Düğünden sonra müstakbel eşimin bekar evine taşınma fikri

Merhaba herkese,

Öncelikle konuyu anlamanız açısından belirteyim ki bir kısmınızın da bildiği üzere bu yaz evleniyorum ve nişanlımla 2021'in başlarında Orta Avrupa'da bir ülkeye (AB Vatandaşıyım) dönmek istiyoruz. Dolayısıyla ev tutma ve düzme ile ilgili bir aksiyon almayacağız. Orta Avrupa'daki ülkeye yerleşince evi komple sıfırdan düzeceğiz.

İstanbul'da benim de onun da kira'da oturduğu birer evlerimiz var. Benim evim merkezde, yeni (6 yıllık bir bina), giyisi odası ve full ankastre mutfağı olan bir ev. Nişanlımın evi azıcık daha uzak merkeze, muftağında bulaşık makinası yeri bile olmayan, odaları küçük ve kıyasla daha eski.
Benim evin kirası nişanlımın evinin 2 katından fazla. Dolayısıyla acaba, evlendikten sonra Türkiye'de kalacağımız 6 ay boyunca daha ucuz olan evde mi kalsak diye düşünüyorum.

Göç edeceğimiz için para da biriktirmek adına faydalı olacaktır. FAKAT benim alışık olmadığım, daha az konforlu bir evde yaşayacağız. Benim evden benim işime bir otobüs ile (20 dk). nişanlım yürüyerek gidebilecek. Nişanlımın evinden ikimiz bir dolmuş ile - ardından ben bir de bir otobüsle gitmemiz gerekecek. Arabamız da var gerekirse araba ile işe gideriz ama mesafeyi anlayın diye bu örneği verdim.

Siz olsanız ne yaparsınız? Mantığım bana daha ucuz eve geç, nasıl olsa 6 ay sonra göç ettikten sonra orda sıfırdan ev kurarsın diyor. Duygularım ise 6 ay az bir süre değil, mutsuz olursun o evde diyor.

Sizce ne yapmalıyım?

anladığım kadarı ile siz ayrı ayrı bile bu evlerin kiralarını ödeyebilecek durumdasınız. bu bağlamda eşinizin evinden çıkması bile size direk kar...
bence İstanbul gibi bir yerde önemli olan evin işe yakın olması.
hem ev kötü olacak hem işe gidip gelmek için bir ton sıkıntı çekeceksiniz.
bence bunu çekmeye gerek yok. iyi evde oturun derim..

Kendi evinizde kalın derim. Nişanlınızın evinde bulaşık makinası bile yokmuş. Bu büyük sıkıntı oluyor. Biz yeni evlendiğimizde oturacağımız evin inşaatı bitmemişti. 2 ay civarı benim bekar evimde oturup sonra inşaat bitince o eve geçmiştik. 2 ay için de aldığımız bulaşık makinasını eve getirttirmemiştik. Direkt yeni eve gelip kurulsun diye. Evleneli 10 yıl oldu neredeyse hala pişmanım. Bulaşık makinasız çooook zor oluyor evliyken.
Evet, aslında en büyük zorluk bulaşık makinası. Birlikte yemek yapmayı da seviyoruz fakat sonrasında bulaşık yıkmamak bana çok zor geliyor. En büyük handikap o aslında.

Küçük evin masrafı da az olur. 6 ayın neresi uzun anlamadım 6 yıl değil ki.

para biriktirirsiniz.rahatlık küçük evde.
Evet, benim de derdim o aslında. Euro bölgesine geçeceğimiz için, ve TL'nin zaten hiç değeri olmadığı için ne kadar biriktiribilirsek kardır aslında.
İnanın ben de rahatıma düşkün bir insanım ama öte yandan 2 katı daha az kira ödemek cazip geliyor. Bu arada kira farkımız 1600TL.

Evet, benim de derdim o aslında. Euro bölgesine geçeceğimiz için, ve TL'nin zaten hiç değeri olmadığı için ne kadar biriktiribilirsek kardır aslında.
İnanın ben de rahatıma düşkün bir insanım ama öte yandan 2 katı daha az kira ödemek cazip geliyor. Bu arada kira farkımız 1600TL.
Kesinlikle hiç düşünmeyin derim. 6 ay sizin için ne ki, zaten çalışıyorsunuz günün büyük bölümü evde değilsiniz. Boşuna masrafa değmez, hele ki yurtdışında çok paraya ihtiyacınız var TL nin değeri olmadığı için ne kadar çok para biriktirirseniz o kadar kâra geçersiniz.

rahatlığınızı 6 ay sonraki hayatınız için erteleyin. Biraz sıkın dişinizi. emin olun daha iyi olacak...

Nişanlınızın hayat standartları ile sizinkiler çok mu farklı? Öyle bir izlenim edindim.

Ben de benzer bir durumdan şuan nişanlım ile onun evinde, işime baya uzak iğrenç bir semtte yaşıyorum. Nefret ettim her gün yolda ağlar hale geldim. Git gel 4 saatim yolda geçiyor. Hiç tavsiye etmem.
Aslında çok farklı değil sadece o bekar evini önemsemiyor hiç. Yani tam bir erkek evi. Koltuk ve mobilya seçimini görseniz :))) koyu renkte her şey. Eğer onun evine geçersek benim mobilyaları taşırız zaten mecburen.
Şöyle, onun evinden benim işe varmam 1 saat. kendi evimden 20 dk. Arabayla gitsem yine en az 30-40 dk çünkü onun oturduğu muhitten merkeze gelirken hep trafik oluyor.

Kesinlikle hiç düşünmeyin derim. 6 ay sizin için ne ki, zaten çalışıyorsunuz günün büyük bölümü evde değilsiniz. Boşuna masrafa değmez, hele ki yurtdışında çok paraya ihtiyacınız var TL nin değeri olmadığı için ne kadar çok para biriktirirseniz o kadar kâra geçersiniz.

rahatlığınızı 6 ay sonraki hayatınız için erteleyin. Biraz sıkın dişinizi. emin olun daha iyi olacak...
Ben de biraz bu şekilde düşünüyorum açıkcası. Yorumunuz için çok teşekkürler.

Zaten yol parasını hesaplasaniz sizin evin kirasina denk gelir.İsyerine uzak bir evde oturmak tam bir eziyet.Bence sizin evinizde kalın bı süredir tek başınıza o kirayı nasıl oduyorsaniz 2 maaşla da ödeyebilirsiniz 6 ay kısa bir sure.Ve eşinizin kirasida olmayacak,ayrıca bulaşık makinesi vs almanıza gerek kalmayacak
Bulaşık makinası takacağımız yer yok mutfakta. Dolap sökmemiz gerekecek. Zaten dolap sayısı az.

anladığım kadarı ile siz ayrı ayrı bile bu evlerin kiralarını ödeyebilecek durumdasınız. bu bağlamda eşinizin evinden çıkması bile size direk kar...
bence İstanbul gibi bir yerde önemli olan evin işe yakın olması.
hem ev kötü olacak hem işe gidip gelmek için bir ton sıkıntı çekeceksiniz.
bence bunu çekmeye gerek yok. iyi evde oturun derim..
Evet rahat öderiz, şu an da rahat ödüyoruz. Haklısınız. Ben sadece acaba daha fazla para biriktirebilir miyiz diye düşünmüştüm aslında.

Kendi evinde otur.
İşten yorgun geleceksin, yol sıkıntısı yemek, ev işi vs birde yeni evli olacaksınız. İlk zamanlar zaten alışma süreci olacak.
Bence en iyisi nişanlın senin eve taşınsın.

konforlu olan evi seçerim. 6 ay hem uzun hem kısa bir süre.
yol çek, eve yorgun gel, bulaşıkla uğraş..
arabayla gidip gelseniz benzin masrafınız olacak. her türlü yol parası birikiminize ket vuracak.
nişanlınız yürüme mesafesinde olacakmış. siz de 20 dk otobüs ile.. bence çok pratik.

para biriktirmek için de, benzin yerine bir altın alır atarsınız kenara. tl olarak birikim yapmayın zaten. altın elinizi daha güçlü yapar.

Merhaba herkese,

Öncelikle konuyu anlamanız açısından belirteyim ki bir kısmınızın da bildiği üzere bu yaz evleniyorum ve nişanlımla 2021'in başlarında Orta Avrupa'da bir ülkeye (AB Vatandaşıyım) dönmek istiyoruz. Dolayısıyla ev tutma ve düzme ile ilgili bir aksiyon almayacağız. Orta Avrupa'daki ülkeye yerleşince evi komple sıfırdan düzeceğiz.

İstanbul'da benim de onun da kira'da oturduğu birer evlerimiz var. Benim evim merkezde, yeni (6 yıllık bir bina), giyisi odası ve full ankastre mutfağı olan bir ev. Nişanlımın evi azıcık daha uzak merkeze, muftağında bulaşık makinası yeri bile olmayan, odaları küçük ve kıyasla daha eski.
Benim evin kirası nişanlımın evinin 2 katından fazla. Dolayısıyla acaba, evlendikten sonra Türkiye'de kalacağımız 6 ay boyunca daha ucuz olan evde mi kalsak diye düşünüyorum.

Göç edeceğimiz için para da biriktirmek adına faydalı olacaktır. FAKAT benim alışık olmadığım, daha az konforlu bir evde yaşayacağız. Benim evden benim işime bir otobüs ile (20 dk). nişanlım yürüyerek gidebilecek. Nişanlımın evinden ikimiz bir dolmuş ile - ardından ben bir de bir otobüsle gitmemiz gerekecek. Arabamız da var gerekirse araba ile işe gideriz ama mesafeyi anlayın diye bu örneği verdim.

Siz olsanız ne yaparsınız? Mantığım bana daha ucuz eve geç, nasıl olsa 6 ay sonra göç ettikten sonra orda sıfırdan ev kurarsın diyor. Duygularım ise 6 ay az bir süre değil, mutsuz olursun o evde diyor.

Sizce ne yapmalıyım?
6 ay için konforunuzdan vazgeçip daha az kira ödeyelim diyeceksiniz. Euro ya çevirince belki bir aylık kiranız edecek tasarruf ettiğiniz rakam.. 6 ay yollarda yıpranacaksınız ikinizde. Ben olsam evimde kalırdım. Küçük bir hesap uzun vadede kârı yok bence az kira ödemenin.

beylikdüzünde mi oturuyor nişanlınız:)
1600 tl fark 6 aydan 9600 TL yapar.1500 euro gibi bi para.
hiç boşuna yakmayın kendinizi.dedikleri gibi evlilik ilk zamanlar sıkıntılı zaten bir de bunu eklemeyin.

X