Endometrioma mı hemorajik kist mi?

deryaugur

Üye
Kayıtlı Üye
21 Ekim 2015
4
3
35
Merhaba arkadaşlar.Uzun zamandır takip etmeme rağmen aranıza yeni katıldım sayılır.Kafam çok karışık lütfen yardım edin.7 cm çikolata teşhisi konulmuştu.3 ay duphaston kullandım.İlk ay normal regl oldum.Sonraki iki ay ayda 2 kere regl oldum.Doktora kontrole gittiğimde ara kanamaların normal olduğunu söyledi.CA125 testi ve mr istedi.Mr sonucum dün çıktı.Sonuçta endometriomadan hiç bahsedilmiyor.Hemorajik kist olduğu yazıyor.Tabi ben aylardır çikolata kistini araştırdığım için hemorajik kistle ilgili hiç bilgim yok.Burda da fazla bilgi göremedim.Benle aynı durumları yaşayan yada duyan bile varsa lütfen bilgi verin.Doktor ameliyat dedi ama ben olmak istemiyorum.

Başımdan geçenden bahsedeyim kısaca..
ilk doktora kontrol amaçlı gittim ve çikolata kistinden şüphelendi. ultrason ile baktı benziyor dedi ca testleri yaptık biraz yüksek çıktı değerlerim arkasından MR dedi benim MR da da hemorajik kist yazıyordu. endometriomadan hiç bahsedilmemiş. sonra sonucu doktora gösterdim. mr ı görünce tanıyı o şekilde koydu. korkulacak birşey olmadıgını doğum kontrol yada regli ile gideceğinden
sonra ben özel başka doktora gittim o da hemorajik kist dedi bazen çikolata kistiyle karıştırılabiliyor ultrasonda dedi. hemorajik kist et suyu gibi oluyormuş falan filan . %90 hemorajik kist %10 çikolata kisti dedi . kistler birbirine ultrasonda benziyormuş ama mr da zaten tam tanı koyulabiliyormuş
şimdi hemorajik kist diye başladık doğum kontrol kullanıyorum 1 hafta olacak 2 ay sonra doktora gideceğim bu arada regli de oldum benim kafamı karıştıran ca19-9 ve ca125 değerlernin yüksekliği bunlar hemorajik kiste yükselir mi ?
şuanda doktor doktor geziyorum inan ki

Aynen bende öyle.Birsürü doktora gittim hepsi de ultrasonla bakıp çikolata kisti dedi.Hatta 2 hafta önce sancıyla acile gittik.Defalarca ultrasonla baktılar.4 doktor 3 cm çikolata kisti ameliyata gerek yok dedi.En son hastaneden çıkmadan bir doktor daha baktı 7cm 8mm acil ameliyat gerekiyor dedi.Ben kabul etmedim tabi.Sonra kendi doktoruma gittim mr istedi.Mr bu kistlerde tanı için kesin sonuç mudur?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…