Dünyamızı temiz tutmak için bir öenrim daha var!

S_eda

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2008
82
0
Selam arkadaşlar; dünyamızı kirletmemek için küçük bir önerim daha var;
özellikle mutfak eşyalarında plastik kap kullanmayalım ne dersiniz!
........ben mutfaktaki tüm plastik kapları azaltmaya başladım, zaten plastikte kansorejen madde varmış yiyecek kaplarında dahada zararlıymış,
........çocuk oyuncaklarında plastik almamaya karar verdik
........plastik saksı, kutu gibi saklama eşyalarınıda mukavva kutulara çevirdik.hatta mukavva kutuları süsleyip kullanmakta çok şık oluyor.
........plastik dondorucu kapları attım, yerine cam saklama kapları aldım, dondurucuya bir gıda atarken cam kapta çok doldurmamak gerekiyor cam çatlar yoksa onada dikkat etmek lazım
.......pet şişede su kullanmıyoruz artık, cam sürahileri arttırdım.
kızımın okul kaplarını bile plastik almadım, kağıt kapla kapladık hatta eski takvim yapraklarıyla kap yaptık daha güzel ve dayanıklı..
......sirke konserve, salça gibi gıdaları kesinlikle plastikte almıyorum, cam kavanozda satılanları tercih ediyorum,
.....diğer gıdalardada plastikte olanları asla tercih etmiyoruz..soda, un, şeker, baharat gibi bunları aldıktan sonra eve gelir gelmez derhal cam kaplarına boşaltıyorum, makarnayı dahi plastikte bekletmiyorum, küçük bez torbalar diktim onlara koyuyorum..
üreticilerden ricam plastik kapta gıda satmasınlar..

dünyamızı çocuklarımıza bırakacağız, hatta onlardan ödünç aldık o nedenle hep daha iyi şeyler yapmak istiyorum sizinlede paylaştım..:CüvCüv::1hug:

Son düzenleme:
Çok güzel bir konu açmışsın arkadaşım, keşke herkes senin gibi duyarlı olsa..

Ben de bahar temizliğimde mutfakta ne kadar plastik kap varsa hepsini temizledim, yerine cam kaplarımı ortaya çıkardım yenilerini satın aldım, hem kendi sağlığımız için hem de çevre için bu konuda duyarlı olmamız şart....

Pet şişeleri boşaldıktan hemen sonra sonra çöpe atıyorum, alüminyum folyoyu sıcak yiyeceklerde özellikle kullanmıyorum, teflon olarak sadece Tefal marka bir tane pilav tenceresi bıraktım diğerlerini elden çıkardım, bütün erzaklarımı cam kavanozlarda muhafaza ediyorum, bulaşıkta sıvı arap sabunu kullanıyorum..aklıma gelenler bunlar şimdilik........

Duyarlılığınız için tebrik ederim.Herşey plastik hayatımızdan çıkarmak çok zor ama herkes bişeyler yapsa..
Plastik poşetleri doğa yok edemiyor ve her yıl yüzlerce binlerce balık,fok ve kaplumbağa sadece bu okyanuslarda dolaşan poşetleri yiyecek sanıp yiyerek yada onlara dolaşarak ölüyor maalesef.
Herkes bu kadar duyarlı olabilse keşke.

canim teflon da kullnamayin sakin. ben yavas yavas celik tencereye donmeye basladim. mumkiun oldugu muddetce onlari kullaniyorum cok zorda kalirsam en kalitelisinden olmak kaydi ile teflon kullaniyorum. cok zararli.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…