Empati

yesilim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2006
8.868
19
EMPATİ
Yaşanmışlıklar güzeldir
Zaman içinde,acıtsa da ayrı bir haz verir
O sizindir size aittir
Hiç kimsenin anlayamayacağı
Olur ya..sizin gibi hisseden girerse hayatınıza
İşte size en güzel ödül

İYİLİK YAP DENİZE AT...MA

Denize at at ama nereye kadar.Dini öğütlerden,atasözlerinden,aileden öğrendiklerimizle büyüyoruz.Şimdi düşünüyorum da,sadece bizim gibiler mi öğütlere kulak kabartmış...Önceleri karşımızdakilerin neden,sırası gelince vermediklerini,geri çekildiklerini anlamadım.Beceremediklerinden mi duyarsızlıklarından mı.
Tabi ki iyilik yap denize at.Ama öyle bir an geliyor ki ...sıra onlarda..Mutlaka bekliyorsunuz,yapmaları gerekiyor. İşte öyle bir an...yoklarsa...Benim bittiğim andır...Biliyorum ki herkesin bittiği andır.

Gençlikte katlanıyorsunuz da,yıllar geçtikçe bekliyorsunuz..sıra onlarda diye
Düşünürken neden insanlar nankör diye...buldum...
Empati...Empati yapmak iyidir de...fesatın empatisi de fesatça olur.
Karşısındakini kendi gibi gördüğünden ..zamanında yapılanları önemsememiştir ki
İyilik yap denize at.... ma mayı öğrendim.

Yeşilimin duyguları:çiçek:

Yesilim cok dogru yazmisin iyilik yap denize at denirdi hep, bende oyle ogrendim hatta annem anneannem nesiller boyu duyduk bunlari ama iyilik yapmak guzelde bazen ufacikta olsa ya tatli bir soz yada bir hareket bir dokunus bekliyor insan, iyilik yap guzel davran karsindaki anlar denir bunu en yakinimiza yapariz ama anlar anlarda karsilik beklemek nedir, yapacaksan yap yapmayacaksan yapma denirse iste o hancer gibi saplanir gogsune insanin, ne yapacagini bilmezsin iyilik yapmaya devammi yoksa yapmami istemiyor deyip gerimi cekilmeli, duygulari hisleri icinemi gommeli karar vermeli bunun cevabini bulmak zor, iyilik yapip karsiligini gorememekten daha zor gelir insana, sevgilerimle

yapılan iyiylik insana insanlık katar
bırak denizde balıklar yüzsün onların zaten iyiliğe ihtiyaçları yok insanlar gibi
üzmezler birbirlerini en iyi iyilikte insandan en kötü kötülükte
ama ne diyor zerre kadar iyiliğinizin karşılığı alınacaktır ...
yüreğine sağlik

susi iyilik tabiki karşılığı yapılsın diye yapılmıyor ammaaaa..(maddi değil tabi ki)
vermeyecekse neden alıyor...aldıysa,vakit verme vaktidir geç kalmadan...

yok cano yok yapılacak iyilik var yapılmayacak var.
ben son nefesime kadar yapacağım ama artık yaptıklarımı bilerek,tanıyarak.
onu demek istiyorm...

iyilik yapayım insanlık bende kalsın la
kendini ezdirmeme olayını karıştırmamak gerekir
peygamberimiz demiş ya kimseyi ezme kimseye ezilme diye
zaten fesat insanlara iyilik yapınca nasıl daha fazla kullansam oluyorlar:KK43: ne kötü
yüz vermemek lazım:) yeşilim sen iyilikmi başka bişeylikmi daha iyi tartarsın zaten tekrar paylaşımın için teşekkürler

sevgili susi kendini ezdirme olayı değilki.iyilik yaparken hiç bir şey düşünmeden yapıyoruz,karşılıksız...yazdığım çok farklı..
isyanım,duygularım,yaşanmışlıklar...sadece bu kadar.yorumlarına teşekkürler canım.

fuşya hızır gibi yetişiyorsun canım benim...aynen öyle...senin de gönlüne sağlık..

yeşilim yüreğine sağlık arif olan anlar..

Dostlar

Dostlar neye gerek ki.?
Sevgiyle sarmadıkça,
Yürekten sevmedikçe,
Ruhuna girmedikçe,
Dermanın olmadıkça,
Neye gerek ki neye.

Empati yapmadıkça,
Seni anlamadıkça,
Bencilce düşündükçe,
Vermeyi bilmedikçe,
Neye gerek ki neye.

Derdinle yanmadıkça,
Hüznünle sönmedikçe,
Neşenle coşmadıkça,
Yoldaşın olmadıkça,
Neye gerek ki neye.

Zayıfken vuracaksa,
Kaprisler yapacaksa,
Bırakıp gidecekse,
Seni kahredecekse,
Sevgiyi silecekse,
Nene gerek ki nene.

Tayfun Özdüzenciler

teşekkürler eflatunum güzel di gerçekten

Dimağ Ben Anlamiştim Yanliş Yazdiğini.sen De çok Ince Fikirlisin
Teşekkürler Canim.

Iyilik yapmayi severim ama hakkedene "Kul bilmezse Allah bilir"deniyor...tamam Allah biliyorda kul bana benim verdigim degeri vermesse ben niye ona hakketmedigini vereyim...dogru söylüyorsun yesilim bu karsilik beklemek degil verdigin degeri bulmayi beklemektir...Yüregine,ellerine saglik ablacim...

anlatımına bayılıyorum arkadaşım

ve şunu eklemek istiyorum

bir gün Allah'ın huzuruna çıktığımızda düyada karşılığını görmediğimiz iyilikler belki bizi kurtuluşa götüecek

onun için biz e karşılık veren de sağ olsun, vermeyende öbür tarafta önümüze çıkar nasılsa

bu açıdan bakınca pek de üstünde durmuyorum ben

sağlıkla kal:çiçek:

sevgili canan farklı bir bakış açısı,ne mutlu sana.yorumlar herkese göre değişiyor..iyi akşamlar.. umarım iyisindir

Yeşilim eline sağlık.Ben elimden geldiğince beni anlasalar da anlamasalarda iyilik yapmaya devam edeceğim.İnsanlar isterlerse aptal desinler.Çünkü BEN BÖYLE ÇOK MUTLU OLUYORUM.

realist nasıl mutlu isen öyle ol teşekkürler..kimse aptal diyemez inan...

ah canım ablam ne güzel yazmıssın empati diye insanlar bunu bir becerse zaten hiçbir problem kalmaz aralarında demışşinya karsılık beklemek yas ılerleyınce dıye o gençkende oluyor anladıgın zaman kullanıldıgını hıssedıyorsun aynı duyguları...

iyilik yap denize at,
öğrenmişiz öğretip öğütlemişler,
güzel de bir sözdür,
ama attığın denizde önemlidir gün gelince
denizde köpekbalıklarını yemlemiyceksin, kendini atarak
kolunu verince gitmeyecek yüreğin, nefesin
yunuslar varsa yanına dost, yol gösterici yunus yüzlüler
at kendini denize iyiliğinide

iyilik yap denize at, ama diyeceksin denizleri tanıdıkça,dalgasını derinliğini
dost sularda senin denizlerine at.

kalemine kuvvet yüreğine sağlık
yeşilim,
iyiki varsın. :çiçek:

cok guzel anlatmissin yesilim.insan ilk genclikte verdiklerinin farkinda bile olmuyorda yas ilerledikce karsidanda bekliyor canim bee.bilmiyorum neden insan dahada hassaslasiyor.sen boyle ince dusunupte karsindaki kiymet bilmeyince koyuyor insana.ama olsun vermek yinede bizi mutlu ediyor(ben oyleyim)insan olmamin guzelligini yasiyorum oylelikle:)

X