Erdoğan ‘açlık sınırı’nın altındaki yeni asgari ücreti savundu: Beyefendiler beğenmiyor

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
Erdoğan ‘açlık sınırı’nın altındaki yeni asgari ücreti savundu: Beyefendiler beğenmiyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni asgari ücreti değerlendirdi: “Beyefendiler beğenmiyor.”

asgari-ucret-yoksulluk.jpg

Fotoğraf: DHA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, çoğunluk kararıyla belirlenen yeni asgari ücreti açıklamıştı: Brüt 2029 lira, net 1603 lira. Artış yüzde 14.2.

Reklam

Türk-İş’in her ay yaptığı geçim şartları araştırmasına göre, aralık ayı itibariyle dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1608, yoksulluk sınırı 5 bin 238 lira. Bir kişinin aylık geçim maliyeti ise 1989 lira.

Türkiye’de yaklaşık 7 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor.

Partisinin Sinop’da düzenlenen kongresinde konuşan Erdoğan, şöyle dedi: “Dün açıklanan asgari ücreti beyefendiler beğenmiyor. Şimdi ben milletime söylüyorum, 2002 yılında hükümete geldiğimizde asgari ücret 184 liraydı. Biz bunu geçen yıl bin 404’e çıkarmıştık. Şimdi ise 14,3 artışla bin 603 liraya çıktı. Eline diline dursun ya, nereden nereye. Bu rakam, asgari ücret evli olmasına, çocuklarının sayısına göre daha da artabiliyor. 100 lirayı bulabiliyor. Böylece 15 yılda asgari ücreti yaklaşık 9 kat artırmış olduk. Hiçbir zaman da enflasyonun altına düşürmedik. İstihdamı teşvik etmek için bu asgari ücrete 100 lira işveren teşviki uyguluyoruz.”
http://www.diken.com.tr/erdogan-acl...sgari-ucreti-savundu-beyefendiler-begenmiyor/

Bu habere sadece şunu yazıp çıkacağım, bizim sayaçlar kartlı, karta su yüklüyorsunuz sayaca okutuyorsunuz, 2 yıl evvel 10 metreküp suyu 50 liraya alıyorduk, bu bilgiyi 2 yılda yapılan zam oranını görün diye yazdım :)) 2017 Aralık ayı başında 10 metreküp suyu 70 liraya yüklemiştim, dün gittim 10 metreküpü 77 liraya aldım, 10 lira da evsel katı atık bedeli kestiler 100 lira vermiştim 13 lira geri aldım :)))
Yani suya bir ayda %7 zam gelmiş, yazacaklarım bu kadar teşekkür ederim.

Aylik 21 milyon TL masrafi olan sarayindan vazgecip CB koskune gecse de konussa.. Onu odedigimiz yetmiyormus gibi bir de yazlik saray yaptirirken, boylece bu milletin ustune bir yuk daha gecirirken, kendisine milyonlar yetmezken 1600 TL yi bu millete lutuf olarak gostermesi biraz ucuk olmus. Olsun.. Onun yuzde ellisi var, istedigini soyler..

Aylik 21 milyon TL masrafi olan sarayindan vazgecip CB koskune gecse de konussa.. Onu odedigimiz yetmiyormus gibi bir de yazlik saray yaptirirken, boylece bu milletin ustune bir yuk daha gecirirken, kendisine milyonlar yetmezken 1600 TL yi bu millete lutuf olarak gostermesi biraz ucuk olmus. Olsun.. Onun yuzde ellisi var, istedigini soyler..
Acayip bir yüzde elli. Bunlara 1600 çok bile, ben olsam onuda yapmazdım :KK45:

Eşimin maaşı 1600 tl
Kira -500
Elektrik -75
Su-50
Dogalgaz -370 geldi en son ev eski bina ve yalıtımsız ve rutubetli
Daha iyi temiz bir eve geçmek istedik en ucuzu 800 tl
Bide çocugun temel ihtiyaçları var
Akıllı davranıp tek çocukla kalmışım iyi ki diyorum
Markete bile ayda bi kere gidebiliyoruz oda 200 tl en fazla
Suriyeli komşularımız var adam sigortasız iki işte çalışıyor
Sigortası olmadıgı için para erzak ve kömür yardımı alıyorlar
4 sene önce tek çocukları vardı kadın şimdi 4. ye hamile

Suriyelilere üzülüyordum ama artık irite oluyorum çogundan
Kadınlar full makyajlı şıkır şıkır
Erkekleri de ayrı bir havada
Genç delikanlılarda ülkelerini savunucakken burda son moda ayakkabı tarz kıyafet vs dolaşıp duruyorlar
Bide arka arkaya çocuk yapıyorlar
Kendi memleketimin yerli insanı kadar suriyeli var
Neyse Tayyip erdogana verdiğim oyların hepsine pişmanım son seçimde vermedim zaten

Bu habere sadece şunu yazıp çıkacağım, bizim sayaçlar kartlı, karta su yüklüyorsunuz sayaca okutuyorsunuz, 2 yıl evvel 10 metreküp suyu 50 liraya alıyorduk, bu bilgiyi 2 yılda yapılan zam oranını görün diye yazdım :)) 2017 Aralık ayı başında 10 metreküp suyu 70 liraya yüklemiştim, dün gittim 10 metreküpü 77 liraya aldım, 10 lira da evsel katı atık bedeli kestiler 100 lira vermiştim 13 lira geri aldım :)))
Yani suya bir ayda %7 zam gelmiş, yazacaklarım bu kadar teşekkür ederim.
Kartlı sayaç nasıl oluyor içinde yüklediğin miktar bitince su akmıyor mu çeşmeden,bilmiyorumda,aylık olarak kullanmayla arasında nasıl fark oluyor.

Kartlı sayaç nasıl oluyor içinde yüklediğin miktar bitince su akmıyor mu çeşmeden,bilmiyorumda,aylık olarak kullanmayla arasında nasıl fark oluyor.
Evet aynen öyle oluyor, yüklediğiniz kadar su harcayabilirsiniz, karttaki bitince su kesilir.
Aslında kullandığınız aylık metreküp açısından hiçbir fark yok, aylık ortalama kaç metreküp harcadığını bilen kişi ona göre yükleme yapar, mesela biz normal sayaçlıda da kartlıda da kış aylarında 1 ayda 5 metreküp su harcıyoruz, yaz aylarında bu harcama artıyor.

Son düzenleme:
Suriyelilere sundugun imkanları kendi ülkenin vatandaşına da saglasaydın eger daha bir tatminkar olurduk...
Verilen belli,alinan belli...
Insanların aklıyla dalga gecmekten öte degil...
Aslinda hak etmiyor da degil bir çogumuz ama KURUNUN YANINDA YAŞTA YANIYOR işte...

Keşke asgari ücrete zam geldiği gibi ürünlere yada herhangi birseye de zam gelmesse. Zam gelse ne olacak verdiği gibi geri alıyorlar

X