Emzirme döneminde aklınızda bulunsun!..

rida

بسم الله
Kayıtlı Üye
26 Kasım 2007
2.214
4
43
Vücudunuz 1 mililitre süt salınımı için yaklaşık yedi kalori harcar.

Protein yeterli miktarda alınmalıdır. Özellikle balık haftada en az iki kez tüketilmelidir.

B12 vitamini süt verimliliği için önemlidir. En iyi kaynağı ise yağsız kırmızı et ve yumurtadır.

Folik asit gebelik döneminde olduğu kadar, emzirme döneminde de önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeleri bol yemek gerekir.

B vitamini tüketimi de yeterli olmalıdır. Bunun için tam buğday, bulgur ve kurubaklagiller tercih edilebilir.

Magnezyum ve çinko her kadın için yaşamın her döneminde önemlidir. En iyi kaynaklarından biri ise fındıktır.

D vitamini anne sütünde yeterli değildir. Bebeğe yapılan takviyeye rağmen, güneşli havalarda her gün 15 - 20 dakika açık havaya çıkarmak, bu vitaminin sentezi için faydalı olur.

Demir eksikliğiniz varsa, meyve sularına pekmez veya kuru üzüm ekleyebilirsiniz.

Tatlı yemek isterseniz, gaz yapmayacak şekilde sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.

Bilimselliği kanıtlanmasa da soğan, ısırgan otu çayı ve malt, süt salınımına genelde pozitif etki yapmaktadır.

Kompostolar şekersiz hazırlanabilir. Bunun için meyvelerin doğal şekeri yeterlidir.

alıntıdır.

Son düzenleme:
ben evde ısırgan otu kuruttum ve lohusalık dönemimde her gün içtim çok faydası oldu.

arkadaşlar yaş incir yetişiyor burda. kayınvalide getirmiş..göğüslerim öyle doldu ki bir günde sütle...sormayın gitsin..eğilince damla damla dökülüyordu şaşırdım kaldımm

demekki çok faydalı...

X