Dünya tuvalet günü

BenSergu

SATRAB
Kayıtlı Üye
3 Mart 2007
1.843
84
Her yıl kasım ayının 19 u tüm dünyada dünya tuvalet günü olarak kutlanıyormuş.
bir yaşıma daha girdim derler ya aynen de öyle oldum iyide ne benim, nede yakın çevremin bundan niye haberi olmadıki acepfisfisfis
siz biliyormuydunuz ?

bunlarda bu yılki dünya tuvalet günü kutlamalarından görüntüler.
cümleten geçmiş tuvalet gününüz kutlu olsun :roflol:.........

28.jpg

3.jpg
Berlinde günün anlam ve önemi üzerine bir konferans:1shok:

6.jpg
sevimli kakalar:1shok:

8.jpg
ısviçre'de Bern ıstasyonu'nun önüne dökülen tuvalet pislikleri, ilk bakışta görenleri hayrete düşürse de, daha sonra pisliklerin aslında günün anısına hazırlanan plastik simgeler olduğu ortaya çıktı :bbo:

haber3.com'dan alıntıdır..

Son düzenleme:
:))) her yıl 19 kasımda CIR-CIR olalım o zaman temennisi ile diyorum bende...
doyasıya kutlarız tuvalet gününü:KK66:)

hıh bir bugünümüz eksikti oda olduu ohhhh rahatladım..........yakında boş bir gün kalmıyacak sanırım hehe.......baksanıza kutlanıcak neler var neler...

ay bende bi yasima daha girdim....30 olduk yani............kaydirigubbakcemile3

bileydim tuvalette bi pasta keserdik ama neyse bidahaki yila artik....:roflol:

Bu bir şakamı ciddimi anlıyamadım. Yani ne denirki. Yuh yani. :1ninca: Tuvalet günü ha pes doğrusu.

Bu bir şakamı ciddimi anlıyamadım. Yani ne denirki. Yuh yani. :1ninca: Tuvalet günü ha pes doğrusu.

keçi kız arkadaşım ne şaka ne başka bir şey, dünya sağlık örgütü tarafından onaylanan ve 4 yıldır kutlanan bir günmüş.

aşağıya günün önemi ile alakalı bir haberi alıntı yaptım aslında komik gibi görünsede haberin içeriğini görünce çok doğal ve bir o kadar da önemli olduğu anlaşılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü 19 Kasım Dünya Tuvalet Gününde, yaptığı bilimsel çalışma raporları ile hijyenik olmayan, tehlikeli ortamlara dünya kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştı.
Dünya Sağlık Örgütü ve BM, Dünya Tuvalet Günü’nde kamuoyuna aktardığı çarpıcı rakamlar ile kamuoyunun dikkatini, belki ilk anda tebessüm ile karşılanan, ama aslında çok önemli olan bu soruna çekmeyi amaçlıyor. 21’nci yüzyıla adım attığımız teknoloji çağında hala tüm dünya nüfusunun üçte birinin ihtiyacını gidereceği tuvaletlerden mahrum olduğunu biliyor muydunuz ? Ve de her yıl iki milyon insanın ishal gibi tehlikeli barsak hastalıkları nedeniyle yaşama veda ettiğini?
Dünyanın birçok yöresinde hala tuvalet kağıdının tanınmadığı, kullanılmadığı, tuvalet adı verilen çukurların hijyenik ortamlardan tamamen uzak olduğu biliniyor. Bu olumsuz ortamlar çeşitli hastalıklara sebep olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre, dünya çapında 2 milyon 600 bin insan en tabii ihtiyacı olan tuvaletini, hijyenik ortamlardan uzakta, örneğin çalılar arasında yada evlerinin yakınlarından geçen bir derenin kenarına yaptığını ortaya koyuyor.
“AIDS’den daha tehlikeli”

Konutlarda kullanılan suların temiz olmaması, tuvaletlerin hijyenik ortamdan uzak olması nedeniyle dünyanın en yoksul ülkelerinde ve kalkınmakta olan ülkelerde her gün 5 bin kadar çocuğun ishal gibi tehlikeli barsak hastalıklarından öldüğü saptanıyor. Bunun da AIDS hastalığına yakalananlardan dört kat daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor.
Yılda 200 milyon ton insan dışkısının denetimsiz bir biçimde çevreye yayıldığı tahmin ediliyor. Uzmanlara göre, 1 gram insan dışkısında 10 milyon virüs, bir milyon bakteri ve bin kadar parazit bulunuyor.

alıntıdır.

keçi kız arkadaşım ne şaka ne başka bir şey, dünya sağlık örgütü tarafından onaylanan ve 4 yıldır kutlanan bir günmüş.

aşağıya günün önemi ile alakalı bir haberi alıntı yaptım aslında komik gibi görünsede haberin içeriğini görünce çok doğal ve bir o kadar da önemli olduğu anlaşılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü 19 Kasım Dünya Tuvalet Gününde, yaptığı bilimsel çalışma raporları ile hijyenik olmayan, tehlikeli ortamlara dünya kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştı.
Dünya Sağlık Örgütü ve BM, Dünya Tuvalet Günü’nde kamuoyuna aktardığı çarpıcı rakamlar ile kamuoyunun dikkatini, belki ilk anda tebessüm ile karşılanan, ama aslında çok önemli olan bu soruna çekmeyi amaçlıyor. 21’nci yüzyıla adım attığımız teknoloji çağında hala tüm dünya nüfusunun üçte birinin ihtiyacını gidereceği tuvaletlerden mahrum olduğunu biliyor muydunuz ? Ve de her yıl iki milyon insanın ishal gibi tehlikeli barsak hastalıkları nedeniyle yaşama veda ettiğini?
Dünyanın birçok yöresinde hala tuvalet kağıdının tanınmadığı, kullanılmadığı, tuvalet adı verilen çukurların hijyenik ortamlardan tamamen uzak olduğu biliniyor. Bu olumsuz ortamlar çeşitli hastalıklara sebep olabiliyor. Yapılan araştırmalara göre, dünya çapında 2 milyon 600 bin insan en tabii ihtiyacı olan tuvaletini, hijyenik ortamlardan uzakta, örneğin çalılar arasında yada evlerinin yakınlarından geçen bir derenin kenarına yaptığını ortaya koyuyor.
“AIDS’den daha tehlikeli”

Konutlarda kullanılan suların temiz olmaması, tuvaletlerin hijyenik ortamdan uzak olması nedeniyle dünyanın en yoksul ülkelerinde ve kalkınmakta olan ülkelerde her gün 5 bin kadar çocuğun ishal gibi tehlikeli barsak hastalıklarından öldüğü saptanıyor. Bunun da AIDS hastalığına yakalananlardan dört kat daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor.
Yılda 200 milyon ton insan dışkısının denetimsiz bir biçimde çevreye yayıldığı tahmin ediliyor. Uzmanlara göre, 1 gram insan dışkısında 10 milyon virüs, bir milyon bakteri ve bin kadar parazit bulunuyor.

alıntıdır.

Yok ama amacını okuyunca aslında doğru bir karar gibi görünsede ; bunu anlatmak için daha uygun bir yol seçilmeliydi. Mesela hijyen günü, temizlik günü falan olabilirdi. Ama bilgilendik böyle bir kutlamanında var olduğunu okuduk. Emeğin için sağol arkadaşım.

hiç duymamıştım bu ana dek pes vallahi
bi dahaki seneye tüm günü en özel temizleyiciler ile tuvaleti temizlemeye adamalı o zaman
üstteki arkadaşın yorumuna katılıyorum ama 4 seneden beri varolan bir günse daha çeşitli tanıtımlar yapılmalıydı diyorum. şimdi haberdar olduğumuza göre pek de amacına ulaştığını sanmıyorum :sm_confused:

Vay anasına...herşeyin günü var artık...yakında yıllık takvimde "gün" olmayan gün kalmıyacak...365 günün hepsi dolacak yakında :))

:roflol: :roflol: :roflol:
çok güldüm kızlar benim kocamın doğum günü nasıl böle kutlanırr benneyaptımki

kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3

Anlamlı bir amaca hizmet ediyor aslında...
Dünya Sağlık Örgütü bazı yerlerde hala açılan çukurlara pislendiğini bilse ne yapardı acaba?:1shok:
Ama her yıl 19 kasımda artık tuvaletime hediye alacağum...

X