Down's sendromu

sevcan70

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2008
3
0
53
Merhaba kizlar down's sendromu ve amnio sentez hakinda hakkina beni aydinlatirmisiniz.doktorum amniosentezi yaptirmam gerektiğini söyliyor ama ben korkuyorum riskleri varmiş.

testlerin yani 2li ve 3 lü testin bozuk çıktıysa bence yaptırmalısın yaptırmayıpta keşke dememek için bu gerkli amniyosentez karnından alınan bi çay kaşığı kadar suyun analizi ile oluyo ve bunda bebeğin gelişimi zekası vs ile ilgili tetkikler yapılacak umarım bişi yoktur ama yaptırmayıpta keşke dememk için yaptır mutlaka testini

SEVCAN SELAM CANIM BEN AMNİSENTEZ YAPTIRAN BRİ OLARAK öncelikle benim bebişimde ense kalınlığı laın çıktığı için ve bazı değerler neyse amniyosenteze karar verdik 100/99 sonuç veriyooo çünkü bebeğin bulunduğu sıvıdan bi büyük şırınga var şekli büyük fakat iğnesi çook ince ağrımıyoo ultrasyona bakılarak karnından alınıyooo o test edilip sonuç çıkıyooo canım içini rahat tut.sonucundada dikkat etmelisin zaten doktorun aydınlatır seni canım hayırlı haberini alırız inşallah.bence mutlaka doktoruna güvenmelisin ilerde KEŞKE DEMEMEK İÇİN ÖPTÜM CANIM

Merhaba kizlar down's sendromu ve amnio sentez hakinda hakkina beni aydinlatirmisiniz.doktorum amniosentezi yaptirmam gerektiğini söyliyor ama ben korkuyorum riskleri varmiş.

eger 2 li ve 3 lü testte riskin yüksekse doktor bunu önerir.aminosentezi doktorumla birlikde bir cok hastaya yaptık.Onunla çalıştıgım dönemde 100'e yakın hastaya yaptık ve allah'a şükür bir problem olmadı hiç birisinde.Tabiki riskleri var.Onu doktorun açıklar zaten.Ama iyi karar vermen gerekiyor.Dr.hastaya eger zaten bebekde proplem varsa düşer derdi.çalıştıgım doktor prof.cok iyi bir doktordu.aminosentez karın üzerinden özel bir iğneyle girilerek aminios sıvısından alınması tam olarak unuttum ama 10 yada 20 cc sıvı alınıyor daha fazlaydı sanırım 5 yıl geçti unuttum artık.Zaten o sıvı 3 saatte bir yenileniyor.genelde bebek hareket edebilir diyerek dr.ayak kısmı tarafından igneyle girerdi tabiki bu işlemi ultrason eşliginde steril bir şekilde yapılyorduk.
biraz zor bir karar tabi ama en güzeli burda bizden degil iyi ve güvenilir bir doktorla konuşup ona danışmak.Buna eşin ve sen karar verceksin çünkü o sizin bebeginiz,illakide bir şey olacak yada down sendromu var denilemez belkide hiç birşey yoktur.250 de 1 se kesin yapılıyordu ben onu biliyorum.buda senin gibi 250 hastadan sadece 1 inde olabilir demek,örnek sadece.inşallah herşey yolunda gider.çevredeki bu konuda hiç bilgisi olmayan insanlara danışma derim.Bana bile çünkü bu konular cok tehlikeli ve vebali büyük.Allah yardımcın olsun ama sakın üzülme herşey yoluna girer inşallah.hoşçakal.Seni üzdüysem kusuruma bakma.Bildiklerimi ve uyguladıklarımızı bilmen acısından yazdım.Allah yardımcın olsun ama sakın üzülme herşey yoluna girer inşallah.hoşçakal.

slm sevcan ben yaptırmadım herşey yolunda gitti aynı yaştayız seninle riskli yaşta oldugumuz için istiyorlar. kızım 5. aya girdi şükürler olsun. hayırlısıyla ALLAH``ın izniyle kurtulursun inş. svg.ler.....:1hug:

down sendromu kromozomlardan 21.nin hatalı birleşmesi ile ortaya çıkan bir kromozomal hastalıktır.
normal insanlarda 23 çift kromozom varken, down sendromu olanlarda 23 çift ve birtek kromozom olur.
yani 46 yerine 47 kromozomdur.
herhangi bir tedavisi olmayan, doğanın tatsız bir olayıdır.
amniyosentez işlemi ise perinatolji uzmanı tarafından anne karnındaki bebeğin amniyon sıvısından biraz alınması ile yapılan testtir. alınan sıvıda bebeğin saç teli, tırnakları gibi materyaller toplanıp kromozomlara ayrılır ve kaç kromozom olduğu saptanır. kesin sonuç veren bir testtir.
benim temiz çıkmıştı, inşallah sende güzel haberi alırsın.

canım inşallah hakkında en hayırlısı olur
doktorun iyi ve güvenilirse korkma herşey yaradandan
bu mübarek günün yüzüsuyu hürmetine rabbim bebegine sag salim kavuşmak nasib eder inşallah

bu arada mutlaka yaptırıp yaptırmadıgını ve sonucu yaz takip edicem canım

X