Ekonomi Bakanı: İhracat hedeflerimiz için eğitim süresi 12 yıla çıkarılmalı

ema1

Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr
Pro Üye
10 Ağustos 2009
26.056
18.224
haber.sol.org.tr/turkiye/ekonomi-bakani-ihracat-hedeflerimiz-icin-egitim-suresi-12-yila-cikarilmali-135198
Ekonomi Bakanı: İhracat
hedeflerimiz için eğitim süresi 12
yıla çıkarılmalı
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,
“2023 hedefi olan 500 milyar dolar
ihracat için eğitim süresinin 12 yıla
çıkarılmalı" dedi.
Cuma, 06 Kasım 2015 01:03

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,
Adana'da katıldığı bir etkinlikte,
bilimin ve özel sektörden ayrı
durmaması gerektiğini söyledi.
Türkiye’deki eğitim seviyesinin
gelişmiş ülkelere oranla daha düşük
olduğunu iddia eden Zeybekçi,
öğrencilerin mutlaka sanayi
içerisinde tecrübe kazanması
gerektiğini ifade etti.
Zeybekçi, konuşmasında "2023
hedefi olan 500 milyar dolar ihracat
için eğitim süresinin 12 yıla
çıkarılmalıdır" dedi.

Evet ünide ingilizce öğretilmesi yetersiz sanat okullarında çizim makinası ve dokuma makinası yok
eğitimde kalite yok , iş adamları paralarını bankaya yatırmaya devam etsin , öğrenciye yatırım yok ,ülkemizde
zengin daha çok zengin olmaya çabalasın , çabası bu zaten kitlelerin hedefi toplumu ileriye götürmek olmalı aslında

okumak istemeyen adamı 12 yıl okumaya mecbur ediyorsunuz. sonra kazık kadar elinde mesleği olmayan insanlar dolanıyor ortada.
vallahi bundan 10 yıl sonra ne sanayide usta kalacak ne elektrikçi hayvancı tarımcı vs. herkes okumuş ama bi çoğunun mesleği yok.

okumak istemeyen adamı 12 yıl okumaya mecbur ediyorsunuz. sonra kazık kadar elinde mesleği olmayan insanlar dolanıyor ortada.
vallahi bundan 10 yıl sonra ne sanayide usta kalacak ne elektrikçi hayvancı tarımcı vs. herkes okumuş ama bi çoğunun mesleği yok.
12 yıl eğitim olmalı, isteyen üniversite okumaz, bizde tamirden anlamayan bile tamirci oluyor, fayans ustası olmayan biri bile fayans yaparım diye çıkıyor ortaya, bu gibi iş dalları meslek liselerine bölüm olarak eklenebilir, sonrasında çıraklık, kalfalık eğitimi alıp belgeli yaparlar, belgesi olmayan çalışamaz, gayette güzel bir uygulama olur.

Ben beyaz eşya tamirinden anlarım diye geçinenlerin buzdolabı lastiği vakumlamayınca dolabın kapısına asma kilit takan tamirciler gördüm.

12 yıl eğitim olmalı, isteyen üniversite okumaz, bizde tamirden anlamayan bile tamirci oluyor, fayans ustası olmayan biri bile fayans yaparım diye çıkıyor ortaya, bu gibi iş dalları meslek liselerine bölüm olarak eklenebilir, sonrasında çıraklık, kalfalık eğitimi alıp belgeli yaparlar, belgesi olmayan çalışamaz, gayette güzel bir uygulama olur.

Ben beyaz eşya tamirinden anlarım diye geçinenlerin buzdolabı lastiği vakumlamayınca dolabın kapısına asma kilit takan tamirciler gördüm.
o zaman meslek liselerine gereken önem verilecek. ona eyvallah. doğru söylüyorsun mune abla.
sadece liseyi bitirmiş olmak için okuyan çok var. çocuk okula gelmiyor, terbiyesizliği diz boyu. okumayacak belli. öğretmen sınıfta bırakamıyor. neden. çünkü zorunlu eğitim.
sadece liseyi ite kaka bitirterek olmaz ki

o zaman meslek liselerine gereken önem verilecek. ona eyvallah. doğru söylüyorsun mune abla.
sadece liseyi bitirmiş olmak için okuyan çok var. çocuk okula gelmiyor, terbiyesizliği diz boyu. okumayacak belli. öğretmen sınıfta bırakamıyor. neden. çünkü zorunlu eğitim.
sadece liseyi ite kaka bitirterek olmaz ki
Okumak istemeyen çocuk konusunda haklısın, ona diyecek sözüm yok, birde aileler ilgilenmeyince okul yönetimi ne yapacağını şaşırıyor. Bazı çocuklarında ailelerinin dayatması sonucu istemediği bir okula gittiği için okuma hevesi kaçıyor, ben çok çocuk tanıyorum istemediği bölümü okuyan.

İşte bu tip çocuklar ve amacı kestirmeden meslek öğrenmek olan çocuklar ortaokul sonrası meslek liselerine yönlendirilmeli, bu TEOG'la vb sınavlarla olmaz, zaten sınavlara sonuna kadar karşıyım.
Meslek liselerinde bölümler açılmalı ve üniversiteye devam etmek isteyen meslek liseliler veya düz liseliler YGS-LYS'ye tabii tutulmadan aynı Avrupa'daki gibi bir sistemle istedikleri bölüme yerleşebilmeliler.

Meslek lisesi sonrası okumak istemeyenlere de para da kazanabilecekleri, sigortalı çıraklık ve kalfalık eğitimleri verilip, ki bu eğitim okulda aldıkları eğitimi pekiştirmek ve pratiğe dökmek amaçlı bir uygulama olmalı, 3 veya 6 ay ya da 1 yıl olur en fazla, sonrasında çocuğa MEB Onaylı sertifika verilir, sonrasında isterse kendi dükkanını açar isterse birinin yanında Çalışır ama öyle ben su tesisatçısıyım ama kalıpçılıktanda anlarım diyemezler, Mübarekler piyasada herkes her işten anlıyor ama gel gör ki işçilik sıfır, bununda önü kesilmiş olur, hemde kimse kimsenin mesleğine uzanmaz.
Herkes kendi ustası olduğu işi yapar. Böylece devletin istediği gibi okur-yazar oranı yükselirken kalifiye elemanda yetişir.

Kaç sene olur bilmem, çok da fazla oynanıyor eğitim sistemimizle yani çocuklar da ne yapacağını şaşırmış durumda. Üniversitelerin hali berbat, ben İktisat öğrencisiyim ve sınıfımda İktisat'ın i'sini bilmeyen insanlar bir şekilde mezun olup çıkacaklar yani. Eğitim çokça yetersiz, sen sürekli kendi çabalarınla kendine katkı yapmak zorundasın mesela en basidinden İngilizce bilmek zorundasın ama bizimkiler onu da bilmiyorlar ve elinde sadece diploma ile iş bulmaya çalışınca bulamıyorlar haliyle. Ondan sonra da boşuna okudum, yani kısmen evet ama öğrenmek de insanın kendisinde başlayıp biten birşey şimdi. Benim güya doçent hocalarım var ama benim bile bilgilerim halen daha eksik ve açığımı sürekli kendi kendime kapatmaya çalışıyorum internetteydi şuydu buydu falan... İsterim ki adamlar bana öğretsin ama yok, ezber yapıp vizeden 80 alıp geçiyoruz işte...

X