Emziği tatlıya batırmak..

serayy

çook şeker
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.468
3
Kızlar ben oğlum çok ağlayınca, eğer karnı tok, altı temiz ve uykusunu almışsa
ve halen susmuyorsa emziğini bala, pekmeze yada reçele batırıyorum.Daha çok doğal şeylerin olmasına dikkat ediyorum.
Tabağın kenarıyla sıyırıyorum yani minimum seviyede oluyor tatlı emziğinde. Günde en fazla 1-2 kez yapıyorum.
Acaba bir zararı olurmu, kızımdada yapmıştım ama ne kadardı hatırlamıyorum. Kızım çok sağlıklı bir çocuk. Sizlerden yapan varmı bu tür bişey.

canım moralini bozmak gibi olmasın ama yaptığın çok zararlı diye biliyorum.benimkide emzik almıyor bir türlü alışmadı ama asla öyle şeylere batırmadım.sadece rezene çayına batırdım çok sevdiği için ama rezeneyi zaten içiriyoruz ya ondan batırdım.hele ki bal 1 yaşından önce yasak.şekerli şeyler bu kadar küçük bebeklere verilmiyor cnm

Canım gerçekten çok zararlı özellikle bal. Zaten 2 yaşından önce rafine şekeri artık önermiyorlar ama 1 yaşından önce kesinlikle bal verdirmiyor hiçbir doktor. Bir de onların damak tadı bizimki gibi değil. Biz zannediyoruz ki tuzsuz yerlerse zevk almazlar, tatlı yerlerse hoşlarına gider. Halbuki onlar bu tatları bilmiyorlar. Almıyorsa saphira nın dediği gibi rezeneye batırsaydın keşke. Ben de bir kere rezeneye batırdım o da annemin ısrarı ile. Apladığı sırada gözü emzir görmez zaten. Eşinle battaniyeyle sallayı az sakinleştikten sonra emziği versen belki daha çok işe yarar. Bu arada bir siteden alıntıyla 1 yaştan küçük çocuklar için balın yaptığı etkileri ekliyorum. Sevgiler...

Bal içerisinde nadir de olsa Clostridium botulinum bakterisi sporları bulunabilmektedir. Erişkin için tehlikesiz olan sayıdaki bu bakteriler süt çocuklarının bağırsaklarında yuvalanarak aktif hale geçer ve sinir felcine neden olan toksinler üretebilmektedir.

Bunun çocuğa ne gibi zararları vardır?

Ortaya çıkan toksin damar mukozası üzerinden emilerek kan dolaşımına girebilir ve böylece tüm vücuda yayılma fırsatı bulabilir. Toksinin felc edici özelliği kendisini öncelikle inatçı kabızlık ile gösterir. Devamında yutkunma zorlukları, kısık sesle ağlama, kas zayıflığı ve mimik kaybı ortaya çıkar. Ağır durumlarda solunum kaslarının felciyle hayati tehlike söz konusu olabilir.

seraycım moralinin çok bozulmuş olduğunu düşünerek yazıyorum kızların verdiği bilgilerden sonra, zaten minimum batırdım diyorsun bir daha verme tatlım o kadarcıktan bir şey olmaz belki ama devam edersen kötü sonuçlanabilir allah korusun, sağlıklı günler dilerim

canım doktorumuz bize özellikle söylemişti sakın emzigi tatlıya batırıp vermeyin demişti.özellikle bal zaten 1yaşından önce kesinlikle verilmemeli.

bende balın 1yaşından önce kesinlikle verilmemesi gerektiğini biliyorum
bidaha yapma bence

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Çok vermemiştim zaten, yani en fazla ağızının içinde tadı kalmıştır.
Bazen okadar çok ağlıyorki, gecede çok uyanınca 2 günden sonra bende saçmalamaya başlıyorum işte.
Eşinle salla demişsiniz ama eşim yanımda değil.
Ayağımda falan sallıyorum ama nereye kadar, biryere gelince yoruluyo insan,
Tatlıyıda verince çılgın gibi ağlayan çocuk suspus oluyor.
Kolay yolunu bulmuştum aklımca, ama artık vermeyeceğim.
Tekrar teşekkürler...

bende emziğe alıtırmak için 1 ay kadar uğraştım. çünkü emzik almayan çocukların çoğu parmak emmeye başlıyo ve bıraktırmak çok zor. ben alışması için birkaç gün gaz şurubumuz vardı nurse harveys. tamamen bitkisel bi şurup . ona batırıyodum. batırdığım zamanlarda ağızdan vermiyodum. o şekilde alıştı birkaç günde. eğer kullanıyosan öyle yapabilirsin.

pekmez ve şekerin zararlı olduğu konusunda bi bilgim yok ama balın zararlı olduğunu duymuştum

bende pekmez ve tatlı şeyin (tabi cok az olmak kaydıyla) zararlı olduğunu duymadım özellikle pekmez verilmesini dr. tavsiye ediyo emziğe batırıp. cünkü demir bakımından cok zengin.sende öğle yapabilirsin ama balın cok sakıncalı olduğunu duymuştummm

X