El işinden anlarım, el işi öneririm

hobietamin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
219
1
Kendim bir dönem sürekli işlediğim, tasarım yapmaya başladıktan sonra da mesleğim ve uzmanlık alanım haline gelen, goblen tablo konusunda bilgilendirme yapmak istiyorum. Goblen, iğne ve renkli iplerle kumaşa yapılmış resimlerdir. Etaminden farkı çarpı yerine yarım çarpı olarak işlenmesi ve çok daha ince bir iş olduğu için detay düzeyinin artması, basit şekillerden ziyade bir yağlıboya tablo hatta duruma göre fotoğraf kadar detaylı olabilmesidir. Her konuda goblen tablo hazırlanabilir, piyasada manzara, hayvan ve çiçek resimleri, portreler gibi konularda goblen tablolar satılmaktadır. Ben bu konuda tasarladıklarımın yanında Türkiye'de ilk ve tek olarak kişiye özel goblen tablolar da hazırlıyorum. İnsanlar beğendikleri bir resim ya da fotoğrafı, hatta kendilerinin ve sevdiklerinin fotoğraflarını goblen tablo kiti haline getirmemi istiyorlar (kumaş, ip ve şemalı paketler hazırlıyorum). Goblen yavaş ilerleyen ama bir bir eklenen yarım çarpıların birikerek ortaya bir şaheserin çıkmasıyla insana büyük haz veren bir hobi. Ben çekirdek yemek gibi görüyorum, işlemeye başlayınca bir yarım çarpı daha bir yarım çarpı daha derken kolay kolay duramıyorsunuz. Üstelik şemalı goblenlerde gördüğünüzü kumaşa aktarırken kısa süreli hafızanızı sürekli canlı tutuyorsunuz ve bilim adamları bunun alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde ya da ilerlemesinin yavaşlamasında büyük rolü olduğunu söylüyor. Hiç denemeyenelere öneririm.

ortaokul yıllarında el işi dersinde yapmıştım hala saklarım yıllar geçti bir daha denemedim.. çok güzel bir uğraş sonuçta ortaya çıkan eserde çok değerli oluyor. teşekkürlerrrrrrrrrrrr

Ahh, denizim güneşim, keşke ben de fransada olsam, bu işin doğduğu yerde yani... Tüm malzemeleri fransadan getirtiyorum zaten... aah ah... sevgiler...

Evet ben de bir zamanlar Fransadayken yapmıştım.Çok zevkliydi.Şimdi olsa yine yaparım AMA MAALESEF GÖZLERİM HAPI YUTMUŞ VAZİYETTE!....

X