Aile Planlaması Doum kontrol zaman ?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

mlhll2009

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Şubat 2009
386
1
38
kızlar yardımınıza ihtiyacım var;
benim 12 temmuzda düğünüm var. yani 18 gün var. bugün yarında adet olucam adetin 5. günü d.kontrol hapına başlasam 12 günde etki edermi hap yoksa bi gebelik söz konusu olabilir mi?
hap kullanmayı düşünmüodum ama arkadaşlar 2-3 ay kullanabilirsin dediler sonra başka yöndtemle eşin korunur dediler o yüzden kullanmaya karfar verdim ama biraz geç oldu :)

sizce bu kadar kısa zamanda korur mu ?

ılacın prospektüsünde eğer bir önceki ay hap kullanımı yoksa hapın alımından itibaren 7 gün ek bir korunma yöntemi kullanılmalıdır ibaresi var bu demek oluyor ki ilk bir hafta önemli sonrasında korumaya başlıyor .Mutluluklar dilerima.s.

şimdiden baslamak lazım bence ne kadar erken baslanırsa o kadar ıyıdır ben dugun ayımın ılk haftası baslamıstım

korunulmaz cnm,
ilk bir ay hiç güvencen yok.. sen daha kısa bi süreden bahsediyorsun..
ayrıca adetin ilk günü başlanmaz.. neden doktora gitmiyosun, sağlık ocağında bile doğum kontrolüyle ilgili ücretsiz bilgi veriyorlar..

nasıl adetin ilk günü başlanmaz. hiç d.kontrol hapı kullanmadınız sanırım. kullansaydınız kağıdında bunun yazdığını bilirdiniz.

ayrıca adetin ilk günü başlanırsa koruyor. adetin diğer günleri başlanırsa ilk 7 gün ek bir koruma gerekiyor.

doktordan aldığım ve uyguladığım okuduğum öğrendiğim bilgiler bunlar

adetin ilk günü başlarnır
ilk ay ek korunma yöntemi kullanılmayının iyi olacağı söylendiğine göre
risk var demektir
ama ben de evliliğin ilk aylarında hap kullanılmasının iyi olduğunu düşünüyorum
ne de olsa yeni heyecan
yeri ve zamanı olmayabiliyor
bu açıdan en garantili yöntem

kızlar benimde 12 temmuzda düğün ve benimde adetim balayına denk geliyor düşündüm kontrol hapı mı geciktiri mi hap dediler geç kaldım ona bu ay adet bitti,ben şimdi temmuz 1 gibi başlasam balayında adet olmayı engeller mi.sadece adetim geciksin diye korunmak için değil o yüzden bana cvp verin ne yapayım,geciktirici mi hap mı?

fikirleriniz için teşekkür ederim. dianne 35 var daha öncede 6 ay kullanmıştım adet düzensizliği ağrı için falan.nişanlımda hap kullanmamı istemio ikilemde kaldım şimdi. ama en etkili yöntem bu saınrıım ilk günden başlıyayım ben kullanmaya en yiisi :)

arkadaşım öncelikle Allah mesut etsin bildiğim kadarıyla hapı 1 ay önceden başlaman gerekirdi

öncelikle şunu söyleyeyim hiçbir doğum kontrol yöntemi %100 değildir. ama eğer doğru zamanda başlamışsanız kullandığınız doğum kontrol hapı sizi o siklusta (adet döngüsünde) yani hemen korumaya başlar. adetin 5. gününde almanızı size doktorunuz mu söylemişti? çünkü kişiden kişiye adet düzenleri değiştiği için bir doğum kontrol hapına başlanırken genelde adetin 1. gününde başlanması önerilir. ama tabii ki sizin doktorunuz önerdiyse bunu ilacı ve sizi bilerek yapmıştır ki o zaman içiniz rahat olsun.

yanış hatırlamışım evt ilk günü kullanılmaya başlanıyormuş, ben başlayalı 8 ay oldu unutmuşum :kedi:
yalnız ilk ay için %100 güvenme demişti doktor ve eczacı bana..

bir de haptan hapa hormon miktarı değişiyor.. 0,035 mgdan 0,020'ye kadar iniyor.. minimum yan etki için doktora danışıp olabildiğince az hormon içeren bir hap seçmeni öneririrm... bende mide bulantısı olmuştu ama sonra geçti, hala ara ara tekrarlayabiliyor.. bir de cildim çok güzelleşti ve gögüslerim epey büyüdü kaydirigubbakcemile2

mutluluklar dileğiyle opuyorumnanaktan

hanımlar bende doktora başvurarak başlamıştım adetimin ilk günü başlatmıştı hatta ilacın prospektüsündede öle yazıyordu yani genelde ilk günü başlanıyor opuyorumnanaktan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…