Doktorunuza güveniyor musunuz?

edolina

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2008
2.029
15
Kızlar doğumlarımıza çok az kaldı ve ara sıra doktorlarımızla ilgili düşüncelerimizi paylaştık.Kötü davranan doktorlara hep kızdım.Doktorunuzu değiştirin tavsiyesinde bile bulundum.Şimdiye kadar problemim olmadığını düşünüyordum.Hamileliğimin 35.haftasına geldim ve doktorumdan soğumaya başladım:çok üzgünüm:

Herşey birkaç hafta önceki kontrolümde bebeğin ters durmasından dolayı sezeryan yapacağını söylemesiyle başladı.Tavırları çok sinirime dokunuyor artık.Babamın arkadaşı olduğu için muayenelere para vermiyorum.Sadece iki defa özel sigortamdan alıp ona vermem kaydıyla fatura kesti.Paranın gelip gelmediğini de ilk fırsatta sordu.Sanki o paraya çok ihtiyacı varmış gibi.Onlar ailece babama gidip beş kuruş para ödemiyorlar.Tamam ben de ona cebimden hiçbir şey ödemedim ve ödemeyeceğim ama sezeryan yaparsa biliyorum ki sigortadan daha fazla para alacak.Sırf bu yüzden sezeryan istediğini düşündükçe de sinirden köpürüyorum:kızgın:Ben mi fesatlık yapıyorum bilmiyorum,ama öyleymiş gibi hissediyorum.

Ona sinirim arttıkça doğumumu onun yaptıracağını düşünmek kabus gibi geliyor:nazar:Doğum yapacağım hastane bile belli oldu.Bu saatten sonra başka doktor aramak da çok zor geliyor.Tanıdık olmasa değiştirmek daha kolay gelirdi belki.

Huzursuzum..

Siz doktorunuzdan memnun musunuz?Size güven veren,sizi rahatlatan bir doktorunuz mu var?Yoksa doktorunuzu takmıyor musunuz?
Düşüncelerinizi paylaşırsanız rahatlayacağımı düşünüyorum.Şimdiden teşekkürler.İyi ki varsınıza.s.

canım seni çok iyi anlıyorum.. inan doktorlara gittiğimde artık özel sigortam var demek istemiyorum.. tahlil yazarken bile özel sigortan var nasıl olsa bunu da yazalım diyebiliyor bazı doktorlar..ben sırf bu konudan dolayı bu aya kadar 2 doktora birden gittim. biri daima cepte olsun istedim.. nolur nolmaz biri sezeryan derse diğeri ne diycek bakalım dedim.. Hee Allahtan sezeryanlık bi durum olmadı şimdiye kadar ama sanki hala bana normal doğurtmaya aslında pek de niyetleri olmadığını düşünüyorum. Ama son haftalarda artık ben ve eşim o kadar çok normal doğum olmasını istediğimizi ve eger sezeryan derse hastaneyi değiştirebilme ihtimalimiz olduğunu, başka bir doktora daha mutlaka danışacağımı alenen olmasa da defalarca dile getirdik.. tabii mevzu yalnızca sezeryan normal doğum değil. ben bana hastası mı yoksa müsterisi mi gibi davrandığına bakıyorum.. Bu konuda çok memnunum. Bana sağlık ocagına da git mutlaka diye tavsiyelerde bulunuyor doktorum mesela.. Buna da dikkat ediyorum.. Aklında soru kalmasın, ne istersen sorabilirsin diyor.. bu da çok önemli. ve en önemlisi odasına girince merhaba fas deyip ismimle hitap ediyor bana.. ve bebeğim hakkında bugune kadar olan muayenelerdeki bilgileri unutmuyor.. bu ciddiye alındığımı hissettiriyor bana..
velhasıl uzun oldu ama ben şimdilik doktorumdan memnunum.. ama beşer şaşar diye diğer hastane ile de doğum ücreti ..vs hakkında görüştük.. nolur nolmaz de mi ama. son anda çok afedersin kazık atabilir düşüncesi aklımdan çıkmıyor.. bakalım yarın neler diyecek. Çok isabetli bir konu olmuş canım, içimi döktüm kısmen oh bee:)

ben de fas a katılıyorum en başından beri 2 doktora birden gittim bir ay birisine diğer ay ötekine şeklinde...
iyikide öyle olmuş çünkü sona yaklaştıkça doktorların çoğunun maalesef rant uğruna olmayacak şeyler isteyebiliyorlar...
en baştan sezaryen istediğimi söylememe rağmen ilk gittiğim doktor daha ilk aylarda bebeğin eşi aşağıda sezaryen olabilir derken sezaryen olacağımı hatırlatınca "tamam canım bu zaten çok önemli bi sorun değil "demeye başladı sonra tekrar unutup "bu bebeğin normal doğumu zor olur" demeye başladı kaldıki ben her defasında ben zaten sezaryen olmak istiyorum dememe rağme...

canım ben nedense doktoruma cok fazla guveniyorum hatta bazen biraz fazla mı guveniyorum acaba diye dusundugum oluyor... Çok yoğun bir doktor yani özel kişisel ilgi bekleyenlere çok tavsiye etmeyeceğim tarzda ve her saniye ulasmak cok mumkun olmuyor ama bugune kadar yasadığım aksilikler de tespitleri hep çok yerinde oldu,bir çok kez çok dikkatli olduğunu test ettim ve bebekle ve benim saglığımla ilgili hep moral verdi, bebek halen donmemiş olmasına ragmen, donecegini dusunup benim dısardan soylenenlere kulaklarımı tıkamam gerektiğine (çünkü ben dogum hikayelerini okudukça normal dogumda kordon dolanması v.s. gibi şeylere çok takmaya baslamıştım) çok saglıklı bir şekilde normal doğum yapabileceğime inandırdı..
Kısaca canım illa doktorunla arkadas olmak ve onu çok sevmek, kişisel iletişime geçmek durumunda degilsin ama bence guvenmek çok onemli su noktadan sonra bana doktorum malesef şu şu sebeplerden normal dogum yapamayacagız dese ben yine inanirim ve sorgulamam diye dusunuyorum.

30 hafta boyunca gittiğim doktorum hastane değiştirdi ve gittiği hastanenin ssk anlaşması yok. 2 defa muayeneye yeni hastanesine gittik çok pahalıydı. doğum ücretleri dudağımızı uçuklattı. Devam edemedik tabi.
doktorumu ilk haftalarda çok sevmemiştim, ilgiliydi aslında ama çok bilgili gelmiyordu bana. birkaç kez değiştirmek istedim ama eşim istemediği için devam ettik. sonra sonra ısındım doktora ve güzel gidiyordu herşey. hastaneden ayrılınca kendimi boşlukta hissettim. son haftalara gelmişiz doktorumuz yok :KK43: bide ikiz gebelik. acil bir durum olsa kimi arayacağız. neyse eski hastanede başka bir doktordan randevu aldım. ilk muayenede çok sevdim kadını. 4 haftadır ona devam ediyorum. çok ilgili ve sıcak biri. her hafta kontrol ediyor beni. seviyorum doktorumu ve güveniyorum. keşke daha önceden tanısaymışım kendisini. İnşallah bir sorun çıkmaz.

bu arada kızlar bişey soracağım. doktora hediye almayı düşünüyormusunuz. ne almayı düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
hımmm onu bende dusundum zea cim... bu arada naber nasılsın, guzel kızların nasıllar?
ben çikolata yaptırırım herhalde ya da o tarz bişi

Ben gebeliğim boyunca tam 5 dr değiştirdim. 3 tanesi daha hamileliğin başlarında hiçbir sorun olmamasına rağmen 36 yaşında olduğum için ( ilk doğumumu normal yaptığım halde) normal doğumun zor olacağını ima ettiler. Ama şimdiki doktorum sadece ilk doğumu ne şekilde yaptığımı sordu. Normal deyince oo çok çok iyi bu da normal olacak o zaman dedi. Son gittiğimde bebek doğum pozisyonundaydı. Dönermi diye sorduğumda artık dönmez ama dönsedenasılsa 2.doğumunuz biz onu doğumda düzeltiriz siz endişe etmeyin herşey yolunda dedi. Bu da beni çok rahatlattı. Önceki drlardan biri 2li testim temiz çıktığı halde 3lü istedi. O da temiz olmasına rağmen amniyosentez istemişti. Bu dr 2li iyi çıkmış neden 3lüye gerek duydunuz ki dedi. Yani drlarpara gelsin de nasıl gelirse gelsin diye bakıyor. İnşallah bu dr doğuma kadar kafamı bulandıracak bişi yapmaz da bu saatten sonra yeni bir dr aramak zorunda kalmam.

hımmm onu bende dusundum zea cim... bu arada naber nasılsın, guzel kızların nasıllar?
ben çikolata yaptırırım herhalde ya da o tarz bişi

sağol canım, kızlarım iyiler çok şükür, ama ben pek iyi sayılmam. çok ağrım oluyor. kasıklarım sürekli ağrıyor. hareket edemiyorum. doktor normal dedi ama bu ağrıyı hafifletmiyor :KK43:

bende çikolata düşünmüştüm ama yetermi ki acaba?

sağol canım, kızlarım iyiler çok şükür, ama ben pek iyi sayılmam. çok ağrım oluyor. kasıklarım sürekli ağrıyor. hareket edemiyorum. doktor normal dedi ama bu ağrıyı hafifletmiyor :KK43:

bende çikolata düşünmüştüm ama yetermi ki acaba?

şık bişi yaptırılırsa yeter bence ya... yani sonuçta bu işi bedava yapmıyorlar zaten bizim ki hoş bir jest olacak..

Paylaşımlarınız için teşekkürler kızlara.s.

Sanırım ben doktora hiç bişey almam.O bana alsınşakkıdı

ben doktorumu değiştireli 1 ayı biraz geçti, eski doktoruma çok güveniyordum ama çok ciddi rakamlar ödüyorduk özel muayene olduğu için, doğum için de emekli sandığı anlaşmalı olmayan bir hastanede bayağı sağlam bir fiyat çıkarınca hemen değiştireyim dedim ve biraz tavsiye biraz araştırma sonucu yeni hastane ve yeni doktorumla başladık. Eskisine alışmış olmanın veridği rahatsızlık da olabilir tabii ama yine de çok çok alışmış değilim doktoruma. Güvenilir buldum, rahatça soru sorup cevap alabiliyorum ama yine de ilk doktorum ilk gözağrımmış meğer, çok özlüyorum :KK43:
Yani sonuçta bir doktor hastasına 20 dk lık bir randevu veriyor ve hastayı içeri almadan 1 dk ekranına baksa girdiğimde bana ismimle hitap ederek başlasa, geçen kontrolün şu günmüş, şöyleymiş bakalım bu sefer ne durumda dese ne kaybeder sanki. Ama yeni doktorum bana sormayı tercih ediyor ekrandan önce ve pek hoşlanmıyorum durumdan. Önemsenmek her hasta için güzel hele ki bir hamile için daha da güzel gerçi bu isteğim yerin gelsin diye aylardır şu an veridğim muayene ücretinin tam 6 katını veriyor olduğumu düşününce, "sus otur, şımarma" diyorum kendime:))
çok uzattım biliyorum ama bir de nst vs yapmadı bana 37. haftada olmama rağmen, bunu da bu hafta bir sorayım:)

Paylaşımlarınız için teşekkürler kızlara.s.

Sanırım ben doktora hiç bişey almam.O bana alsınşakkıdı

anaa ne hediyesi ayol. dünyanın parasını vercez zati özel hastane diye soyup soğana çeviriyolar bi de hediye mi alıcaz.. adettenmiymiş bu hediye işi kızlar yoksa sizin inceliğinizden mi gerçekten bilmyorum yanlış anlamayın sakın:1ninca:

ben sanki şuanki drum olmazsa doğuramıcam gibi geliyo çok güveniyorum demekki çok tatlı yaa

ya ben bilgisine güveniyorum yanlış yönlendirmeyeceğini düşünüyorum hepte ismimle hitap edip ilgili olmuştur çok seviyorum doktorumu daaaaaaa burda özel hast yok ildeki tek dr o ve önemli bi durum olmadığı sürece normal doğuma gelmiyomuş diye duydum bakalım bu gittiğimde konuşacağım ama adamda haklı paraya para demiyo ama özel hayatı falan kalmamış zavallımın

ya ben bilgisine güveniyorum yanlış yönlendirmeyeceğini düşünüyorum hepte ismimle hitap edip ilgili olmuştur çok seviyorum doktorumu daaaaaaa burda özel hast yok ildeki tek dr o ve önemli bi durum olmadığı sürece normal doğuma gelmiyomuş diye duydum bakalım bu gittiğimde konuşacağım ama adamda haklı paraya para demiyo ama özel hayatı falan kalmamış zavallımın

Merhaba

Ben;şimdilik ortadayım,güvenle güvensizlik arasındayım.Kiminin hikayesi iyi kiminin hikayesi kötü.Bu konuda benim için nasıl olacağını ancak doğumdan sonra anlayabilirim. Zaten, bir aksi durum olmazsa normal doğum olacağını söylemişti.Normal doğuma da doktorlar gelmediği için önemli olan ebe-ebelerin tutumu.Yine de herkesin önerdiği bir doktor olması,bizim de sülalenin doktoru olması tercih etmemdeki nedenlerdi.Şu ana kadar 4 kez gittim.Her şeyi konuşabilmek için fırsat bulamasam da yine de başka tercih şansım yok.Bazen,bu şekilde konuşamamak rahat olmamı engelliyor ama ben yine de alıştım.Zaten kendi de gelmeyecek.İnşallah da gelmesini gerektirecek aksi bir durum olmaz.Bana telkinleri anlık da olsa hatırlayınca rahatlatıyor.Sanırım,bu şekilde olmasının bir nedeni de ısrarla ''normale gelmem,ebeler izin vermiyor''demesiydi.Bana ''madem ki ilk doğumda onca sorun oldu ve sen yine korkuyorsun,rahatlaman için gelip size bakarım ve sonra da çıkarım'' deseydi daha iyi olacaktı.Sanki biraz kararsızım.:1rolleyes:

İnşallah,ilk doğumumda bana bu kâbusu yaşatan ebe gibi birisi olmaz.İlk doğumumda evel ALLAH(CC),sonra da doktorum sayesinde oğlumla kurtulduk.Ki;onca zorluğa,riske rağmen doktorum normalde ısrar etti. Eğer ki,sezaryene alaydı belki de bel ve boyun fıtığı olmayacaktım.Oğlumla daha sakin bir doğum yaşamış olacaktık,sorunlarımız az olacaktı.Hepsi o ebenin yüzünden oldu.:kızgın:
Ama doktorum süperdi,şimdi bulunduğum yerde olsa hüç düşünmeden yine kendisine giderdim.Hatta yakın bir ilde olsaydı yine doğum için giderdim,orda bir öğretmenevinde kalırdım da bulunduğu yerde yapardım.

Çelik im,tatlım senin doktor benim doktor ve ben hâlâ daha bunları düşünüyorum.Rahat ol,rüyalarıma bile giriyor.Yine O'na gidiyorum.:roflol:

Artvin'de özel hastane yok,sağlık alanında da ne yazık ki fazla seçenek ya da hiç seçenek yok.Zaten,bizleri göçe zorlayan da o imkansızlıklar oldu.Yıllar yılı hep aynı mahrumiyet,yokluklar ve yoksunluklar devam ediyor.

Benim annemin 1970 lerde yaşadığı sorunları,eksiklikleri ben 1999-2000'de yaşadım.Tarihe bakınca ne kadar da zaman geçmiş,neden bu gelişmişlikte bu sorunlar devam etsin diye düşünülse de ne yazık ki olan,yaşanan,yaştılanlar öyle değil.

Çelik im,şimdiki senin doktorun cidden yoğun ve iyi birisidir.Benim gittiğimde de (mart 1999-2 ocak 2000)iki doktor idiler.Yine çok yoğundu.Benim için bir arkadaş,bir ağabey gibiydi.İlgisi çok güzeldi.Doğumum bitince beni kucaklamıştı.Ben çok seviyordum,yine de sevgim ve hayır duam var.Her aklıma gelişte '' ALLAH(CC)razı olsun'' diyorum.
Çok rahat ol,her şeyi rahatlıkla konuşabilirsin.
Sevgilerimizi ve selamımızı iletirsen çok sevinirim.:1hug:a.s.
Herkese ALLAH(CC)hayırlı olanını nasip etsin inşallah(amin).
Sevgiler.a.s.:nazar::1hug:

extra bir durum olup da kötü bir şey duymadığım sürece doktoruma güveniyorum,
daha doğrusu güvenmek zorunda olduğumu düşünüyorum biraz da..
aslında bu konuyu hiç düşünmüyorum,ne olur ne biter,doğumda nasıldır vs diye..
Allaha güveniyorum,ona bıraktım gerisini..
4-4lük bir doktor da olsa aksilik olacak olduktan sonra her zaman olur.(Allah korusun)
bu tabi her zaman doktorun başına patlar,kötü doktor diye..

biz bu doktorlara hemşirelere mecburuz madem,elden gelen de cok bişey yok,
bi yerden sonra rahat olmak lazım.
annem kardeşimi de beni de evde ebeyle doğurmuş.
ki ben 7aylık doğmuşum,kardeşim de 8aylık..
riski düşünebiliyorsunuzdur.
ama hiç bir sorun cıkmamış..
hepsi Allahtan yani...

Allahım sağ salim atlatabilmeyi nasip etsin inş bu dönemi..

extra bir durum olup da kötü bir şey duymadığım sürece doktoruma güveniyorum,
daha doğrusu güvenmek zorunda olduğumu düşünüyorum biraz da..
aslında bu konuyu hiç düşünmüyorum,ne olur ne biter,doğumda nasıldır vs diye..
Allaha güveniyorum,ona bıraktım gerisini..
4-4lük bir doktor da olsa aksilik olacak olduktan sonra her zaman olur.(Allah korusun)
bu tabi her zaman doktorun başına patlar,kötü doktor diye..

biz bu doktorlara hemşirelere mecburuz madem,elden gelen de cok bişey yok,
bi yerden sonra rahat olmak lazım.
annem kardeşimi de beni de evde ebeyle doğurmuş.
ki ben 7aylık doğmuşum,kardeşim de 8aylık..
riski düşünebiliyorsunuzdur.
ama hiç bir sorun cıkmamış..
hepsi Allahtan yani...

Allahım sağ salim atlatabilmeyi nasip etsin inş bu dönemi..

bu taraftan bakıldıgında ben de sana katılıyorum. zira şu an gittiğim hastanenin 5-6 katı masraf çıkardığı için gebeliğimin başından beri gittiğim hastanemden ve dolaylı olarak doktorumdan vazgeçtim. çünkü tevekkül etmem gerektiğini düşündüm ve aksilik olursa o süper hastanede de olabileceğini düşündüm. hala içimde bu konuya dair en ufak bir süphe yok. inşallah hepimiz sağ salim kurtuluruz.. :Saruboceq:

merhaba kızlar

konu tamda su an gundemımde olan bı olayla ılgılı. Bu hafta basında doktoruma rutın muayeneye gıttım ve maalesef doktoruma karsı guvensızlık duymaya basladım. Bırıncı endısem benımle ılgılı bılgılerı aklında tutmadıgına yonelıktı. Kı bunun nedenı cok ısmı bılınen tanınmıs bı doktor olmasından kaynaklı cok fazla hastasının olması. Ikıncı endısem normal dogumdan daha fazla sezeryan konusunun acılıyor olması. Gecen haftalarda bel agrım tuttu cok kotu bu konuyla ılgılı konusurken bana "bu agrılar olursa normal dogum zor" dedı cok onemsemedım ama endıselendım. Sonra bu hafta bebegımın mınyon olmasını bahane edıp normal dogum zor dedı. Kı benım sezeryana soguk baktıgımı hatta daha da fazla tedırgın olugumu bılıyor. O yuzden belkı de bu son ayımda doktorumu degıstırmek zorunda kalacagım. Gercı cok da umurumda degıl ben zaten bı suru para verıyorum. Ha o ha baskası umurumda olmaz ama benı son ayımda bu tur konulara bogdugu ve bunları dusunmek zorunda bıraktıgı ıcın maalesef canım sıkılıyor.

Yanı ozetle ben maalesef guvenımı kaybettım doktoruma. Ve bıraz zor donerım.Hatta yorumum su dogumumun bayrama gelmesınden endıselenıyor ve o yuzden benı sezeryana esvık edıyor olabılır dedım :kızgın:

lülülülülülü

Kızlar bir arkadaşım 2. doğumunu ilk doğumu da yaptıran çok ünlü bir doktora yaptırdı. Ünlü doktorlar kesinlikle normal doğuma yanaşmıyorlar. Ayrıca paralı insanlar hemen onlara başvurduğu için devlet hastanelerinin doktorlarından bile daha yoğunlar. Arkadaşımın doktoru sezeryan günü vermiş. Hastane de belli, ama doğum günü hastaneye gitmişler beklemişler, beklemişler ama doktor ortada yok. Saatler sonra doktor aramış neredesiniz sizi ameliyathenede bekliyorum diye. Meğer adam tamamen unutup bambaşka bir hastaneye gidip orada beklemiş. Sonra durum anlaşılınca kalkıp doğru hastaneye gelmiş. Arkadaşıma bu adama güvenip de nasıl doğum yaptın dedim. Olsun ama çok iyi bir doktor dedi. Bence hastasına hangi hastanede doğum yaptıracağını unutan bir doktor ne kadar iyi olursa olsun ben güvenemem. Sizce?...

İncirçekirdeği işte aynı senin düştüğün durum gibi benimki de.Sezeryan yapmak için bahane arıyor gibi.Ama bir yandan da çok tecrübeli bir doktor benimki.Şimdiye kadar doğum yaptırdığı herkes ondan çok memnun.Hakkında hiç kötü birşey duymadım.Bu kadar tecrübeli bir doktoru bırakamak da,duygusallığı bir kenara bırakınca,pek akıllıca gelmiyor.

BHK dediğin gibi düşünüyorum tabii ki ben de.Nerede,hangi doktorla olursa olsun aksilikler olacağı varsa olur.Ya da bebek sağlıklı doğacaksa her şartta doğar.Ama biliyorsun ki en hassas dönemdeyiz.Tek güvendiğimiz kişi de doktorumuz olmalı.En çok güveneceğimiz kişinin de daha ilgili olmasını beklememiz gayet doğal.Yine de tabii ki Allah nasıl yazdıysa öyle olacaktır.

Byata ben o kadar da dalgın bir doktora güvenemezdim herhalde.

Bu arada benim doktorum her kontrolümü bilgisayara kaydediyor.Şimdiye kadarki tüm muayenelerimdeki kilolarım,bebeğin her seferinde nasıl durduğu,kilosu,cinsiyet tahmini,vb gibi herşey kayıtlı ve ben içeriye girer girmez dosyama bakıp geçmişi sesli bir şekilde gözden geçiriyor.Bu konuda bir sorunum yok yani.

X