok ara ara olur hatta sende hafif hafif sancılar bile başlayabilir, hic korkma. Sancılar hafif adet sancısına benziyor hissettiğin zaman biraz dinlen stres yapma. Rahim kasılıyor kendini yavaş yavaş hazırlıyor .
Rahim uzunluğu 2 cm e düşmüş çünkü sıfıra düşünce doğum başlıyormuş, akciğerleri gelişsin diye iğne yapıldı. Progestanı da kanama, düşük ve erken doğum ihtimali olanlarda öneriyorlar. Yani kanıtlanmamış mı bilemiyorum ama ablamın da açıklığı vardı progestan ve nidilat kullanarak 38.haftasına gelebildi.

Rahim uzunluğu 2 cm e düşmüş çünkü sıfıra düşünce doğum başlıyormuş, akciğerleri gelişsin diye iğne yapıldı. Progestanı da kanama, düşük ve erken doğum ihtimali olanlarda öneriyorlar. Yani kanıtlanmamış mı bilemiyorum ama ablamın da açıklığı vardı progestan ve nidilat kullanarak 38.haftasına gelebildi.
Progestandan değildir o. Yani o kullandi da 38. haftaya geldi diyemezsin ki demek ki zaten gelecekmiş. Bana da doktor yazdı progestan ama ben kullanmadim 39.4 haftaya geldim eee :KK66: Turkiyede doktorlar aşırı tedbirci bir sürü müdehale var sürekli bir iğneler kontroller bilmem neler. Ben hiçbirşey yaptırmadım hiç kontrole girmedim belki bende de rahim uzunluğu 2ye 1e inmiştir kim bilir ama hiç sorun yaşamadım çok şükür. Şimdi aman belki çocuk erken doğacak bari ciğerlerini geliştirelim hemen diyerek iğneler oluyorsun ama ya bu çocuk erken doğmayacaksa, o iğne ona zarar verir belki ciğerleri aşırı gelişir ve erken doğmayacak olan çocuk o kadar ilaç ve iğneden dolayı erken doğacak ne bilim ben hamileliklerimde asıl doktordan ilaçtan kaçtım sadece 3-4 kere ultrasona girdim.
Kendinizi korkutmayın. İlaca doktora teslim olmayın. Endişe etmeyin boş yere.

Yani siz de kendi tecrübenize göre haklısınız, ama işte her hamilelik bir değil. Ama sonuçta bi erken doğum riskine karşı önlem almak bana mantıklı geliyor. Sonuçta küvezdeyken de sıkıntı, ne kadar anne karnında kalırsa o kadar iyidir diye düşünüyorum :)

Neden erken dogum olacagini dusunuyorsunuZ? Rahim uzunlugundan dolayi mi?

Neden erken dogum olacagini dusunuyorsunuZ? Rahim uzunlugundan dolayi mi?
Evet 3.5 tan 2 ye düşmüş 1 haftada, ve bebeğimin başı tam rahimde, karından ultrasonla bakamadı doktor, alttan ultrasonla bile zor ölçtü baş çevresini, kilo aldıkça da aşırı baskı yapıyor bu da benim hem canımı acıtıyor hem de korkuyorum maalesef.

Evet 3.5 tan 2 ye düşmüş 1 haftada, ve bebeğimin başı tam rahimde, karından ultrasonla bakamadı doktor, alttan ultrasonla bile zor ölçtü baş çevresini, kilo aldıkça da aşırı baskı yapıyor bu da benim hem canımı acıtıyor hem de korkuyorum maalesef.
Anliyorum. Benim de 30.haftam. yakınız baya birbirimize. Ondan dolayi ilgimi çekti konunuz.
Çok bilgi sahibi oldgum bir konu değil. Ancak stres yapmayin kaygilanmayin. İnsan dilerken ne diledigini bilemiyor bazen; sizin ve bebeginizin sagligi icin en iyisi en hayirlisi olur umarım. Dilerim zamanindan önce gelmez bebeğiniz. Lakin gelirse de, saglikla sihhatle gelir. Beni de erken dogurmus annem, bu yüzden benim de erken dogum riskim mevcut genetik olarak. Ama hiç kuvoze bile koymamislar beni. Kendinize de çocuğunuza da güvenin. Dua edin.
Dilerim tek nefeste saglikla sihhatle dogurursunuz.

Anliyorum. Benim de 30.haftam. yakınız baya birbirimize. Ondan dolayi ilgimi çekti konunuz.
Çok bilgi sahibi oldgum bir konu değil. Ancak stres yapmayin kaygilanmayin. İnsan dilerken ne diledigini bilemiyor bazen; sizin ve bebeginizin sagligi icin en iyisi en hayirlisi olur umarım. Dilerim zamanindan önce gelmez bebeğiniz. Lakin gelirse de, saglikla sihhatle gelir. Beni de erken dogurmus annem, bu yüzden benim de erken dogum riskim mevcut genetik olarak. Ama hiç kuvoze bile koymamislar beni. Kendinize de çocuğunuza da güvenin. Dua edin.
Dilerim tek nefeste saglikla sihhatle dogurursunuz.
Çok sağolun, inşallah hayırlısı ile kavuşmak nasip olur sağ salim hepimize... Siz de tek nefeste doğurun inşallah :)

Bendede rahim uzunluğu 34.haftada 1,6 cm inmişti fitil ve magnezyum kulanıyorum. Şimdi 37+3 deyim, bol bol dinlenin fazla hareket etmeyin sancılarda azalır zamanla.

Bendede rahim uzunluğu 34.haftada 1,6 cm inmişti fitil ve magnezyum kulanıyorum. Şimdi 37+3 deyim, bol bol dinlenin fazla hareket etmeyin sancılarda azalır zamanla.
Ne güzel sonuna gelmişsiniz, Rabbim bana da nasip eder inşallah o haftalara gelmeyi. Genelde uzanıyorum evde, sadece yemek ve tuvalet için kalkıyorum. Çok sağolun..

Yani siz de kendi tecrübenize göre haklısınız, ama işte her hamilelik bir değil. Ama sonuçta bi erken doğum riskine karşı önlem almak bana mantıklı geliyor. Sonuçta küvezdeyken de sıkıntı, ne kadar anne karnında kalırsa o kadar iyidir diye düşünüyorum :)
Tabi ki karnınızda ne kadar kalırsa avantaj ama ya aldığınız önlemler bebeği etkiliyorsa? Insanlar doktor yazdı herhalde yoktur bir zararı mantığı ile herşeye tamam diyor halbuki bazı şeylerin fazlası zarar mesela bazi vitaminleri fazla aldığınızda bebeği olumsuz etkileyebiliyor ve TurkiyTürkiyede hamilelere yazılan nerdeyse tüm multivitaminlerin içindeki dozlar aşırı fazla.

X