Dove'un ırkçı reklamına sosyal medyada büyük tepki

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
Dove'un ırkçı reklamına sosyal medyada büyük tepki
09.10.2017 10:06

Kozmetik markası Dove'un Facebook'ta paylaştığı bir reklam büyük tepki çekti. Reklamda siyahi bir kadının Dove kullandıktan sonra beyaza dönüşüyor.

Ünlü kozmetik markası Dove Facebook'ta yayınladığı ırkçı reklamın ardından açıklama yaptı. Marka, siyahi bir kadının Dove marka şampuan kullandıktan sonra beyaz bir kadına dönüşmesini gösteren reklam filminden pişman olduklarını söyledi. Reklamın ardından tepki yağarken pek çok kullanıcı markayı boykot etme kararı almıştı.

Reklamda kahverengi tişörtü olan siyahi bir kadın tişörtünü çıkararak beyaz kızıl saçlı Asyalı bir kadına dönüşüyor. Şirket sosyal medyayı çalkalayan reklam filmin ardından Twitter'da, "Facebook'ta geçtiğimiz günlerde yayınlanmış olan bir reklamımız bazı hassasiyetleri kaçırdı. Sebep olduğu durumdan derin üzüntü duyuyoruz" yazdı.

Markayı boykot eden kişilerden biri "Açık açık ırkçılığı aklamaya çalışıyorlar, temizlik ve beyaz olmak aynı şey değil" ifadelerini kullandı.

https://www.birgun.net/haber-detay/dove-un-irkci-reklamina-sosyal-medyada-buyuk-tepki-183446.html

bence iğrenç bi reklam, bana kasıtlı gibi geldi, kimse bu kadar şuursuz olamaz

bunların kıvırcık saç reklamı da berbat, gösterdiği amaca tamamen ters enerji veriyor, bi kız çocuğunun saçı kıvırcık, saçını çok seviyor diyelim, bu reklamı izleyip demekki kıvırcık saç sahibi olmak mutsuz olunması gereken bişey diye düşünür

ay bir de özgüven projesi diye canlı yayın yapıyorlar face de

Ay hakkatten ayıp ya. Böyle reklam mı olur? Acaba reklamın iyisi kötüsü olmaz misali bilerek mi yaptılar tepki almak için diyorum... Yoksa kimsenin aklına bunun yanlış olduğu gelmemiş olamaz...

Yanlış algı yaratıyorlar. Yaş sınırına takılan çocuklar için gerçekten üzücü bir reklam. Kendilerine ait marka kullanmama kararı aldım evimde olmasına rağmen...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…