‘Elektrik yoksa jeneratör alın’

nameaver

Nirvana
Kayıtlı Üye
11 Mart 2016
11.345
49.014
‘Elektrik yoksa jeneratör alın’09 Mart 2016, 12:43
AKP’li Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı damat Berat Albayrak elektrik fiyatlarına yapılan zammın asgari ücretin artırılmasından kaynaklandığını söyledi. Albayrak, elektrik kesintisine karşı da vatandaşa ‘Jeneratör alın’ tavsiyesinde bulundu

Zihni Erdem / Ankara
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kendisine yöneltilen elektrik kesintisi ve faturalarla ilgili soruları yanıtladı. CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu Bakan Albayrak’ın sorulara verdiği yanıtları Aydınlık’la paylaştı. Bakan adına verilen yazılı yanıtta, kesinti ve gerilim dalgalanmaları nedeniyle cihazda meydana gelen hasara ilişkin tazminat dışında dağıtım şirketlerine herhangi bir sorumluluk verilmediği bildirildi. Yanıtta, “Bundan dolayı ifa edilen görev gereği elektrik kesintilerine karşı hassas olan tesislerde jeneratör vb gerekli tedbirlerin tüketiciler tarafından alınması uygun görülmektedir” tavsiyesinde bulunuldu.

ZAMLAR ASGARİ ÜCRETTEN
Elektriğe 1 Ocak 2016 tarihinde yüzde 6.8 oranında iade yapıldığı iddia edilen yanıtta, bu yüzde 6.8’lik oranın içinde “vergi ve fonların” kapsam dışı tutulması dikkat çekti. Yanıtta, elektrik faturalarında meydana gelen büyük zammın asgari ücrette yapılan artıştan kaynaklandığı ileri sürülerek dağıtım şirketlerinin 2016-2020 yılında büyük yatırım yapacağı, üçüncü şahısların mülkiyetindeki hatların sorumluluğunun da dağıtım şirketlerine bırakılacağı vurgulandı. Asgari ücrette yapılan artışların, dağıtım şirketlerindeki işletme giderini arttırdığı belirtilen yanıtta, faturadaki artışın nedeni açıklandı.

KAYIP-KAÇAK BEDELİ
Bakan yanıtında, AKP hükümetinin 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren elektrik faturalarındaki “kayıp-kaçak bedelini”, “dağıtım bedeli” altında gizlemesi olayını şu şekilde itiraf etti: “Geçmiş dönemlerde kayıp kaçak bedeli, iletim bedeli ve sayaç bedellerin iptaline ilişkin pek çok dava açmış, bu bedelleri mevzuat kapsamında uygulamak zorunda olan piyasa oyuncuları ciddi tutarlarda davaları kaybetmiştir. Yeni davalar açılması halinde, dağıtım şirketlerinin mali sürdürülebilirliği olumsuz yönde etkilenecektir. Su faturalarında ‘fire’ ya da ‘kayıp’ bileşenleri yer almamaktadır. Faturayı oluşturan maliyet kalemlerinin ve bedellerinin hangi başlık altında yer aldığı hususu, tüketicilerin faturasını etkilemeyen bir konudur.”

‘KAŞIKLA VERDİKLERİNİ KEPÇEYLE ALIYORLAR’
CHP Hatay Milletvekili Mevlut Dudu bakanın yanıtını “skandal ve ciddiyetsiz” olarak niteleyerek şunları söyledi: “Elektrik kesintileri konusunda tazminat açın diyen bakanlık, vatandaşı dağıtım şirketlerinin insafına terk ediyor. Kesintilere karşı vatandaşa ‘jeneratör alın’ önerisi de ciddiyetsiz bir yaklaşımdır. Bakanlık, vatandaşın cebini yakan elektrik zammı asgari ücrette gerçekleşen artışa bağlıyor. ‘Şirketlerin işletme gideri arttı’ deniyor. Kendi vatandaşına değil, dağıtım şirketinin çıkarına hareket eden bir hükümetle karşı karşıyayız. Kaşıkla verdiklerini kepçeyle alıyorlar. Bakanlığın bu açıklama, hükümetin ‘kayıp- kaçak bedelini’ ‘dağıtım gideri’ olarak gizleme oyununu da deşifre etmiştir.”
http://www.aydinlikgazete.com/m/politika/elektrik-yoksa-jenerator-alin-h84671.html

Jeneratör de çok gürültü yapılıyor kalsın,az dişimizi sıkarız.:KK53:.Elektrikler kesilince önceden her yerde mi gitti,yoksa sadece bizde mi sorun var diye düşünürdüm.Şimdi yakında bim var,hemen devreye geçiyor,cevabını alıyorum.:KK45:

Jeneratör de çok gürültü yapılıyor kalsın,az dişimizi sıkarız.:KK53:.Elektrikler kesilince önceden her yerde mi gitti,yoksa sadece bizde mi sorun var diye düşünürdüm.Şimdi yakında bim var,hemen devreye geçiyor,cevabını alıyorum.:KK45:

alt kattakileri rahatsız etmek için alabilirim bir taşla iki kuş:KK53::KK53:

Saray damadı işte.. Fikir anlamında mucize beklememek lazım..
Asgari ücret üzerinden elektriği zamlandırılması örneği vermek nedir, anlamadım, anlayan açıklayıversin bi zahmet..
1300 asgari ücret, 4-5 bin ortalaması olan ev tipi jeneratör:KK64:

Adam dürüstmüş helal olsun.

Önceden zammı sinsicene yaparlardı, şimdi yaptık ama nedeni var, artık paranız çoğaldı eee o paraya bir yerlerden ortak olmamız gerek, o para size yar olmayacak kadar çok demiş.

Kaşıkla verdik, kepçeyle alıyoruz ve bunun da altını çiziyoruz demiş.

Bu arada Flash tv'de 5 jeneratör 100 tl, karçırmayın.

X