Egzama

ess02

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
4 Temmuz 2024
29
8
23
Merhaba ben kac senedir egzama ile geçmeyen bir şey sizde nasıl geçti benim ayaklarımda cok var ve çok kuruyor dur suyu denedim pek bi faydasını olmadı sizde geçti mi yada azalma oldu mu

Acilen bir dermatologa gidin.Tek başına geçen bir şey değil çünkü.Bende de var alt bacak bölgemde.Şimdilik doktor sadece atopik ciltler için nemlendirici verdi.Gecmezse Kortizollu krem verecek

Acilen bir dermatologa gidin.Tek başına geçen bir şey değil çünkü.Bende de var alt bacak bölgemde.Şimdilik doktor sadece atopik ciltler için nemlendirici verdi.Gecmezse Kortizollu krem verecek
4 sene önce bir krem verdi onu kullanıyorum bi süre geçti ama yine çıktı ve çok kuru hele yaz aylarında daha çok zor kuruyor ve çok kaşınıyor

Merhaba, egzama zor geçen bir hastalık maalesef. Yediğiniz içtiğiniz şeyler bile tetikleyebiliyor. Örneğin domates egzamayı aşırı tetikleyen bir sebze. Daha önce dermatoloğa gittiğimde herhangi bir yerde maruz kaldığın oda parfümü bile tetikleyebilir demişti. Geçmiş olsun. Mutlaka bir dermatoloğa gidin tekrardan. Ve kozmetik tarzı kremlerden uzak durun. Belki saf vazelin kurumayı geciktirebilir ama bir doktora görünmeniz şart.

Merhaba, egzama zor geçen bir hastalık maalesef. Yediğiniz içtiğiniz şeyler bile tetikleyebiliyor. Örneğin domates egzamayı aşırı tetikleyen bir sebze. Daha önce dermatoloğa gittiğimde herhangi bir yerde maruz kaldığın oda parfümü bile tetikleyebilir demişti. Geçmiş olsun. Mutlaka bir dermatoloğa gidin tekrardan. Ve kozmetik tarzı kremlerden uzak durun. Belki saf vazelin kurumayı geciktirebilir ama bir doktora görünmeniz şart.
Yani kaç sene önce gittim ama bana neyden olur diye bir şey demedi sadece bir krem verip gönderdi

Yani kaç sene önce gittim ama bana neyden olur diye bir şey demedi sadece bir krem verip gönderdi
Net bir sebebi yok çünkü. Sadece stres kaynaklı da olabilir. Yediğiniz içtiğiniz şeylerden kaynaklı da olabilir. Benim göz kapaklarımda, yanaklarımda ve ellerimde oluyor. Tamamen geçtiği bir zamanım henüz olmadı.

Net bir sebebi yok çünkü. Sadece stres kaynaklı da olabilir. Yediğiniz içtiğiniz şeylerden kaynaklı da olabilir. Benim göz kapaklarımda, yanaklarımda ve ellerimde oluyor. Tamamen geçtiği bir zamanım henüz olmadı.
Yüz daha kötü olmalı benim ayak ve ellerimde çıkıyor evet stres te çok tetikliyor yediğimiz şeyler de ama henüz bir çözüm yolu bulmadım

Yüz daha kötü olmalı benim ayak ve ellerimde çıkıyor evet stres te çok tetikliyor yediğimiz şeyler de ama henüz bir çözüm yolu bulmadım
İnsanın neresinde sıkıntı olursa kötüsü o oluyor :) saf vazelin kullanmayı deneyin, domates gibi sebzeleri biraz azaltın. Normal sıvı sabun veya duş jeli değil de dermokozmetik ürünler kullanmayı deneyin. Belki komple geçmez ama azaltabilir.

İnsanın neresinde sıkıntı olursa kötüsü o oluyor :) saf vazelin kullanmayı deneyin, domates gibi sebzeleri biraz azaltın. Normal sıvı sabun veya duş jeli değil de dermokozmetik ürünler kullanmayı deneyin. Belki komple geçmez ama azaltabilir.
TSK ederim sizin kulandiniz bir ürün var mı iyi gelen bir sabun yada krem

Benim de 25 senedir falan ara ara oluyor. Özellikle kış aylarında çok fena oluyor cildim, yazın biraz daha rahatım bu konuda. Kortizonlu kremler, losyonlar falan geçici bir rahatlama sağlıyor ama geçmiyor. İnsanın hayat kalitesini yerle bir eden illet bir rahatsızlık.

Benim de 25 senedir falan ara ara oluyor. Özellikle kış aylarında çok fena oluyor cildim, yazın biraz daha rahatım bu konuda. Kortizonlu kremler, losyonlar falan geçici bir rahatlama sağlıyor ama geçmiyor. İnsanın hayat kalitesini yerle bir eden illet bir rahatsızlık.
Evet gercek çok sinir bozucu bir şey benim yazın daha çok oluyor

Evet gercek çok sinir bozucu bir şey benim yazın daha çok oluyor
Şu anda ufak soyulmalar var ama kışın siğil gibi bir şeyler çıkıyor sonra yarılıyor ellerim bildiğiniz. O kadar canım yanıyor ki anlatamam, dediğim gibi kullandığım merhemler ve losyonlar geçici rahatlama sağlıyor. Doktor bana asitli gıdalar ve tüm deterjan türevleri ile teması yasakladı ama ne kadar koruyabiliyoruz ki kendimizi? Streste aşırı tetikliyor bu arada.
IMG_20240718_140511_383.jpg

Şu anda ufak soyulmalar var ama kışın siğil gibi bir şeyler çıkıyor sonra yarılıyor ellerim bildiğiniz. O kadar canım yanıyor ki anlatamam, dediğim gibi kullandığım merhemler ve losyonlar geçici rahatlama sağlıyor. Doktor bana asitli gıdalar ve tüm deterjan türevleri ile teması yasakladı ama ne kadar koruyabiliyoruz ki kendimizi? Streste aşırı tetikliyor bu arada. Eki Görüntüle 3454210

Şu anda ufak soyulmalar var ama kışın siğil gibi bir şeyler çıkıyor sonra yarılıyor ellerim bildiğiniz. O kadar canım yanıyor ki anlatamam, dediğim gibi kullandığım merhemler ve losyonlar geçici rahatlama sağlıyor. Doktor bana asitli gıdalar ve tüm deterjan türevleri ile teması yasakladı ama ne kadar koruyabiliyoruz ki kendimizi? Streste aşırı tetikliyor bu arada. Eki Görüntüle 3454210
Gerçekten çok kötü bende de oluyor öyle deterjan maalesef günlük hayatta kullanıyoruz ha bide gerçekten stres çok tetikliyor

TSK ederim sizin kulandiniz bir ürün var mı iyi gelen bir sabun yada krem
Geçen hafta doktora gittim ve doktor bana Bioderma atoderm duş jeli ile yine Bioderma atoderm intensive balm kremini önerdi.Ama kortizonlu krem vermedi.Kortizonsuz kremle geçecek mi bilmiyorum 😕

Geçen hafta doktora gittim ve doktor bana Bioderma atoderm duş jeli ile yine Bioderma atoderm intensive balm kremini önerdi.Ama kortizonlu krem vermedi.Kortizonsuz kremle geçecek mi bilmiyorum 😕
Hiimmm onuda zamanla kullanıp göreceksiniz inşallah faydası olur size

Egzama kronik bir durumdur, tamamen geçmez genellikle gider geri gelir. Egzamanın gittiği dönemleri artırmak için yaşam tarzınızı değiştirmeniz lazım. Banyoda aşırı sıcak su kullanmamak, sıvı sabun-duş jeli kullanmamak, bulaşık detejanı ile el yıkamamak, cildi düzenli nemlendirmek gerekir. Stres genellikle egzamayı tetikler ama strese hızlı bir çözüm yok, onu geçiyorum. Yediğiniz bazı şeyler de egzamanızı artırıyor olabilir (örn., acı-baharatlı yemekler vb.). Nikel takılar takmayın (bujiteriden çelik takı dışında takı almayın, altında vb sorun yok özel bir alerjiniz yoksa). Egzama olduğunda mümkün olduğunca cildi kaşımayın. Banyo yaparken aşırı sabunlanma, keselenme gibi cilt bariyerine zarar veren şeyler yapmayın. Bu gibi şeylere dikkat ederseniz egzamanız daha zor tekrar eder. Egzamasız daha uzun süre geçirirsiniz. Öyle şu ilacı kullandım geçtilik bir durum yok yani, yıllardır muzdaribim ve birçok dermatoloğa gittim. Egzamanızın arttığı dönemler doktorun yazdığı steroidli kremleri 5 gün kadar kullanabilirsiniz ama onlar bağışıklık bastırdığı için büyük bir alana ya da uzun süre kullanırsanız cildiniz çok incelir, tahriş olur ve mantar vb kapabilirsiniz o nedenle kısa süre kullanılır, sizi rahatlatır ama etkileri kısa vadelidir. Bu işin doğası böyle. Egzamada vücudunuz kendi kendine saldırıyor neticede o nedenle cildinize iyi bakmanız lazım. Üreli dermatolojik kremler ya da cica içeren kremler kullanabilirsiniz cildinizi korumak için. Bioderma atoderm serisini de öneririm.
Ben egzamam çok artınca bende işe yaradığını bildiğim bir streoidli kremi birkaç gün ince tabaka halinde sürüyorum. O, kısa vadede beni rahatlatınca da cildimi güçlendirmeye odaklanıyorum. Böylelikle o dönem için egzamayı atlatmış oluyorum.

kışın çıkan siğil gibi dediğiniz şey dehidroz (dehidrotik egzama) olabilir bir google dan görsellerine bakıp kıyaslar mısınız? Genellikle yazın çıkar ama elinizde olduğu ve siğil gibi dediğiniz için aklıma geldi. Eğer öyleyse dehidroz bakımı diye bakıp tekrar etmemesi için yapabileceklerinizi görebilirsiniz. Kışın cildiniz kuruduğu ve muhtemelen iyi bakmadığınız için de çıkıyor olabilir.

kışın çıkan siğil gibi dediğiniz şey dehidroz (dehidrotik egzama) olabilir bir google dan görsellerine bakıp kıyaslar mısınız? Genellikle yazın çıkar ama elinizde olduğu ve siğil gibi dediğiniz için aklıma geldi. Eğer öyleyse dehidroz bakımı diye bakıp tekrar etmemesi için yapabileceklerinizi görebilirsiniz. Kışın cildiniz kuruduğu ve muhtemelen iyi bakmadığınız için de çıkıyor olabilir.
Yazın hiç yok, çatlak dahi olmuyor ama kışın soğuktan cildim bildiğiniz haşlanıyor gibi oluyor soğuk havanın etkisiyle. Ellerimi de çok sık yıkadığım için de daha fazla tetikleniyor malesef.

X