ek gıda

erdemix

Nirvana
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2007
277
126
arkadaşlar kızım 6 aylık ek gıdaya başladık doktorumuz sağolsun hiçbişey açıklamadı emziriyorum meyve ve sebze püresi ve yoğurt dışında kaşık maması vermeme gerek varmı

arkadaşlar kızım 6 aylık ek gıdaya başladık doktorumuz sağolsun hiçbişey açıklamadı emziriyorum meyve ve sebze püresi ve yoğurt dışında kaşık maması vermeme gerek varmı

sabah kahvaltı ve aksam eğer isterse bebişin muhallebi olabilir bunların dışında. sebze püresinin yerine bazen tarhana çorbası yoğurt çorbası gibi çorbalarda dönüşümlü verebilirsin.günde 5 öğün ek gıda deniliyo ama her bebek bu kadarını alamıyor. yeni basladıysan miktarlarını az ver ve sonradan çoğalt.aksi takdirde emmeyi istemiyolar.:ecrin_bebek:

ha bide kasık maması demişsi kasık maması dediğin kahvaltı çorba,sebze meyve püresi,yada muhallebidir zaten.ister evde kendin hazırla istersen ve mamalara güveniyosan hazır al ver.ben kararsız kaldığım için kendi hazırladıklarımın içine bir tatlı kaşıgı mama koyuyorum(sebze çorbası yaptıysam hazır sebze çorbası koyuyorum bi tatlı kasığı).kahvaltısında yumurta beynir tereyağını karıştırıyorumsuile bi ölçek milupa 8 tahıllı ballı kahvaltından koyuyorum böylece tatlanmış kıvamı artmış ve 8 tahılıda almış oluyor. tahıl önemli biliyorsundur.pekmzi(keçiboynuzu)meyvesiyle veriyorum ben en sağlıklısı bu kalsiyum içermediği için.bebeğim kilolu olduğu için hazır pek kullanmıyorum pekte güvenilir bulmuyorum. karar senin . araştırıyorsundur zaten hangisi sana mantıklı ise onu yap zamanka alışıyosun zaten. önemli olan tek şey bebelerimizin o küçücük midesini besin değeri enyüksek şekilde hazırlanmış gıdalarla doldurmak.kolay gelsin

sağol sene ya arkadaşlar söyledi akşam tahıllı kaşık maması ver diye onların doktorları söylemiş emin olamadım doktor hiç açıklamadı değiştircem elime bir liste verdi oda çokj genel kahvaltıda karışık hiç yemiyor bir iki kaşık labne 1 kaşık pekmez yumurta alerji yaptı bebek ekmeği aldım çok minik koydum onu bile yemedi doktorumuz ısrarla bebe bisküvisi ve muhallebi verme dadi

canım şimdiya kadar birşey vermediysen sana benim doktorum anlatığı gibi anlatıyım.bir hafta öğlende yarım saat emmeden önce birkaç kaşık havuç ver 3,4 gün sonra onunla beraber elma buna alışınca püre haline getir 2 gün böyle ver.böyle her 3 günde yeni bir meyveyle tanıştır.ilk meyveyi bir hafta verdikkten sonra sebze çorba başlayabilirsin.yarım havuç yarım patates haşla öğlende ver ilk baştan bir kaç kaşık hergün artarsın miktarı.meyve püresi ise bu sefer sabah verirsin saat 10 gibi.bunları alıştıktan sınra muhalebş verebilirsin akşam saat 8 gibi.çorbaya alışınca yaklaşık bşr hafta sonra onunla yanında biraz da yoğurt ver daha sonra yoğurdu ikindi zamanı ara öğün olarak vermeye başlayabilirsin.Ancak bunlara alıştıktan sonra kahvaltılık iydirmeye başlarsın buda yaklaşık bir bir buçuk ay alır. sabırlı ol fazla üstüne gitme ama sen hersaate düzenli iyidirmeye çalış bir kaşıkda yese yeter önemli olan yeni tadlara alışsın.kolay gelsin canım

ya bebe bisküvisi ni verme demsini anlıyorumda muhallebi şart aksamları verilince daha uzun uyuyorlar artık 6 aylık olmuş bebek geceleri sık kalkmaması lazım bizim dr umuz muhallebeyi tavsiye ediyor bebeğim kilolu oldoğu halde.6 aylık bebeğin uyku düzenin artık oturması lazım. muhallebi vermezsen çok sık emmek istiycek. kahvaltıyı karışık yememesi çok iyi zaten en doğrusu o ama benim ki hazır kahvaltılarla tadlandırınca yiyor malesef.

merehaba benim oğluşum da altı aylık bende yeni başladım.elma suyu vehavuçsuyuyla..daha sonrasebze çorbasınabaşladım bir hafta sonra sebze çorbasınınıda bir patates bir havuç bir tatlı kaşığı pirinç bir bardak su haşla tel süzgeçten geçir bir hafta sonramevsim sebzeleriniekle azar azar .akşam yatmadan öncede aptamil 2 verdi.

merhaba bende aranıza yeni katıldım. benimde kızım 6,5 aylık oldu 6 aylıkken sabah meyve püresi öğlen sebze çorbası akşam ise muhallebi ile başladım öyle meyveleri falan ayırmadım elma armut havuç suyunun içine 8 tahıllı ballı ekledim. sebze çorbasının içine ilk zaman kabak havuç patate ve pirinç haşlayıp koydum şimdi ise et suyu kemik suyu tavuk suyu ekliyorum ve ne sebze varsa mevsiminde onu ekliyorum. bal kabağını mutlaka tavsiye ediyorum kabızlığa iyi geliyormuş. bir süre sonra maydonoz domates pırada hepsinden koyabilirsin. müthiş seviyor karışık sebze çorbasını :)

slm kızlarr epeydir yoktum buralarda saolsun emir paşa izin vermiiii...nelr yapıoyrsunuz bakaılımmm neler veriyosunuz bebiklerinizee ben yoğurt.yoğurt çorbası,tarhana veriyorun netten baktım bebek çorbalarına yaptım ama yemedi bende kendi yaptıklarımdan yediriyorum yani kendimiz için yaptıklarımdan.bide bisküvi yediriyorum ....oğluma kalsa herşeyden yiyeck tadına bakack yemek yerken ağlıooo ağzına ekmek çorbanın suyunuverince susuyo sizi minklerde yapıyo mu?:emir_bebek::emir_bebek:

kızlar tarhana çorbası daha vermedim.ne zaman verebilirim.bebeğüm 14 martta 7 aylık olcak.

çoğu kişi muhallebi vermeye başlamış ben kabız olur diye muhalelbiyi 1-2 ay erteledim açıkçası

çoğu kişi muhallebi vermeye başlamış ben kabız olur diye muhalelbiyi 1-2 ay erteledim açıkçası

biraz biraz ver canım sadece tadına alışsın.Kabızlık olmamak için ben bir armut parçası ekliyorum bebeğim seve seve yiyor.

merhabvalar.Benim oğlum dün 8 aylık oldu.Şimdiya kadar dana kıyması çorbalara katıyordum acaba köfte verebilirmiyim yosa 8 ayını bitmesini mi beklemeleyim.Bızim dr az tuz ve az yağ katabilirsin artık dedi ama köfte için birşey demedi.Makarna pilav veriyormusunuz.Bir güm verdim çok sevdi siz makarnayı nasıl hazırlıyorsunuz.
Ben makarnayı haşladığı suyla beraber biraz blenderden geçirdim,küçük küçük parça haline getirdim biraz tereyağı kattım biraz da devam mama ekledim.Bir gün yoğurtlu da yaparım.

bende senin yaptığın gibi yapıyorum bazen kıymada ekliyorum tel süzgeçten geçiriyorum mama ile hiç denememiştim. artık domates mevsimide geliyor güzel soslarda hazırlarızcokacimcoook

8. aydan sonra dr lar köfteyi tavsiye ediyorlar benimki daha 8 aylık olmadı köfteyi nasıl vercez ben hep yemeklerini tel süzgeçten geçiriyordum

cnım benim oğluşda 8 aylık ben köfte tattırdım ama sevmedi:KK43: aslında benim oğluş yemekleri severek yemiyooo ne yapıcam bilmiyorum köfteyi az tuzlu baharatsız yapmıştım ...

cnım benim oğluşda 8 aylık ben köfte tattırdım ama sevmedi:KK43: aslında benim oğluş yemekleri severek yemiyooo ne yapıcam bilmiyorum köfteyi az tuzlu baharatsız yapmıştım ...

canım hiç canını sıkma.Nekadar yiyorsa o kadar olsun.Aslında bebekler içgüdüsel ne ve nekadar yiyeceğini anlarmış.Bazı bebekler daha 3 aylıkken yemek yemeyi isterle bazı ise bir yaşına kadar istemezlermiş.Bir yaşa kadar süt ön planda olmalıdır ona daha çok ihtiyacı var.Diyer yemekşler sadece alıştırmak için verilmelidir.Genelde doktorlar 8*9 aydan sonra bir öğünü süt yerinde başka yemek verilmesini tafsiye ediyorlar.Fakat yeni arıştırmalara göre bir yaşa kadar her öğün kesinlikle sütle desteklenmelidir.

Eğer sağlık probleminiz yoksa hiç üzülme zamanla bebeğin yemek yemeye başlıyacak.

X