emzirirken ısırılanlar

bmy

uzman
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2008
158
4
40
arkdaşlar emzirirken bebeğiniz memeyi ısırıyor mu,evetse nasıl öğrettiniz, anlattınız ?

ay hem de nasıl. hele dün koparmaya çalışıyordu resmen. valla ben bişey öğretmedim. ne ısırmayı öğrettim ne de ısırmamayı

tek öğretebileceğim bağırınca canımın acıdğını belli etmemek zorda olsa.çünkü ben canımın acısına bağırdıkça onunda komiğine gidiyo gülüyor.ne zamanki ben tepki vermezsem ısırmayı bırakıyor emmeye devam ediyor.çokda acıyo bee.:ecrin_bebek:

benimki de gülüyor. ben de kendime iyice bastırıp pış pış yapınca bazen ısırmayı bırakıyor :smiley-cool:

Benimkinin dişi iki gün önce çıktı..Ama tutup tutup çekiyo..Canım çok yanıyo ama o hali çok komik oluyo..Ben bağırınca içli içli ağladıgı için kızamıyorum..Ama hayır dediğimde ısırmıyo..Hayırın anlamını öğrendi sanırım.. ç
Çöp kutusunada hayır dediğim zaman dokunmuyo çünkü

asimai senin yazını okudum. ben de oğluma hayır diyorum üçlü pirize parmağını sokunca ama o gülümseyip devam ediyor. yanlış anlıyor galiba beni :uhm:

Benimkide ilk bir kaç defa ısırdığında hayır diyee bağırdım gayet ciddi bir tavırla o gülmeye başladığında ciddiyetimi hiç bozmadım böyle davranılması gerektiğini netten okumuştum daha sonraki ısırmaslarındada aynısın ı yapıp memeden çektim bu sefer dudağını aşağıya sarkıtarak ağlamaya başladı kızdığımı anladı sanırım sonraki emzir melerimde beni denemek için hafiften gözümün içine bakarak yine ısırma girişiminde bulunmaya kalkıştı ben yine hayır diye bağıd rdım ve ısırırsan vermem dedim ciddi bir ses tonuyla bu anlattığım şey 2 buçuk ayy önce falandı sanırım 5-6 kere ısırma girişimi ve benim ısrarla aynuı tavrı gösterip kararlılığımı ortaya koymam işe yaradı ve şu an 6 tane dişimiz var o günden sonra bir daha hiç ısırmadı burada en ufak bir şekilde gülmemiz yada ciddi tavrımızı yumuşatmamız bebeğin oyun yapıldığını zannetmesine sebep oluyormuş ve bebek bunu sürekli tekrarlıyormuş sonrakizamanklarsa bu yüzden asla ciddiyetten ödün verilmemesi gerekiyormuş bunu nette okudum eğer kızlar aynı yazıyı bulabilirsem buraya ekelrrim belki tam anlatamamış olabilirim..

...Bebek emerken annesinin memesini ısırabilir. Bu nadir görülen bir olay değildir. Özellikle de ilk dişlerini çıkarırken ısırmaya başlayabilir. Bebeğin ilk dişi (alt kesici dişleri) genellikle altıncı ayda çıkar. İlk çıkan dişler alt kesicilerdir. Hemen sonra üst kesiciler de çıkmaya başlar. Diş çıkarma bebek için sıkıntılı bir durumdur. Bebek bunu annesiyle onun memesini ısırarak paylaşabilir.

Bebek anne memesini alt kesiciler ve üst diş eti arasında sıkıştırır. Bu pek ağrılı değildir. Ancak, üst kesici dişleri de çıkınca ısırma daha çok can yakar. Bu da genellikle onuncu ay ve sonrasında olur. Acı çok belirgindir ve anne bir defa daha olacak endişesi duymaya başlar. Bu koşullarda emzirme anne için de sıkıntılıdır.

Bir başka neden de, bebeğin üst solunum yolu ve kulak enfeksiyonlarıdır. Burnu tıkalı iken emmek yorucu ve zordur. Bebek bu nedenle hırslanıp anne memesini ısırabilir.

Daha sonraki aylarda da bebek doymaya başlayıp, oynamak istediğinde, genellikle de emzirmenin sonuna doğru ısırır. Bebek memeyi tam tutmuş emerken ısıramaz. Doymaya başladığında hatta doyduğunda ise memeden süt emme arzusu zayıflar. Meme ucunu ağzında tutar ama emmez. İşte bu anlar ısırmaya çok uygun olur.

Aniden meme başı ısırılan her anne buna bir tepki verir. Genellikle bu tepki bebeğin de algılayabileceği şiddette olur. Küçük bebek bunun oyun olduğunu düşünüp bu davranışı tekrar etmek ister.

Anne bebekten böyle bir davranış beklemediği için de tepkisi daha az şiddetli olup anne bu tepki içinde hatta gülümseyebilir. Bu nedenle de bu oyun olarak algılanma olasılığı doğurur (Resim-40).

Resim – 40: Bebek, oyun yapmak için memeyi ısırabilir.

Ancak üst kesicilerin de çıkmasından sonra meme başının aniden ısırılması annede ani ve şiddetli bir acı ortaya çıkarır. Isırılmaya annenin de doğal tepkisi şiddetli ve olumsuz olur. Bebek korkar ve bir daha genellikle yapmaz.

Bazı durumlarda da bebek annesinin kendisiyle meşgul olmasını bir başka şekilde sağlayamadığını düşünürse bunu emzirme isteği şeklinde belli edip, bu sırada da onu cezalandırmak için bilinç dışı olarak ısırır (Resim–41). Davranışın altında yatan nedenlerin dikkatli gözlemlerle ortaya konması çözüm üretirken çok yararlı olur.

Bebek büyükse, bir yaşından sonra, emzirme öncesinde bebekle konuşulabilir. Anne bebeğe, memeyi ısırdığı zaman canının çok yandığını anlatabilir. En azından deneyebilir. Ayrıca anne, emzirmenin sonuna doğru, bebeğin emme gücünün azaldığını anladığında emzirmeyi kesip, dikkatini başka şeylere yönlendirebilir.

Resim – 41: Bebek, bilinçli olarak da memeyi ısırabilir.

Her şeye rağmen bebek tekrar ısırırsa aniden memeden ayırın ve ciddi bir sesle canınızın acıdığını ve bir daha ısırmaması gerektiğini söyleyin ve bebeği kucağınızdan indirin. Bir süre sizden ayrı yalnız kalmasını sağlayın. Isırmaya devam ederse, kararlı ve ciddi olun. Isırırsa ememeyeceğini öğrenmesini sağlamaya çalışın...

Bir başka neden de, bebeğin üst solunum yolu ve kulak enfeksiyonlarıdır. Burnu tıkalı iken emmek yorucu ve zordur. Bebek bu nedenle hırslanıp anne memesini ısırabilir.

yawrum benim ya. burnuı tıkalı bebeğimin. demek ondan uyuyamıyodu ısırıyodu

ben ısırdığında anında memeden çekiyorum o da emmek istemediğinde ve emmesi bittiğinde haber vermek için ısırıyor feci yara oldu zor bir durum

"Her şeye rağmen bebek tekrar ısırırsa aniden memeden ayırın ve ciddi bir sesle canınızın acıdığını ve bir daha ısırmaması gerektiğini söyleyin ve bebeği kucağınızdan indirin. Bir süre sizden ayrı yalnız kalmasını sağlayın. Isırmaya devam ederse, kararlı ve ciddi olun. Isırırsa ememeyeceğini öğrenmesini sağlamaya çalışın"

ben aynen böyle yaptım

asimai senin yazını okudum. ben de oğluma hayır diyorum üçlü pirize parmağını sokunca ama o gülümseyip devam ediyor. yanlış anlıyor galiba beni :uhm:

Canım yüz ifadesi bence çok önemli..

Yani hayır dedikten sonra dönüp bi bakıo ya ozaman sert bi tavır takın..ve bu sürekli olsun..

Yapmasını istemediğin bişey oldugunda her seferinde hayır de..İlk başta anlamıolar tekrar dokundugunda, elini çek ,hayır de ordan uzaklaştır..

Bi kaç defa tekrarlayınca öğreniyolar..Yani benim oğlum öyle öğrendi..İnşallah böyle devam eder hihoyyyt

evet arada bir ısırıyor emerken oğlum ama canım yandığı için kızıyordum oda bakıp ısırmayı sonlandırıyor yinede denemeye devam ediyor zaman zaman dişlerde keskin çok acıtıyor

X