Kız İsteme Entel - Dantel Gelin Adaylarının İstenme Fasılları Nasıl Oldu?

fiyonk_

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
31 Temmuz 2009
2.923
13
kızlar eğitimli ve belli bi olgunluğa ulaşmış insanların istenmeleri bana çok komik geliyor.

bu olayı geçiştirebilenler var mı farklı şekillerde? ya da mecbur mu kaldınız bu isteme törenini yaşamaya? kahveler tuzlar köpükler çiçekler böcekler yerine neler yapılabilir farklı olarak? :hooray:

Son düzenleme:
merhaba canım. güzel bir konu olmus
kaydirigubbakcemileyok mecbur kalmadım asla. geleneksel olarak hersey yapıldı çok da güzel ve heyecanlı geçti. çoğu insanın hayatında tek bir sefer olacak birsey ve geleneksel olması da kız istemeyi normal zamandan ayıran bi güzellik. tuzlu acı kahve de yaptım, el de öptüm. eşimin dedesi eski usule göre diz çökerek beni dedemden istedi. hersey geleneklere uygun oldu ve bence bi zorunluluk değil hayata ayrı tat katan bir olay

Son düzenleme:
Hehehehe başlık çok hoşuma gitti entel dantel gelin adayı :)
Kendimi entel dantel ktegorisine koysam mı bilemedim ama üniversite mezunu iyi bir işi olan sanatla uğraşmış biri olarak sanırım koyabilirim lülülülülülü
Ben hiçbir şeyi geçiştirmedim. Gayet kalabalık bir şekilde isteme merasimi yapıldı. Tuzlu kahve de yaptım :) İsteme sırasında söz kesildi. 3 gün sonra nişan oldu. Sadece bohça falan gibi şeylere girişmeyelim demiştim vakit kısıtlıydı ve gereksiz geliyodu bana. Ama büyükler yok elimizden geldiği jkadar yapalım mutlaka dediler yapıldı. Fena da olmadı, benim de artık tüylü terliklerim var ehehehehe bayanssulusmile

Allah Allah... demek bu fasılları esgeçen tahminimden daha az çıkacak. ohaoldumsmile

kaç yaşında olursa olsun, ne durumda olursa olsun insan heyecenlanıyor keyifleniyor...ben de keyifle geçirdim o zamanları...

benimki biraz daha az geleneksel oldu mecburiyetten..ayrı illerdeydik...ailesi geldi aynı gün içinde tanışma, isteme, nişan vsvs yapıldı..el öptüm kahve yaptım (tuzsuz, eşim Ankaraya bir hafta önce geldi ailesinden tuzlu kahve yerine daha fena muziplikler yaptım :)))...evlenmeden çoook önce ayrılmıştım ben ailemden ama evlenmek daha farklı...ve ben de yaşam tarzı ne olursa olsun geleneklerin hayata renk kattığından yanayım...

pstt dantel hanımlar...opuyorumnanaktan yok mu sözü nişanı kovalayan? kaçmak en iyisi galiba elinde bohçayla... -tatlicadiarzu-

Ben kına gecesini ve nişanı kovaladım biraz. Kına gecelerini sevmezdim yakın zamanda da bir akrabımız ölmüştü onu bahane edip yapmamıştım. Annem sadece kınasız gelin olmaz diyerek avucuma az biraz kına koymuştu o kadar.

Nişan da aile arasında oldu sadece yüzükler takıldı. Düğünden kaçamadık ama, sadece nikah dedik, iki tarafta evlatlarımızın mürüvveti diye tutturdular. Eşimle bir an gizli evlenip, biz evlendik düğüne müğüne gerek yok demek geçti ama kalplerine iner falan diye kalkışmadık. Nitekim düğünümüzde beklediğimizden güzel olmuştu.

Son düzenleme:
Aslında güzel heyecanlar bunlar, ama ben yapı olarak çok hoşlanmıyorum, hoşlanmıyordumda,
kalıplar beni sıkıyor genelde.
Ama bir yere kadar eksiltebiliyorsunuz bu günleri ve yaşanmalıda bence tabi ki.
İsteme olayından kaçmak pek mümkün olmuyor, güzelde geçiyor.
Ben en azından nişandan kaytarmıştım.
Eşimin ailesi uzakta oturdukları için, pek gelip gitme durumları yoktu,
isteme oldu sadece yüzükler takıldı.
Bohça yapmadık ve yapılmadı.
Nişan alışverişi, bohça alışverişi de olmadı bu durumda.
Kına gecesi benim istemememe rağmen 2 kere yapıldı,
hem benim evimde, hem de kayınvalidemin orada.
Şimdiki aklım olsa yapmazdım 2. bir kına gecesi, sırf kayınvalideciğim üzülmesin diye yapmıştık :)
Bu işlerin pek antel-dantellikle alakası yok yani, değirmenin içinde dönüyorsun malesef.
Tabi 2 kişiye kalmış bu, gidip hemen evlenilebilirde, ama bu adetlerin,
gençleri çok sıkmadan yapılmasından yanayım bende.

Son düzenleme:
ben geçen gün hem işi hem eşi olanlar topiğinde yazmıştım bu konuyu, şşt benden mi çaldın fiyonkalsanaalsanasmile

şaka bi yana, ben de kendime entel-dantel demem, öyle adlandırdığım arkadaşlar var çünkü ama ben onlardan değilim:) ancak adetler çok anlamlı gelmiyor bana da. hatta anlamsız geliyor diyebilirim. çoğu insanla mantığım uyuşmaz, beğenilerim tutmaz, e o zaman onların zevk aldığı adetlerden zevk almamam da normal diye düşünüyorum:)))

bir defa evlendim sadece kendi aramızda nişan ve sade bir nikah ile yıllar önce. o zaman da sevmezdim düğün-dernek olaylarını, şimdi de.

şimdi ise erkek arkadaşım da benim gibi dikkat çekmeyi çok seven biri değil. çok sade kendi aramızda ya da en yakın arkadaşlarla kutlarız bir şeyleri orada sorun olmaz da, ben isteme olayına hiç mi hiç sıcak bakmıyorum şu saatten sonra. bir yemeğe gidip orada yüzükleri takarız olur biter, olacaksa, anneler ve kardeşler yanımızda olur olmadı en yakın arkadaşlar.

İstenme falan değil de, beni bu törenler silsilesi geriyor. Bu sözdü, nişandı, düğündü falan bana çok anlamsız geliyor. Eskiden belki insanların, ailelerin birbirlerini tanıması için bir fırsattı bu süreç, hâlâ da işlerin geleneksel prosedüre göre ilerlemesini isteyenler olur ona da bir şey diyemem ama ben böyle şeylere gelebileceğimi sanmıyorum. Neyse ki erkek arkadaşım da benimle aynı fikirde. Ailelerimiz de siz bilirsiniz diyorlar ama sanki öyle yapsak bir şeyler içlerinde eksik kalacakmış gibi hissediyoruz. Hatta son gittiğimizde kayınvalide adayım sordu, siz yoksa bu yüzden mi erteleyip duruyorsunuz diye. Biz de bilmediğimiz için kendisini pek aydınlatamadık bu konuda =)

Ama düşününce de komiğime gidiyor, ben bu adamla zaten yıllardır aynı hayatı paylaşıyorum, biz nişanlansak da beklesek ne olur, beklemesek ne olur, neyi bekliyorsak artık.. Nişanın bizim için bir hükmü yok ki. Evlenmek neticede hukuki bir mesele, o da nikahla olacak bir şey, ve bir düğün buna hiçbir şekilde eşlik etmeyecek, kına gecesi gibi sazlı sözlü aktiviteler zaten söz konusu değil. Eee?

Eskiden konusu açılınca "yakınlarımızı sürpriz vaadiyle bir yere toplayıp orada nikah töreni yapalım, sonra da evimizde daha yakınlarımıza bir yemekli davet veririrz sen sağ ben selamet" der gülerdik, ama şükür ki ailelerimiz zannettiğimizden çok daha sıcak baktılar bu kuru kuru nikah olayına. Ama öbür türlü de suyu çıkıyor zaten, onlar da bir yerde farkında yani.

Allah herkesin gönlüne göre versin.

Tiryandafila, değirmenin içinde dönüyorsun sözüne bakıp acı acı gülümsedim. ben öyle bir değirmenin içine girersem hasta olurum biliyorum. o yüzden kesinlikle elimde olmadan da olsa bir delilik yapmaktan korkmuyor değilim. :) mesela kendi kınasına gelmemek gibi. :))))))

yorgun savaşçı, ben de sade ama çarpıcı şeyleri severim. uzun uzadıya süren törenler vs ler hiç bana göre değil. olasılıklar üzerinden hesaplarsam geleneksel biriyle yapamayacağıma göre diye düşünüyorum, bunları atlatmam da seninki kadar kolay olabilir.

iki sade bir olunca düğünler nikah olur. kaydirigubbakcemile2

bir de benim o kadar az akrabam var ki, çevremiz de çok geniş değil. hayatımızdaki bu sadeliğin her şeye yansıması söz konusu olacak eğer olursa.

Carmellie, gerçekten neyi bekliyorsunuz? derrmişim. sempatiksalakcinni sürpriz vaadi de güzelmiş aslında. sevgilinin uzun zamandır hayatında olması artık evlilikle ilgili pek çok şeyi aştığınız anlamına da gelebileceği için evlilik ufak bir ayrıntı oarak kalmış herhalde. :)

benim istediğim yıldırım nikahı. var mı acaba öyle bir şey yaşayan aramızda? ya da yıldırım nikahı diye bir şey var mı?

Carmellie, gerçekten neyi bekliyorsunuz? derrmişim. sempatiksalakcinni sürpriz vaadi de güzelmiş aslında. sevgilinin uzun zamandır hayatında olması artık evlilikle ilgili pek çok şeyi aştığınız anlamına da gelebileceği için evlilik ufak bir ayrıntı oarak kalmış herhalde. :)

benim istediğim yıldırım nikahı. var mı acaba öyle bir şey yaşayan aramızda? ya da yıldırım nikahı diye bir şey var mı?

Bu soruyu ilk duyduğumuzda bizde soğuk duş etkisi yarattı. Çünkü hiç gündemimizde olmayan bir şeydi, öyle başkalarının düğünlerine gitmekle gitmemek arasındaki çizgide debelenirken paylaşıldı şekli şemali konusu da. Çok şükür ailelerimiz de klasik düğün kavramından pek hoşlanmıyorlar. Ailenin büyük büyük kişileri belki mırın kırın eder, misafirleri hoş tutamadık falan der ama umurumuzda olmaz yani. Düşününce evet evlilikle ilgili her şeyi aşmışız, e hayatla ilgili her şeyi aşmışız, daha ne bekliyoruz ben de bilmiyorum. Aslında "aman evlilik de neymiş, alt tarafı bir imza" diye düşünen insanlardan da değiliz. Gerçi bizim için tek farkı o olacak belki ama ben evliliğe saygı duyarım. Eee?akannehir

Gerçi aslında biz geçen kasım bi paldır küldür evlenecek gibi olduk, dayım yurt dışındaydı o olmadan olmasın dedik, öyle kaldı sonra. Hatta bir ara kayınvalide adayım bize ev mev döşemişti kendi yaşadığı şehirde, eviniz de hazır evlenin lan artık diye. Üstümüze de çok varmıyodu ama artık nasıl istemişse evlenmemizi, öyle enteresan bir çabaya girişmişti, o zaman bu zaman, hâlâ bir anlam veremedik. Annem de bir kere sormuştu, emin olmadığın şeyler mi var diye, o da değil. Ama insan yaşadığı bağlılığın üstünde bir şey göremeyince dediğin gibi detay olarak kalıyor belki. Şımarık mıyız neyiz alsanaalsanasmile

Biz de bi yıldırım nikahı yapsak da cümbüş olsa. Şu saatten sonra benimkisi istenme değil, "al çocuğum, al artık" diye verilme töreni olur sempatiksalakcinni

Ama insan yaşadığı bağlılığın üstünde bir şey göremeyince dediğin gibi detay olarak kalıyor belki. Şımarık mıyız neyiz alsanaalsanasmile

Biz de bi yıldırım nikahı yapsak da cümbüş olsa. Şu saatten sonra benimkisi istenme değil, "al çocuğum, al artık" diye verilme töreni olur sempatiksalakcinni

o kadar güzel yazmışsın ki, ben bu kadar güzel ifade edememiştim durumumu geçen gün bir topicte arkadaş sorduğunda, yoksa fiyonk sen miydin soran bizim çocuk istemeyenler topiğinde kaydirigubbakcemile3

evet işte hani halinden memnun olunca insan, ee niye bu durumu değiştirecek bir şey yapalım diyor belki de bilinç altında ya da üstündekaydirigubbakcemile3

ve evet biz isteme desek daha neyi nereden istiycez de diyebilirlerkaydirigubbakcemile3 ya da annem yok vermiyorum tarihi geçti derse :roflol:

o kadar güzel yazmışsın ki, ben bu kadar güzel ifade edememiştim durumumu geçen gün bir topicte arkadaş sorduğunda, yoksa fiyonk sen miydin soran bizim çocuk istemeyenler topiğinde kaydirigubbakcemile3

evet işte hani halinden memnun olunca insan, ee niye bu durumu değiştirecek bir şey yapalım diyor belki de bilinç altında ya da üstündekaydirigubbakcemile3

ve evet biz isteme desek daha neyi nereden istiycez de diyebilirlerkaydirigubbakcemile3 ya da annem yok vermiyorum tarihi geçti derse :roflol:

Evet galiba bu. Karşımdaki kişinin benim nikâhlı kocam olup olmaması hiçbir şeyi değiştirmeyecek ki. Yine aynı yemek takımını kullanacağız, annelerimize "anne" demeye devam edeceğiz, ikisi de başka şehirlerde yaşıyor olmalarına rağmen yılda birkaç defa ikisini de beraber ziyaret etmeye çalışacağız yine, onlar evlilik konusunu açarlarsa "anne adayım" diye espri yapacağız, yine ikimiz de kendi ayaklarımızın üstünde duruyor olacağız, yine ortak bir hayat yaşayacağız ama birbirimizin kişisel hayatına da saygı duyacağız, "naber len" dediğim adama tutup "naber kocacım" demeyeceğim, "nasılsa evlendik, artık tapusu bende" diye düşünüp çok sevdiğim, ama onun nefret ettiği sarımsağı yemeklere katmayacağım.. böyle işte gamyoncuiremsu

Ama bir taraftan da aile kavramı ve evlilik çok saygı duyduğum, şu an yukarıdakileri yazarken bile içimi garip bir heyecanın kaplamasına sebebiyet veren güzel bir şey. Bakalım, elbet bir sabah "artık evlenmemiz lazım" diye uyanırım elbet. Yeter ki gönüller bir olsun. :içelim:

kızlar eğitimli ve belli bi olgunluğa ulaşmış insanların istenmeleri bana çok komik geliyor.

bu olayı geçiştirebilenler var mı farklı şekillerde? ya da mecbur mu kaldınız bu isteme törenini yaşamaya? kahveler tuzlar köpükler çiçekler böcekler yerine neler yapılabilir farklı olarak? :hooray:

entel dantel değilim. ama isteme olayı bana hep garip gelmiştir. görücü usülü olsa belki anlamlı gibi olurdu.

özellikle 'Allah'ın emri Peygamberi kavli ile kızınızı oğlumuza istiyoruz! lafının üstüne o kadar çok alternatif cvplar geliyor ki içimden :)kaydirigubbakcemile3
stand-up a döner ortam :) zaten aileler de bizde ailesiyle önceden tanıştığımız için çoğunlukla. tiyatroya dönüyor ortam.
sempatiksalakcinni
kayınvalidem çay içmeye gelicez dedi :) bende çay demledim :) yaş pasta kestik hepberaber yedik. sonra ''nostalji olsun. hadi bir kahvevyapta gel' dediler. kahve içerken biz çocukların yuvasını kuralım bir isim koyalım beraberliklerine denildi :)
söz yüzüğü takalım şu gün dedik. sonra sırasıyla yapıldı .:)
opuyorumnanaktan
iki kişi ve aileler arasında ki samimiyet ve kültürle alakalı bu durum. eşimin ailesi de hayır adettendir öyle konuşucam diyebilirdi. yada bizimkiler verdim gitti diyeceğim diye ısrarcı olabilirdi.
hoşgörülü,esnek aşırı adetlerine bağlı olmayan kişilerde değişimler yapılabilir. :) boshayallersmile

Benim önümde ne evlilik çizgisi ne de bu tarz bir durum var ama gene de yazılanlara bakıp da hak verdim.
Ben de böyle akraba kalabalığı törenler vesveseler sevmiyorum... :KK37:
Nikah yapacak kadar gözüm kara değil ama adetler filan sıkıyor beni...
Yapabilenlere aşk olsun!
Helal olsun! :KK1:

Merhaba fiyonk cum yeni gördüm konunu :) demek entel dantellerin düğününü merak ediyorsun :) Bende o sınıftamıyım bilmiyorum ama bazı şeylerin adet, gelenek ve göreneklerimize göre olması iyi olur kanımca, ilerde yaw ben niye yapmamışım demeyim. Ama bazılarıda saçma veya gereksiz geliyor. Çeyiz serme olayını yapmayacağım mesela, direkt gider hooop Bursa'ya :)
Kız isteme olayı olmalı tabi, aileler arası bir ciddiyet, şu kahveye tuz koyma işini benimkiyle önceden bir konuşurum, bakalım ne diyecek? ona göre koyarım :) Burda çok güzel nışan tepsisi yapanları gördüm illaha ondan olacak, olmazsa olmazım :)
bana kalsa kına geceside istemem ama annem olsun mutlaka diyor, o yüzden kına gecesine katlanacağız...

canım bence yanlış yorumluyorsun. kız istemenin, bu geleneklerin entel olmakla, okumuş olmakla, belli bir olgunluğa erişmiş olmakla bir ilgisi yok. bunlar artık günümüzde tatlı heyecanlar olarak anılarımızda yer edecek olan şeyler. ben son derece kültürlü ve görgülü bir ailede yetiştim, aile bireylerimin hepsi gelenek göreneklerine bağlı, bunları insanı sıkmadan, içten gelerek tatlı tatlı uygulayan ve son derece kültürlü, görgülü insanlar. bunu söylemem yanlış anlaşılmasın, demem o ki, bunun onunla bununla alakası yok. her şeyin kendine göre bir heyecanı, telaşı, tadı var ve bence bunları tatmak da her gelin-damadın ve ailelerinin hakkı. öte yandan seni büyütmüş, okutmuş, gözü gibi bakmış olan anne babalarımıza, akrabalarımıza bunları da tattırmamak bencillik gibi geliyor bana.
bence sen olaya farklı bir pencereden bakmaya çalış, sanırım gözünde çok büyütmüş ve kasvetli bir hale getirmişsin.
bunu bir zorunluluktan ziyade tatlı bir telaş olarak gör ki nitekim öyle de.

Son düzenleme:
X