ense kalınlığı maceram:(

hasret...

elveda istanbul:(
Kayıtlı Üye
17 Mayıs 2007
365
3
meraba kızlar. dün ense kalınlığı ölçümüm vardı. güle oynaya gittim dr uma. dr ölçer ölçmez biraz fazla dedi. 3.2 mm yani sınırda çıktı dedi ve ikili test istedi. ve kan verdim. dr yarın gel sonucu göster dedi. ve eve gider gitmez eşimle internette araştırma yaptık. gerçekten risk grubunda olduğum yazıyordu. tahmin edersiniz ki çok kötü bir gece geçirdim.:çok üzgünüm:

ve bugün ikili test sonucum çıktı. 1/50 idi risk. yani yüksek risk:çok üzgünüm::çok üzgünüm:

allahtan arkadaşım yanımdaydı çünkü hastaneden ağlaya ağlaya çıktım hem de hüngür hüngür:çok üzgünüm:

eşimi aradım işi bırak gel dedim, geldi ve düşündük ne yapsak diye. sonra eski dr uma gitmeye karar verdik ve gittik. o da bi de ben bakayım dedi ve ben normal ölçtüm ama burda bi dr var bu işin uzmanı, ense kalınlığı noktasında da sertifikalı dedi. neyse ona gittik. 20 dak kadar içerde ultrasondaydım. sağa dön sola dön komutlarından sonra dr a sordum ve ne dediii: çok normal bu!!:sm_confused::sm_confused:

ben de dün 3.2 mm idi dedim yalnış ölçüm dedi. dr uma götürdüm. boşuna üzmüşsün kendini dedi. amniyosentezi bırak ikili teste bile gerek yok dedi:dance::dance:

sonuçta ağlayarak geçirdiğim bi gece yanıma kar kaldı, inşallah bebişim çok etkilenmemiştir.

siz siz olun olumsuz durumlarda bi kaç dr a görünmeden üzülmeyinna.s.

Canım geçmiş olsun ama riskim 50 de 1 yazmışsın kan değeri sonucuna göremi bu rakam çıktı?Bence ikili testi yaptırmadıysan yaptırmalısın...Sırf ense kalınlığına göre değil, kanda bazı hormonlara bakılıyor ve beraber bir oran veriliyor. eğer kan değerlerinde 50 de 1 çıktıysa bir daha denemelisin.Moralini mi bozdum bilem arkadaşım ama sen sen ol tedbiri elden bırakma. Sonradan üzüleceğine...Çok geçmiş olsun inşallah dediğin gibidir arkadaşım...

Gecmıs olsun boyle yalnıslara dusebılıyorlar doktorlar. Ama yalnısları hayatımıza mal olabılır :) neysekı Ilk Doktorunun dedıgı gıbı degılmıs sevındım adına:) Aglaya aglaya acılmıssındır Doktoruna ıkıde ıcınden soz sole tamamdır tam acılırsın :)

hayır,ikili test yaptırdım zaten, testte de kan değerlerim normalmiş. bunu iki dr da söyledi. 1/50 değeri ense kalınlığının yüksek ölçülmesinden kaynaklanıyomuş çok şükür:1rolleyes:

ben o testleri hic yaptirmadim bile ..belki yanlis yaptim bilemiyorum ama bebisimde öyle bir rahatsizlik olsa yinede ondan vazgecemeyecegim icin hic bilmemek bana daha uygun geldi..en azindan gebelik süresince stres yasamam dedim...

geçmiş olsun canım,zaten internet sitelerinde de ense ölçüm işinin çok hassas bir konu olduğu yazıyor.İşin ehli dr.güvenmek gerekli.Sonucun olumlu olduguna çok sevindim,umarım bir kere ağladın,bebişimle birlikte her zaman gülersin.

bi arkadsım bu yanlış ölçümlerden dolayı az daha bebeğinş aldırıyordu. sonra onun vebalini o doktor nasıl öderdi hiç bilmiyorum..

mrb canım yazdıklarını okuyunca aklıma benim hamilelik hallerim geldi.yine sinirim bozuldu.moralini bozmak istemiyorum ama 2li testin risk altında 50/1 ihtimal büyük risk demek.çünkü limiti 270/1 ihtimal...sen hangi dr a gittin bilmiyorum ama sonuçta 3lü yada 2li test sonucun50/1 gibi bir ihtimalse amniosentez önereceklerdir.sen yaparsın yada yapmazsın.o senin bileceğin iş.ense ölçümü belki hatalı olabilir.ama ikili test sonucun düşük.bunu ihmal etme derim.

benimde 3lü 146/1 çıktı.bende aynı senin gibi nasıl ağladım.hemde haftalarca...sordum nasıl %100 öğrenirim, ultrason falan diye.çokta araştırdım.bana dedikleri tek kelime şuydu...

başka yerde tekrar 3lü yaptır.oda 2000 lerde çıksın.hangisine güveneceksin?sonuçta 270/1 ihtimalinde altında bi sonuç var elinde...ya vurdun duymaz olacaksın, sonucu iyi yada kötü kabulleneceksin (ki bu durum yani down sendromu sadece AmnioSentes dedikleri amniosentezle% 100 sonuç veriyor...doğuma kadar başka şekilde anlaşılmıyor) yada Amnio Sentez yaptıracaksın.buda düşük yapma riski 200/1 ihtimal var dediler.oturduk.ailece düşündük,ağladık, sızladık.A. S ye karar verdik.işlem öncesinden önceki gece bebişimle konuştum, ağladım...ertesi sabah işlem yapıldı.10 gün dinlendim evde.çok şükür herşey yolunda gitti.sonuçlarım 1 ay sonra açıklandı. sağlıklıydı bebişim
dediğin gibi çektiklerim yanıma kar kaldı.aynı senin gibi...
ama içim rahat şimdi...bebişimle keyfini çıkarıyorum hamişliğin.
dr'lar genelde 2liyi dahada önemsiyorlar.sana sonucu sorduklarında 50/1 dediğinde hemen Amniosentezi önerirler canım.umarım herşey yolundadır.sana bunları moralin bozulması için yazmadım.sadece bunu önerirlerse şaşırma, üzülme diye yazdım.ben çok çektim .allahım size çektirmesin inşallah....sağlıklı haberlerini bekliyoruz canım....
buda benim MACERAM nasıl ama...

ben 3 aylıkken zeka testi yaptırdım herşey normaldi şuan 6 aylık hamileyim 3 gün önce ultrosonda bebeğin ensesi yüksek çıktı kafam karıştı ne yapacağımı bilmiyorum doktoruma sordum as ye gerek yok dedi fakat aklımdan atamıyorum strese girdim anlıycanız.acele cevap bekliyorum aynı durumla karşılaşan varmı

peri ben daha 6 aylık olmadım ama yukarda anlattığım acı tecrübemden dolayı artık gereksiz testlerle uğraşmıcam, hamileliğimin keyfii çıkarcamsırnaşık şey

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…