Emzirmekten yorulmak😔😔 Nasıl ayıracağım fikri olan yazsın lütfen 🤷

golldkahveemm

Üye
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2024
113
93
35
Herkese merhaba.
18 aylık bebeğim resmen emme bağımlısı oldu son zamanlarda ne yapacağını şaşırmış bir şekilde fikir almaya geldim. 5 6 aylık ek gıdaya başladım 1 yaşında çoğu şeyi tattırdım çorba, meyve, sebze.
Son 5 6 ay olacak sadece emmek istiyor çorba, yoğurt, peynir çok severek yerdi onları dahi veremiyorum. Memeden ayırmam gerekiyor dün gece 4 saat abartısız emdi gerçekten tükendim artık. Okadar sütüm yok aç kalıyor diye ağlıyorum resmen Karadenizdeyiz öyle bunaltıcı sıcak değil ondan desem vitamin alamıyor sadece emerek. Nasıl ayıra bilirim fikri tecrübesi olan yazsın lütfen🌷 🙏

kuzenin gogus uçlarına pansuman yapıp artık süt veremeyecegini soylemisti.
2 3 gün öyle dolaştı evde her emmek istediginde sende hasta olursun dedi öyle bıraktı çocuk

Kararlı olup tek seferde bıraktırin sizi çok iyi anlıyorum 3 cocugum toplam 6.5 yıl anne sütü aldı
Ben tek seferde biraktirip gündüzleri parkta bahçede yoruyordum gece de uyumadan evvel biberon veriyordum bir hafta zorlanıyor ama geçiyor süt gitti yok diyordum her defasında

Herkese merhaba.
18 aylık bebeğim resmen emme bağımlısı oldu son zamanlarda ne yapacağını şaşırmış bir şekilde fikir almaya geldim. 5 6 aylık ek gıdaya başladım 1 yaşında çoğu şeyi tattırdım çorba, meyve, sebze.
Son 5 6 ay olacak sadece emmek istiyor çorba, yoğurt, peynir çok severek yerdi onları dahi veremiyorum. Memeden ayırmam gerekiyor dün gece 4 saat abartısız emdi gerçekten tükendim artık. Okadar sütüm yok aç kalıyor diye ağlıyorum resmen Karadenizdeyiz öyle bunaltıcı sıcak değil ondan desem vitamin alamıyor sadece emerek. Nasıl ayıra bilirim fikri tecrübesi olan yazsın lütfen🌷 🙏
18 ay birakmak icin bi tik erken, yemek yememe sebebi sutunuzun karnini doyurmasi, 4 saat tutmayacaksiniz memede 20 dk bi meme 20 dk obur meme bitti gitti. Birakmiyor diye birsey yok, dirayetli olacaksiniz.

Ayrica 18.ay itibariyle bebiskolar 2 yas sendromuna giriyor, doktorunuzdan vitamin desteği isteyin, yeme icme baskisi kurmayin, meme emme suresini baskiyla kisaltin, ne yiyorsa ne tuketiyorsa onu verin, ayrica gönlünüz rahat olsun ac kalmiyordur. Biz tabak bitmeden kalkan cocuk ac saniyoruz ama mideleri yumruklari kadar unutmayin.

Illa memeyi biraktirmam lazim diyorsaniz, 2 ay kadar emzirme surelerini kisaltin, bir noktadan sonra sadece gece emzirmesi yapin, onu da on gun kadar devam ettirdikten sonra memenizin de dahil oldugu bir konusma yapın cocukla, bak artik meme hasta olmus sut cikaramiyor, sut bitmis gibi... benim ilk kizim bagimliydi memeye, boyle bıraktirdim, mememi optu bi daha hasta olma sen dedi vedalasti.

En iyi besin anne sütü, şuan küçük daha 2 yasa kadar verilmesi öneriliyor biliyorsunuz. Diş çıkarıyordur minnoş o yüzden sürekli memede.

Bende nerdeyse aynı durumdayım emzirmenin zorluğu ve konforu arasında gidip geliyorum. Mesela dışarıda tatilde vs emzirmek işime geliyor hemen uykuya dalıyor ama genel anlamda sıcaklarda hepten zor sıvı kalmıyo insanın vucudunda. Benimki 21 aylık 2 yaşı bekliyorum. Bence bekleyin biraz diş dönemindeyse emerek rahatlıyodur

Herkese merhaba.
Yapılması uygun olanlar

📍Mumkunse önce meme ile uyku ilişkisi kesilmeli. Ama bu en zoru ise sona bırakılmalı
📍en kolaydan başlanarak emzirmeler atlanabilir
📍bebegin meme talepleri anlasilmaya çalışılmalıdır. Örneğin susadigi için geldi ise su verin üzüldüğü için geldi ise sarılın farklı şekilde de sakinlesmeyi öğrensin
📍mutlaka duygularını sözel olarak ona ifade edin. Biliyorum canın sıkıldı gel biraz dışarı çıkalım deyip emmesini erteleyin
📍ancak çok direniyorsa siz ısrarcı olmayın ama aynı şekilde davranmaya devam edin. 2 yas civari inatlasabiliyorlar
📍surece basladiysaniz geri adım atmayın elbette dis çıkarma hastalik vs durumlar yoksa
📍sürecin uzun süreceğini kabullenin
📍bir plan oluşturun. Planınız olmazsa panikleyip kestirme yolları tercih etmek isteyebilirsiniz.
📍uyku ile meme ilişkisi varsa mutlaka alternatif yollar hatta kişiler belirleyin uyutmak için
📍her ne kadar meme konusunda çok kararlı gorunselwrde cocuklar her duruma çabuk adapte oluyorlar. Sizin çocuğunuz asla alisamaz diye düşünmeyin.
📍gece uyanmalarinda önce su teklif edin. Hava sıcak susuyorlar
Uykuya donmezse ilk günlerde çok ısrarcı olmayın emzirmemek için

Yapılması uygun olanlar

📍Mumkunse önce meme ile uyku ilişkisi kesilmeli. Ama bu en zoru ise sona bırakılmalı
📍bebegin meme talepleri anlasilmaya çalışılmalıdır. Örneğin susadigi için geldi ise su verin üzüldüğü için geldi ise sarılın farklı şekilde de sakinlesmeyi öğrensin
📍mutlaka duygularını sözel olarak ona ifade edin. Biliyorum canın sıkıldı gel biraz dışarı çıkalım deyip emmesini erteleyin
📍ancak çok direniyorsa siz ısrarcı olmayın ama aynı şekilde davranmaya devam edin. 2 yas civari inatlasabiliyorlar
📍surece basladiysaniz geri adım atmayın elbette dis çıkarma hastalik vs durumlar yoksa
📍bir plan oluşturun. Planınız olmazsa panikleyip kestirme yolları tercih etmek isteyebilirsiniz.
📍uyku ile meme ilişkisi varsa mutlaka alternatif yollar hatta kişiler belirleyin uyutmak için
📍her ne kadar meme konusunda çok kararlı gorunselwrde cocuklar her duruma çabuk adapte oluyorlar. Sizin çocuğunuz asla alisamaz diye düşünmeyin.
Cok guzel toparlamissiniz ben de sunu ekleyim, memeden kesmeden once desteksiz uyumayi ogretin mutlaka.

Bu en onemli sorun oluyor.

Dis icin de soguk kompresler hazirlayabilirsiniz, yaz ayinda verin eline emsin dursun.

Birdenbire kesmeyin ama kendinize meme saatleri belirleyin. Emmek istediğinde daha meme saati gelmedi diyin. Saati geldiğinde de o talep etmese bile gel hadi meme saati geldi diye siz çağırın. Bir süre sonra her istediğinde ememeyecegini meme saatini beklemek zorunda olduğunu öğrenir. Zamanla saatlerin arasını açın öyle öyle azaltarak bitirin.

Bende nerdeyse aynı durumdayım emzirmenin zorluğu ve konforu arasında gidip geliyorum. Mesela dışarıda tatilde vs emzirmek işime geliyor hemen uykuya dalıyor ama genel anlamda sıcaklarda hepten zor sıvı kalmıyo insanın vucudunda. Benimki 21 aylık 2 yaşı bekliyorum. Bence bekleyin biraz diş dönemindeyse emerek rahatlıyodur
Emerek uyumaya alışması sıkıntı bizde gecede 6defaya yakın uyanıp memeyi ağzına almayak için ağlıyor ve öyle yarım saat dalma süresi olmuyor en az 3 saat gerçekten bedenim aşırı yorgun artık 😔😔

Birdenbire kesmeyin ama kendinize meme saatleri belirleyin. Emmek istediğinde daha meme saati gelmedi diyin. Saati geldiğinde de o talep etmese bile gel hadi meme saati geldi diye siz çağırın. Bir süre sonra her istediğinde ememeyecegini meme saatini beklemek zorunda olduğunu öğrenir. Zamanla saatlerin arasını açın öyle öyle azaltarak bitirin.
Konuşuyorum anlatıyorum emmek istediği an ağlama krizine giriyor bı ara ağlayarak elde etmesin istedim oyuncakla vs oyalamaya çalıştım morardı ağlamaktan gerçekten istediği anda emecek ne yapabilirim bilmiyorum 😔

Yapılması uygun olanlar

Çok güzel anlatmışsınız teşekkürler. Gerçekten normalin çok üzerine emme isteği dişleri çıktı çok şükür ateş, ishal, kusma iştahsızlık olarak bütün belirtileri yaşayarak çıktı.
Fakat şu anda sadece ağzında meme dursun tek istediği uyusa uyumasa 🤷🤷
Renkli oyuncaklar Parkta bile emm diyor mağaza kabininde bile emdi okadar krize giriyor. Doktorla görüştük benim yapacağım birşey yok diyor. Salça sür tuz sür diyenler oluyor ama bebeğim etkilenir bi zamanlar severek emdiğim memeye ne oldu diye anlayamaz.
Buradan fikir almak istedim teşekkürler yazdıklarınız için 🌷

18 ay birakmak icin bi tik erken, yemek yememe sebebi sutunuzun karnini doyurmasi, 4 saat tutmayacaksiniz memede 20 dk bi meme 20 dk obur meme bitti gitti. Birakmiyor diye birsey yok, dirayetli olacaksiniz.

Ayrica 18.ay itibariyle bebiskolar 2 yas sendromuna giriyor, doktorunuzdan vitamin desteği isteyin, yeme icme baskisi kurmayin, meme emme suresini baskiyla kisaltin, ne yiyorsa ne tuketiyorsa onu verin, ayrica gönlünüz rahat olsun ac kalmiyordur. Biz tabak bitmeden kalkan cocuk ac saniyoruz ama mideleri yumruklari kadar unutmayin.

Illa memeyi biraktirmam lazim diyorsaniz, 2 ay kadar emzirme surelerini kisaltin, bir noktadan sonra sadece gece emzirmesi yapin, onu da on gun kadar devam ettirdikten sonra memenizin de dahil oldugu bir konusma yapın cocukla, bak artik meme hasta olmus sut cikaramiyor, sut bitmis gibi... benim ilk kizim bagimliydi memeye, boyle bıraktirdim, mememi optu bi daha hasta olma sen dedi vedalasti.
Aile hekimi sütün su gibidir doyurucu olarak değil de susuzluk hissi gidermek amaçlı düşünün demişti yani o yüzden aç kalıyor diye üzülüyorum. Memeden ayrılsa çorba türü daha çok yer diye düşünüyorum hayırlısı olsun bakalım 🙏

Emerek uyumaya alışması sıkıntı bizde gecede 6defaya yakın uyanıp memeyi ağzına almayak için ağlıyor ve öyle yarım saat dalma süresi olmuyor en az 3 saat gerçekten bedenim aşırı yorgun artık 😔😔
Benim 20. Ayda geceler rahatlamaya başladı saat başı kalkıyoduk şimdi 1e düştü 😄 24 aya kadar sabır diyorum bazen çok seviyorum emerken o bakışlar o yanaklar beni bitiriyo 3 yaşa kadar emzircem diye gaza geliyorum sonra sıcak yapış yapışlık ve olur olmadık yerde meme krizleri beni kendime getiriyor 🙈😂

Ben iki çocuğumu da aynı yöntemle travmasiz ayirdigimi düşünüyorum.
Önce bütün herkesin emdigini ve iki yaşına gelince sütun bittigini anlatıyorum. Anne emdi baba emdi sonra bitti emmedi falan gibi.
Sonra para bandı taktım. Kıl, salça vs gibi şeylere göre bana daha doğal geldi. Meme ucu olmadığı için sütun bittiğine ikna oldu. Görüntü de ten rengi olduğu için herhangi tiksindirici travmatik bir durum olmadı..bir kaç gün iclendiler. Ama her istediğinde o mantığı tekrar anlattık. Bütün herkes süt içer sonra iki yaşına gelince annelerin sütü biter içmez diye. Öyle öyle her seferinde mantıklı açıklama yapınca iki günde ikna oldular..ama 24 aylıktı ikisi de.

İste bu ben 2 gecedir delirmek üzereyim bütün gece emmek istiyor gece ağlamak krizleri ile geçiyor 2 günde resmen tükendim güç bela sallayarak uyutuyorum
Kendimde memeyi biraktiracak sabır da giremiyorum bakalım nasıl olacak

Herkese merhaba.
Ben ruj sürmüştüm mor renk düştüm demiştim 2 çocuğumu öyle biraktirdim

Çok güzel anlatmışsınız teşekkürler. Gerçekten normalin çok üzerine emme isteği dişleri çıktı çok şükür ateş, ishal, kusma iştahsızlık olarak bütün belirtileri yaşayarak çıktı.
Renkli oyuncaklar Parkta bile emm diyor mağaza kabininde bile emdi okadar krize giriyor. Doktorla görüştük benim yapacağım birşey yok diyor. Salça sür tuz sür diyenler oluyor ama bebeğim etkilenir bi zamanlar severek emdiğim memeye ne oldu diye anlayamaz.
Rica ederim geçen gün bi ebe hanımın whatsapp grubuna girdim. Bebeği sütten kesmek isteyenler için açılmış. Oradan aldım ben de bu maddeleri. Umarim işimize yarar. Ben çünkü salça sürdüm. Benimki hemen anne pis olmuş peçeteeee diye ağladı 😄😄

Yapılması önerilmeyenler

📍yanında emzirmenin biteceği konusunu asla konuşmayın. Ozellikle de başka birine bu konuyu aktarırken sizi duymasinlar.
📍aceleci olmayın. Bir alışkanlığın sona ermesi eger sancisiz olsun istiyorsak yavaş yavaş ilerlemelisiniz.
📍destek alabileceginizi dusunuyorsaniz bunu belirleyin ancak öncelikle emzirme anne ile bebek arasındaki bir mevzu bu sebeple başkasına çok bel bağlamayın örneğin ben uyutmayayim babası uyutsun (emerek uyuyan bebekler icin). Bunu yaptığınızda meme yoksa anne de yoktur algısı oluşur çocukta.
📍ayrı kalmayı tercih etmeyin. Mecbursaniz ayrı tabiki ama birden mahrum bırakmayın
📍meme yok demeyin. Memeler orada isterse dokunsun sevsin başını koysun ama meme yok demek bebegi olumsuz etkileyebilir.
📍tiksindirmeye yönelik uygulamalar salça sürmek vb önerilmiyor sirke sürmek ya da sabır tasi sürmek türlü türlü sorunlara sebep olabilir.

Herkese merhaba.
Ben mememe krem sürdüm oğlumla beraber. Meme acımış dedim. Her meme iatediğinde krem sürdük. İlk gece ağladı. Sonra alıştı

X