Düğün Düğünde Gelecek Olan Takıları Ne Yapmalı?

ResearchAssistant

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2011
4
0
Arkadaşlar,
Eşimle biz uzun zamandır para biriktiriyorduk. Biraz da kredi çektik, çünkü eşimin ailesi hiçbir şeye karışmayacağı fikrini uzun yıllardır ona benimsetmişler. Aylar boyunca çok bunaldık. Ülkemizin standartlarına göre iyi bir gelirim var ama defalarca gün boyu yiyecek bir şey alamadığımı ya da uzun mesafeleri bile yürümek zorunda kaldığımı bilirim. Bunca sıkıntıya sırf eşyalarım hayallerimdeki gibi olsun diye dayandım.

Nişandaki takılarımı eşimle biriktirdiğimiz paradan aldık. Nişan evde oldu. Ne annesi ne babası ne de ablalarının hiçbiri takı takmadılar. Eşimle aldığımız takıları bana taktılar, sanki kendileri almış gibi. Ailemin üzülmemesi için gerçeği söylemedim. Kalan paramızın tamamıyla mobilyalarımı aldım. Ailesi yaptığımız harcamalarla ilgileri yokmuş, ne istersek yapabilirmişiz gibi davranıyorlardı. Ama tüm paramızı eşyalarımıza verdiğimizi duyunca çok surat astılar. Çünkü düğününün tüm masraflarını da bizim ödememizi bekliyorlarmış. "Keşke eşyaları taksitle alsaymışınız" diyerek eşimin hevesini kırdılar. Eşim peşin ödeyerek büyük bir hata ettiğimizi düşünüyor. Halbuki biz borçlu kalmayı sevmediğimiz, stres yaptığımız için bu şekilde ödemeye çok önceden karar vermiştik.

Bu gelişmelerin üzerine görümcem düğün için kredi çekmiş. Ele güne karşı bana bilezik takmaları gerekiyormuş. Biz eşimle nişandaki altının yeterli olacağına karar vermiştik. Ekstra altın istemiyorduk. Şimdi düğün için alınacak altınların acısını da bizden çıkarmaya çalışıyorlar. Ben tavırlarından çok rahatsız oluyorum, onların "el,gün" dediği kişiler için daha fazla borç ödeyebilecek halde değilim. Bıçak kemiğe dayandı. Her ay bir hiç için çalışıyorum, bir şeyler için birikim yapmaktan çok bunaldım. Borç ödemekten çok bunaldım. Eşim ise bekar ablasının kredi çekmesine üzülüyor. Aslında durumu bizden iyi. Düğünde gelen paralarla, takılarla ona yardım etsek diyor.

Sizce ben nasıl bir yol izlemeliyim? Ne söylemeliyim?

Arkadaşlar,
Eşimle biz uzun zamandır para biriktiriyorduk. Biraz da kredi çektik, çünkü eşimin ailesi hiçbir şeye karışmayacağı fikrini uzun yıllardır ona benimsetmişler. Aylar boyunca çok bunaldık. Ülkemizin standartlarına göre iyi bir gelirim var ama defalarca gün boyu yiyecek bir şey alamadığımı ya da uzun mesafeleri bile yürümek zorunda kaldığımı bilirim. Bunca sıkıntıya sırf eşyalarım hayallerimdeki gibi olsun diye dayandım.

Nişandaki takılarımı eşimle biriktirdiğimiz paradan aldık. Nişan evde oldu. Ne annesi ne babası ne de ablalarının hiçbiri takı takmadılar. Eşimle aldığımız takıları bana taktılar, sanki kendileri almış gibi. Ailemin üzülmemesi için gerçeği söylemedim. Kalan paramızın tamamıyla mobilyalarımı aldım. Ailesi yaptığımız harcamalarla ilgileri yokmuş, ne istersek yapabilirmişiz gibi davranıyorlardı. Ama tüm paramızı eşyalarımıza verdiğimizi duyunca çok surat astılar. Çünkü düğününün tüm masraflarını da bizim ödememizi bekliyorlarmış. "Keşke eşyaları taksitle alsaymışınız" diyerek eşimin hevesini kırdılar. Eşim peşin ödeyerek büyük bir hata ettiğimizi düşünüyor. Halbuki biz borçlu kalmayı sevmediğimiz, stres yaptığımız için bu şekilde ödemeye çok önceden karar vermiştik.

Bu gelişmelerin üzerine görümcem düğün için kredi çekmiş. Ele güne karşı bana bilezik takmaları gerekiyormuş. Biz eşimle nişandaki altının yeterli olacağına karar vermiştik. Ekstra altın istemiyorduk. Şimdi düğün için alınacak altınların acısını da bizden çıkarmaya çalışıyorlar. Ben tavırlarından çok rahatsız oluyorum, onların "el,gün" dediği kişiler için daha fazla borç ödeyebilecek halde değilim. Bıçak kemiğe dayandı. Her ay bir hiç için çalışıyorum, bir şeyler için birikim yapmaktan çok bunaldım. Borç ödemekten çok bunaldım. Eşim ise bekar ablasının kredi çekmesine üzülüyor. Aslında durumu bizden iyi. Düğünde gelen paralarla, takılarla ona yardım etsek diyor.

arkadaşım gerçekten zor bi durum eşine ailesinin yardım etmemesi çok büyük bi ayıp.Anladığım kadarıyla görümcenin çektiği krediyle düğünde takı yapılacak eşinin ailesi size destek olmadığı için o krediyi ödeyebilceklerini düşünüyorum.Sana takılan takılar sizin için bir yatırım,garanti diyebilirim.Sen mobilyanızı,takılarınızı bile almak için kendi parandan vermişsin bunları eşine güzelce izah ederek anlatmalısın ki aslında o kendi kendine düşünebilmeli.
Takılan takılarla eğer kirada oturcaksanız ilerde bi ev için peşinat olarak kullanabilirsin yarın öbür gün çocuğunda olacak onun geleceğinide düşünmek lazım düğün dediğin borçsuz olmuo insanın yine ufak tefek borçları kalıo onları bitirip kendi yolunuza bakmalısınız bence.
Allah kimsenin başına vermesin hastalık olur farklı bişey olur o zaman yardım etmeniz normal bence ama onlar sizi düşünmemiş sizde artık kendi mutluluğunuzu düşünün...

Arkadaşlar,

Cnm benm çok or bi durmmuş sennkisi ama bazen erkeklerin(nişanlının) bukadar kör olması insanı çileden çıkarıyor.
Düğün için neden görümcen çektiki krediyi annesi babası dururken ayrıca her anne baba çocuğunu evlendirmekle görevlidir.
Ödeyemedikleri çok zor durumda kaldıklar yerde belki yardımcı olabilirsinz ama şimdiden çıkarıp altınları vermeyin bence:KK43:

kusura bakma canım ama cok cok cok fazla saflık etmıssınız. ne demek beraber aldıgınız takılar onalr alınmıs gıbı takmıslar sıze yuhhhhh

hıc kusura bakma dugun yapmak ıstıyorlarsa pasa pasa odesınler parasını masraf etmek ıstemıoruz dıosanızda sız bı nıkah yapın gıdın evınıze dugune ne gerek var???? bu arada sakın ama sakın dugunde takılanlarıda kımselere vermeyın bunca zamn sıkıntı cekmıssınız bıde takılarınızı mı verıceksınız sakın yapma benden demesı. sımdı yaparsan bıle 2-3 seneye kalmaz ne kadar safmısım dersın zaten

Evinizi barkınızı eşin ve sen birlikte yapıyosunuz,takılarını yine kendiniz alıyosunuz,düğünü kendiniz yapıyosunuz,yani kısaca bu evlilik işinden maddi olarak sadece eşiniz ve siz etkileniyosunuz ama düğünde takılacak altınları onun ailesine verip vermemeyi düşünüyosunuz.
Evinizi,düğününüzü her şeyinizi eşinizin ailesi yapmış olsaydı bile düğünde takılan takılar yine damatla sizin hakkınız olurdu,kaldı ki şu durumda onun ailesine vermeniz kadar saçma bişey olamaz.
Ben de 2 ay önce evlendim bizim herşeyimizi eşimin ailesi ve benim ailem yaptı biz cebimizden 1 kuruş ödemedik, o halde bile düğünde takılanlar komple bizim oldu.
Bence kesinlikle bu konuda gözü açık olun ve düğünde takılanları mutlaka siz kendinize alın. İnsanın eline böyle toplu bi şekilde para altın vs. her zaman geçmiyo,şansını değerlendirin derim ileride yine siz rahat edersiniz.
Kolay gelsin,Allah yardımcınız olsun..

X